Top foto 2019: Matej Slávik vybírá snímky roku, od portrétu Jana Svěráka až po brexit

Top foto 2019: Matej Slávik vybírá snímky roku, od portrétu Jana Svěráka až po brexit
Na závěr pak trochu jiný pohled na protestní shromáždění organizované spolkem Milion chvilek pro demokracii na pražské Letné.
A magazín Ego! ještě jednou - tentokrát mě zavedl k filmaři a spisovateli Janu Svěrákovi.
K naší práci patří i fotografování na kulturních událostech. Toto je snímek z výborného koncertu izraelského jazzového muzikanta Avishaie Cohena.
Začátkem roku 2019 jsem se pro Hospodářské noviny a internetový deník Aktuálně.cz věnoval politickému klání o prezidentský post na mém rodném Slovensku. V průběhu volební kampaně se jako klidná síla do popředí začala probojovávat nezávislá kandidátka Zuzana Čaputová.
Foto: Matej Slávik
Tomáš Vocelka Matej Slávik, Tomáš Vocelka
3. 1. 2020 14:56
Seriál Top foto 2019 v uplynulých dnech představil fotografy pracující pro Aktuálně.cz a pro vydavatelství Economia. V závěrečném 10. dílu vybírá své snímky roku vedoucí fotooddělení Hospodářských novin Matej Slávik. Před jeho objektivem se objevila slovenská prezidentka Čaputová, režisér Svěrák, ale také děti na letních táborech nebo odpůrci brexitu v Londýně.

(10. díl seriálu) - Pro většinu novinářů a fotožurnalistů je jejich práce zároveň i koníčkem. Rozhodli jsme se, že požádáme fotografy, kteří pracují pro Aktuálně.cz a pro další tituly nakladatelství Economia, aby na přelomu roku sami představili snímky, které jim minulý rok dělaly radost.

Vzniklo deset zajímavých fotogalerií. Jejich autory jsou hlavní fotograf Aktuálně.cz Jakub Plíhal, vítěz Czech Press Photo Lukáš Bíba, Tomáš Vocelka, Libor Fojtík, Václav Vašků, Honza Mudra, Milan Bureš, Radek Vebr, Lukáš Oujeský a Matej Slávik.

Někteří z fotografů do svých galerií přidali i ukázky ze své volné tvorby, do které se pouštějí jen pro radost z fotografování. Seriál uzavíráme snímky vedoucího fotooddělení Hospodářských novin Mateje Slávika.

Odkazy na předchozí díly seriálu najdete pod textem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Šampionka Roland Garros Barbora Krejčíková už má jistý premiérový start na tenisovém Turnaji mistryň. Hrát bude i čtyřhru s Kateřinou Siniakovou.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy