Krakonošovy sochy: 34 fotek ledového království mezi Lysou horou a Vrbatovou boudou

Prohlédněte si ledové království mezi Lysou horou a Vrbatovou boudou.
Když v zimě vyjedete lanovkou na Lysou horu v Krkonoších a máte štěstí na počasí, ocitnete se v království ledových soch. Vznikly ze stromů obalených námrazou.
Zimní výlet na Lysou horu je do značné míry unikátní. V létě se do těchto míst turista nedostane, nevede sem turistická značka. Jde o první zónu národního parku.
V zimě je to ovšem jinak, z Lysé hory vede trasa určená zejména pro lyžaře na skialpech nebo běžkaře. Dá se tam ovšem chodit i na sněžnicích (nejde o klasické běžkařské stopy).
Pro pěší turisty, kteří vyjedou nahoru lanovkou, je určitě dobré, když si vezmou sněžnice. Jednak se tolik neboří do sněhu jako v botách, jednak nedělají díry do lyžařské trasy.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
3. 2. 2019 16:53
Je to unikátní příležitost vidět kousek Krkonoš, kam se v létě nesmí. Oblast pod vrcholem Lysé hory je v létě zavřená, turistická stezka tudy nevede. V zimě je to jinak - na Lysou je možné vyjet lanovkou a od ní vychází trasa vhodná pro skialpinisty i běžkaře. Pokud vyjde počasí, nádherná procházka z Lysé hory k Vrbatově boudě stojí za to.

Lysá hora v Krkonoších leží v první zóně národního parku a zima je jediné období, kdy se tam může turista legálně dostat. Určitě to stojí za to - hlavně v době, kdy námraza vytvoří z horské kleče mezi Lysou, Kotelským sedlem a Růženčinou zahrádkou nádherné ledové sochy.

Sedačkovou lanovkou z Rokytnice nad Jizerou se dá vyjet nahoru už od osmi hodin ráno, zpáteční jízdenka přijde na 120 korun a poslední možnost dostat se dolů je ve čtyři hodiny odpoledne. Procházka z Lysé k Vrbatově boudě není nijak namáhavá, nejsou tam prudká stoupání, a pokud vyjde počasí, naskýtají se během ní krásné výhledy.

Sníh, kam jen oko dohlédne. Projeli jsme se s rolbařem na sjezdovce v Rokytnici nad Jizerou | Video: Tomáš Vocelka

Nejde o klasickou udržovanou běžkařskou stopu, v zimních turistických mapách je trasa vyznačena jako skialpová. Dá se projet i na běžkách nebo projít na sněžnicích, což je určitě lepší, než se tam vydat pěšky (ale potkáte tam i pěší turisty).

Neopouštějte značené cesty, varují strážci parku

Při zimní turistice v Krkonoších (zvláště v nejpřísněji chráněné zóně) je možný pohyb jen po značených trasách. Platí to samozřejmě i pro ty skialpové. "Je poměrně dost sněhu, svahy jsou lákavé. Freeridisté a snowboardisté proto jezdí lokalitami, kde nemají co dělat, kde je zákaz vstupu do volného terénu," uvedl pro ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. "Jde většinou o místa, kde zimuje kriticky ohrožený tetřívek," dodal. Kdo zákaz nerespektuje, musí podle něj počítat se sankcemi. "Mohou dostat pokutu na místě až do výše deseti tisíc korun," konstatoval. 

 

Právě se děje

Další zprávy