Sony představilo nový ultrazoom RX10 IV, cílí na pokročilé fotografy a profesionály

Sony představilo nový ultrazoom RX10 IV, cílí na pokročilé fotografy a profesionály
Je to ultrazoom, který nabídne rozsah ekvivalentní 24-600mm.
Automatické zaostřování pracuje s více než třemi sty zaostřovacími body.
Uvnitř je pokročilý systém stabilizace, i při ohnisku 600mm lze fotit "z ruky".
RX10 IV má jednopalcový snímač s rozlišením 20 Mpx.
Foto: Sony
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 9. 2017 17:55
Sony v New Yorku představilo čtvrtou generaci svého ultrazoomu RX10. Fotoaparát s jednopalcovým snímačem podle zástupců firmy cílí na pokročilé fotografy a tvůrce videa, kteří fotí nebo filmují sport, divokou přírodu, letadla a další poměrně složité žánry.

Když Sony monitorovalo, kdo vlastně používá jeho fotoaparáty řady RX10 (tedy klasické ultrazoomy), došlo k zajímavému zjištění. Stále častěji po nich sahají pokročilí fotografové a profesionálové. Někteří mají tento fotoaparát s jednopalcovým snímačem jako záložní přístroj, část už však spoléhá jen na něj.

Je to zajímavý vývoj, uvědomíme-li si, že ještě nedávno byly ultrazoomy považovány za fotoaparáty pro ryzí amatéry. Měly totiž velice malé snímače a objektivy s obrovským rozsahem zoomu nepatřívaly k nejkvalitnějším. 

Jednopalcový snímač stále nemůže konkurovat plnoformátovým zrcadlovkám, ale superzoom, který je jím vybaven, už nabízí velmi slušnou obrazovou kvalitu a navíc se fotograf nemusí tahat s řadou různých a často těžkých objektivů.

Sony se tedy rozhodlo, že nový RX10 IV zacílí právě na pokročilé fotografy a profesionály. Připravilo pro ně stabilizovaný zoom v rozsahu ekvivalentních 24 až 600mm. Objektiv má světelnost f/2,4-4,0. Autofokus nabídne výborných 315 zaostřovacích bodů a fotoaparát dokáže fotit rychlostí až 24 snímků za sekundu. Jednopalcový snímač má rozlišení 20 megapixelů.

Přístroj je vodotěsný a nabídne řadu zajímavých parametrů i profesionálním filmařům. Samozřejmě točí video v režimu 4K (ve frekvenci 24 nebo 30p) a až 120p v režimu Full HD. Fotoaparát dokáže pracovat s funkcí S-Log, která umožňuje lepší postprodukci videa a má samozřejmě profesionální vstupy na externí mikrofon i na sluchátka. Navíc je s ním možné točit extrémně zpomalené záběry (až čtyřicetinásobné zpomalení).

Parametrům ovšem (podobně jako u předchozích modelů RX10) odpovídá i cena 1700 amerických dolarů. Ceny na českém trhu obvykle neodpovídají prostému přepočtu, a mohly by se tedy zřejmě pohybovat někde kolem (nebo spíš nad hranicí) 40 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy