reklama
 
 

Sony představilo nový ultrazoom RX10 IV, cílí na pokročilé fotografy a profesionály

12. 9. 2017 17:55
Sony v New Yorku představilo čtvrtou generaci svého ultrazoomu RX10. Fotoaparát s jednopalcovým snímačem podle zástupců firmy cílí na pokročilé fotografy a tvůrce videa, kteří fotí nebo filmují sport, divokou přírodu, letadla a další poměrně složité žánry.

Když Sony monitorovalo, kdo vlastně používá jeho fotoaparáty řady RX10 (tedy klasické ultrazoomy), došlo k zajímavému zjištění. Stále častěji po nich sahají pokročilí fotografové a profesionálové. Někteří mají tento fotoaparát s jednopalcovým snímačem jako záložní přístroj, část už však spoléhá jen na něj.

Je to zajímavý vývoj, uvědomíme-li si, že ještě nedávno byly ultrazoomy považovány za fotoaparáty pro ryzí amatéry. Měly totiž velice malé snímače a objektivy s obrovským rozsahem zoomu nepatřívaly k nejkvalitnějším. 

Jednopalcový snímač stále nemůže konkurovat plnoformátovým zrcadlovkám, ale superzoom, který je jím vybaven, už nabízí velmi slušnou obrazovou kvalitu a navíc se fotograf nemusí tahat s řadou různých a často těžkých objektivů.

Sony se tedy rozhodlo, že nový RX10 IV zacílí právě na pokročilé fotografy a profesionály. Připravilo pro ně stabilizovaný zoom v rozsahu ekvivalentních 24 až 600mm. Objektiv má světelnost f/2,4-4,0. Autofokus nabídne výborných 315 zaostřovacích bodů a fotoaparát dokáže fotit rychlostí až 24 snímků za sekundu. Jednopalcový snímač má rozlišení 20 megapixelů.

Přístroj je vodotěsný a nabídne řadu zajímavých parametrů i profesionálním filmařům. Samozřejmě točí video v režimu 4K (ve frekvenci 24 nebo 30p) a až 120p v režimu Full HD. Fotoaparát dokáže pracovat s funkcí S-Log, která umožňuje lepší postprodukci videa a má samozřejmě profesionální vstupy na externí mikrofon i na sluchátka. Navíc je s ním možné točit extrémně zpomalené záběry (až čtyřicetinásobné zpomalení).

Parametrům ovšem (podobně jako u předchozích modelů RX10) odpovídá i cena 1700 amerických dolarů. Ceny na českém trhu obvykle neodpovídají prostému přepočtu, a mohly by se tedy zřejmě pohybovat někde kolem (nebo spíš nad hranicí) 40 tisíc korun.

autor: Tomáš Vocelka | 12. 9. 2017 17:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama