Krakonošovy sochy: 34 fotek ledového království mezi Lysou horou a Vrbatovou boudou

Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
3. 2. 2019 16:53
Je to unikátní příležitost vidět kousek Krkonoš, kam se v létě nesmí. Oblast pod vrcholem Lysé hory je v létě zavřená, turistická stezka tudy nevede. V zimě je to jinak - na Lysou je možné vyjet lanovkou a od ní vychází trasa vhodná pro skialpinisty i běžkaře. Pokud vyjde počasí, nádherná procházka z Lysé hory k Vrbatově boudě stojí za to.

Lysá hora v Krkonoších leží v první zóně národního parku a zima je jediné období, kdy se tam může turista legálně dostat. Určitě to stojí za to - hlavně v době, kdy námraza vytvoří z horské kleče mezi Lysou, Kotelským sedlem a Růženčinou zahrádkou nádherné ledové sochy.

Sedačkovou lanovkou z Rokytnice nad Jizerou se dá vyjet nahoru už od osmi hodin ráno, zpáteční jízdenka přijde na 120 korun a poslední možnost dostat se dolů je ve čtyři hodiny odpoledne. Procházka z Lysé k Vrbatově boudě není nijak namáhavá, nejsou tam prudká stoupání, a pokud vyjde počasí, naskýtají se během ní krásné výhledy.

Sníh, kam jen oko dohlédne. Projeli jsme se s rolbařem na sjezdovce v Rokytnici nad Jizerou | Video: Tomáš Vocelka

Nejde o klasickou udržovanou běžkařskou stopu, v zimních turistických mapách je trasa vyznačena jako skialpová. Dá se projet i na běžkách nebo projít na sněžnicích, což je určitě lepší, než se tam vydat pěšky (ale potkáte tam i pěší turisty).

Neopouštějte značené cesty, varují strážci parku

Při zimní turistice v Krkonoších (zvláště v nejpřísněji chráněné zóně) je možný pohyb jen po značených trasách. Platí to samozřejmě i pro ty skialpové. "Je poměrně dost sněhu, svahy jsou lákavé. Freeridisté a snowboardisté proto jezdí lokalitami, kde nemají co dělat, kde je zákaz vstupu do volného terénu," uvedl pro ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. "Jde většinou o místa, kde zimuje kriticky ohrožený tetřívek," dodal. Kdo zákaz nerespektuje, musí podle něj počítat se sankcemi. "Mohou dostat pokutu na místě až do výše deseti tisíc korun," konstatoval. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy