Sony představilo nový ultrazoom RX10 IV, cílí na pokročilé fotografy a profesionály

Sony představilo nový ultrazoom RX10 IV, cílí na pokročilé fotografy a profesionály
Je to ultrazoom, který nabídne rozsah ekvivalentní 24-600mm.
Automatické zaostřování pracuje s více než třemi sty zaostřovacími body.
Uvnitř je pokročilý systém stabilizace, i při ohnisku 600mm lze fotit "z ruky".
RX10 IV má jednopalcový snímač s rozlišením 20 Mpx.
Foto: Sony
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 9. 2017 17:55
Sony v New Yorku představilo čtvrtou generaci svého ultrazoomu RX10. Fotoaparát s jednopalcovým snímačem podle zástupců firmy cílí na pokročilé fotografy a tvůrce videa, kteří fotí nebo filmují sport, divokou přírodu, letadla a další poměrně složité žánry.

Když Sony monitorovalo, kdo vlastně používá jeho fotoaparáty řady RX10 (tedy klasické ultrazoomy), došlo k zajímavému zjištění. Stále častěji po nich sahají pokročilí fotografové a profesionálové. Někteří mají tento fotoaparát s jednopalcovým snímačem jako záložní přístroj, část už však spoléhá jen na něj.

Je to zajímavý vývoj, uvědomíme-li si, že ještě nedávno byly ultrazoomy považovány za fotoaparáty pro ryzí amatéry. Měly totiž velice malé snímače a objektivy s obrovským rozsahem zoomu nepatřívaly k nejkvalitnějším. 

Jednopalcový snímač stále nemůže konkurovat plnoformátovým zrcadlovkám, ale superzoom, který je jím vybaven, už nabízí velmi slušnou obrazovou kvalitu a navíc se fotograf nemusí tahat s řadou různých a často těžkých objektivů.

Sony se tedy rozhodlo, že nový RX10 IV zacílí právě na pokročilé fotografy a profesionály. Připravilo pro ně stabilizovaný zoom v rozsahu ekvivalentních 24 až 600mm. Objektiv má světelnost f/2,4-4,0. Autofokus nabídne výborných 315 zaostřovacích bodů a fotoaparát dokáže fotit rychlostí až 24 snímků za sekundu. Jednopalcový snímač má rozlišení 20 megapixelů.

Přístroj je vodotěsný a nabídne řadu zajímavých parametrů i profesionálním filmařům. Samozřejmě točí video v režimu 4K (ve frekvenci 24 nebo 30p) a až 120p v režimu Full HD. Fotoaparát dokáže pracovat s funkcí S-Log, která umožňuje lepší postprodukci videa a má samozřejmě profesionální vstupy na externí mikrofon i na sluchátka. Navíc je s ním možné točit extrémně zpomalené záběry (až čtyřicetinásobné zpomalení).

Parametrům ovšem (podobně jako u předchozích modelů RX10) odpovídá i cena 1700 amerických dolarů. Ceny na českém trhu obvykle neodpovídají prostému přepočtu, a mohly by se tedy zřejmě pohybovat někde kolem (nebo spíš nad hranicí) 40 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kritická kniha o Trumpovi může opět vycházet, soud zrušil zákaz distribuce

Newyorský odvolací soud ve středu zrušil opatření, kterým soud nižší instance dočasně zakázal nakladatelství šířit kriticky laděnou knihu o prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Informovala o tom dnes agentura AP. Vydání knihy z pera prezidentovy neteře Mary Trumpové se u soudu snažil zablokovat Trumpův bratr Robert, podle kterého Mary sepsáním knihy porušila smlouvu o mlčenlivosti.

Na základě rozhodnutí odvolacího soudu bude moci nakladatelství Simon & Schuster tisknout a distribuovat knihu Mary Trumpové, která nese název "Too Much and Never Enough: How My Family Created the World's Most Dangerous Man" (Příliš mnoho a nikdy dost: Jak moje rodina stvořila nejnebezpečnějšího muže na světě). Na pultech knihkupců by se měla 240stránková kniha podle původního plánu objevit 28. července.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Richmond odstraní památníky konfederační armády, podle města jsou připomínkou rasismu

Město Richmond, někdejší hlavní město Konfederovaných států amerických, odstraní památníky připomínající konfederační armádu. Podle radnice města ve státě Virginie jsou tyto pomníky mnohými pokládány za symboly oslavování rasistického dědictví Spojených států.

Radnice v prohlášení oznámila, že starosta Levar Stoney "nařídil okamžité odstranění četných soch ve městě", včetně těch připomínajících konfederační historii. 

Odstraňování symbolů otrokářství navazuje na vlnu protestů proti rasové nerovnosti v USA. Manifestace proti rasismu a policejní brutalitě reagovaly na počínání bělošského strážníka, který neozbrojenému černochovi Floydovi při zatýkání v Minneapolisu několik minut klečel na krku a usmrtil jej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy