Top foto 2020: Radost mám z portrétu překladatele Hilského, říká Lukáš Oujeský

Top foto 2020: Radost mám z portrétu překladatele Hilského, říká Lukáš Oujeský
Láska jménem hory. Konkrétně Krkonoše.
Portrétní fotografie pro televizní film České televize Marie Terezie.
Adam Rožánek - CEO Styxu a Trenýrkárny.
Radovan Vávra, investor a bankéř, a pes.
Foto: Lukáš Oujeský
Magazín vot dap Magazín, vot, dap
1. 1. 2021 8:15
Uplynulý rok byl podle fotografa Lukáše Oujeského celý bezesporu ve znamení koronaviru. "U mne však reportážní snímky ani fotky z ulic nenajdete, jsem portrétní fotograf," říká. V seriálu Top foto 2020 představují svou letošní tvorbu fotografové pracující pro vydavatelství Economia, pod které patří například Aktuálně.cz, Hospodářské noviny nebo časopis Respekt.

(Šestý díl seriálu) - "Myslím, že byly chvíle, kdy lačných fotografů bylo ve městě více než ostatních lidí, díky čemuž vznikla spousta působivých fotografií," popisuje Lukáš Oujeský fotografii v době koronavirové. "Nicméně žádný z těch snímků nevznikl mou rukou, jelikož reportáž ani street foto není prostě mou parketou. Jsem portrétní fotograf," dodává. Uplynulý rok využil spíše k návratu na kolo a skateboard.

"Ve fotogalerii dávám nahlédnout do mého roku, kde se prolíná portrét a příroda. Myslím si, že mým nejlepším loňským portrétem je hned ten první, zachycující překladatele Shakespeara pana Hilského," říká Lukáš Oujeský. "Na závěr galerie jsem přidal pár snímků z mobilu. Nikdy jsem ho na focení nepoužíval, ale letos jsem obzvláště při sportu začal doceňovat jeho výhody. Jako každý rok nechybí ani pár střípků pořízených analogovým fotoaparátem, letos výhradně z hor."

O autorovi

Lukáš Oujeský (33) pochází z Brna. K fotografování ho přivedl hlavně sport, zvláště skateboarding a snowboarding. Fotografii studoval v Plzni na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Kromě Economie spolupracuje také s Českou televizí, Red Bullem či s Geometry Prague. Ve volném čase fotí takřka výhradně na film.

Web a sociální sítě

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy