Top foto 2020: Všechno časem zevšední, i korona, říká fotograf Honza Mudra

Top foto 2020: Všechno časem zevšední, i korona, říká fotograf Honza Mudra
Konečně jsem mohl kouřit i při fotografování. Režisér Viktor Tauš na snímku pro časopis EGO.
Jedna fotografie ze seriálu snímků pořízeného k tématu Martina Bibena o suchu. Pro Hospodářské noviny (13. 5. 2020, Vodní nádrž Vranov).
Dvojportrét z předpremiéry filmu V síti. Vít Klusák a herečky Tereza Těžká a Sabina Dlouhá na fotografii pro Aktuálně.cz.
Začátek uplynulého roku a nástup pandemie byl pro fotografa Honzu Mudru fascinující. Nejvíce však vzpomíná na cestu vládním speciálem do Bratislavy a na práci na seriálu o suchu v České republice. Na jeho snímky roku se můžete podívat v sedmém dílu seriálu Top foto 2020. "Kdyby nebyla koronakrize, nikdy bych tuto fotografii do výběru nedal. Dnes jde o fascinující pohled na plné ochozy koncertu operního pěvce Adama Plachetky v O2 aréně," říká fotograf. (16. 1. 2020, Praha).
Foto: Honza Mudra
Magazín vot dap Magazín, vot, dap
2. 1. 2021 8:15
Začátek uplynulého roku a nástup pandemie byl pro fotografa Honzu Mudru fascinující. Nejvíce však vzpomíná na cestu vládním speciálem do Bratislavy a na práci na seriálu o suchu v České republice. Na jeho snímky roku se můžete podívat v sedmém dílu seriálu Top foto 2020.

(Sedmý díl seriálu) - "Z fotografického hlediska to byl zajímavý rok, a to hlavně pro dokumentární a reportážní fotografy. Pro mě osobně byl fascinující začátek koronakrize. Vše bylo zcela nové, neokoukané, originální. Postupem času ten pohled zevšedněl a dnes už beru prázdné ulice nebo originální roušky jako přirozenou součást našich životů," vysvětluje fotograf Honza Mudra. "Proto mě to už neláká fotografovat tolik jako na začátku," dodává.

V uplynulém roce ho potěšila příležitost letět se senátorem Milošem Vystrčilem ve vládním speciálu do Bratislavy. "Přece jenom do tohoto letounu nevstoupí normální smrtelník běžně," říká. Hodně jej také bavila práce s novinářem Martinem Bibenem na seriálu o suchu v České republice. "Viděli jsme spoustu krásných míst, ale také čirou realitu - jak to u nás vypadá s hospodařením s vodou," uvádí. 

O autorovi snímků:

Honza Mudra (*1984) je volný fotograf a grafický designér. Ve fotografii se specializuje především na sport a dokument. Vystudoval sklářství a poté také fotografii. V minulosti pracoval například jako asistent fotografa Davida Krause nebo jako grafik v časopisech a reklamních agenturách i jako průvodce v Paříži. Fotografoval například pro Českou basketbalovou asociaci, Runczech nebo pro biatlonovou reprezentaci. Nyní jeho snímky najdete v mnoha českých médiích, včetně Aktuálně.cz, Hospodářských novin nebo časopisů Ekonom, Ego! a Marketing a média.

Web: mudrajan.wixsite.com/mudra
Instagram: instagram.com/honzamudra203

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy