Sever Ruska, nádherný, mrazivý, odlehlý. Mezeňská oblast na fotkách Patrika Minára

Sever Ruska, nádherný, mrazivý, odlehlý. Mezeňská oblast na fotkách Patrika Minára
Mezeňská oblast leží na severu evropské části Ruska. Odlehlý kus země u Archangelska se vydal zdokumentovat slovenský fotograf Patrik Minár.
"Celá krajina byla zasněžená, teplota se pohybovala okolo -35 ℃. Navíc bylo počasí velmi proměnlivé - jeden den byl slunečný a mrazivý, ten další byl zamračený s hustým sněžením. Používání techniky v takových podmínkách je velmi náročné," říká fotograf Patrik Minár.
Sever Ruska ho však úplně uchvátil. "Tamní neskutečné mrazy jsou pro mě zatím asi největším zážitkem. Rád se tam vrátím," říká a chce to udělat co nejdříve. 
Patrik Minár: Mezeňská oblast (Rusko)
Foto: Patrik Minár, Canon
Foto
7. 2. 2020 6:01
Mezeňská oblast leží na severu evropské části Ruska. Odlehlý kus země u Archangelska, drsný a civilizací téměř nedotčený, se vydal zdokumentovat slovenský fotograf Patrik Minár. "Byl to neskutečný zážitek, už jsem rozhodnutý, že se tam co nejdřív vrátím," říká. A protože fotografoval v oblasti, kde jsou běžné mrazy pod -30 stupňů Celsia, přidává rady, jak na to.

"Celá krajina byla zasněžená, teplota se pohybovala okolo -35 ℃. Navíc bylo počasí velmi proměnlivé - jeden den byl slunečný a mrazivý, ten další byl zamračený s hustým sněžením. Používání techniky v takových podmínkách je velmi náročné," říká fotograf Patrik Minár.

"Při focení v tak nízkých teplotách je největším problémem změna teploty. Když jsme potřebovali si dát čaj v rozehřátém stanu, museli jsme nechat fototechniku na mraze, aby nedošlo k jejímu zarosení," popisuje muž, který už má za sebou řadu fotografických výprav, například do Spojených arabských emirátů, Číny nebo Bangladéše.

Sever Ruska ho však úplně uchvátil. "Tamní neskutečné mrazy jsou pro mě zatím asi největším zážitkem. Rád se tam vrátím," říká a chce to udělat co nejdříve. 

Patrik Minár fotografoval novou plnoformátovou bezzrcadlovkou Canon EOS R a zrcadlovkou Canon EOS D5 Mk IV. "Bezzrcadlovka se plně osvědčila, i v těch mrazech fungovala jako za běžného počasí. Přemisťování ostřicího bodu palcem na displeji bylo úplně bezproblémové a rychlé," říká fotograf. Jeho obavy, že kvůli zimě by mohl mít problémy s elektronickým hledáčkem, se nenaplnily. 

S fotoaparátem v ruce zažil snad všechny rozmary počasí. "Asi nejtěžší je fotit silný déšť. Tam žádné oblečení nepomáhá, obtížná je i výměna objektivů," říká.

Technika Patrika Minára. Vlevo plnoformátová bezzrcadlovka Canon Eos R, vpravo zrcadlovka Caonon EOS 5D Mk IV.
Technika Patrika Minára. Vlevo plnoformátová bezzrcadlovka Canon Eos R, vpravo zrcadlovka Caonon EOS 5D Mk IV. | Foto: Patrik Minár, Canon

Rady Patrika Minára pro fotografování v extrémních mrazech

  1. Vyberte si správné oblečení. Radši si toho na sebe oblečte víc než méně. Velmi oceníte rukavice určené pro ovládání dotykových displejů. V teple by měl být hlavně střed těla kolem srdce.
  2. Chraňte sebe i techniku. Ideálním prostředkem je pláštěnka, která je štítem pro fotografa i fotoaparát před silným deštěm a sněžením. Hodí se i dva hadříky z mikrovlákna na čistění optiky.
  3. Zkontrolujte před focením baterii, že je plně nabitá, a mějte záložní - raději více než jednu. Neměli byste zapomenout ani na záznamová média, mít dvě karty v batohu navíc.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy