Rozzářená vánoční Vídeň na fotkách: sladký punč namíchaný z Klimta a Disneyho

Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 12. 2019 16:56
Advent letos začíná 1. prosince, ale populární vánoční trhy ve Vídni běží už čtrnáct dní. Zvláště když se večer rozzáří tisíce světel, mají silné kouzlo, které láká davy turistů z celé Evropy. Působí jako mix Klimtovsky zlatých obrazů, sladkých kreslených pohádek od Disneyho a zvláštní noblesy bývalé metropole rakousko-uherského mocnářství. Pojďte se podívat.

Adventní trhy ve Vídni patří k nejvyhlášenějším v Evropě. Voní tam punč a svařené víno, stromy obalené diodami svítí do tmy, hotely jsou plné a vánoční atmosféra odtud sálá.

Ano, možná to tam trochu připomíná narozeninovou oslavu bez oslavence. Odkazy na duchovní rozměr adventu se stále více ztrácejí a místo jeslí s Ježíškem vykukují odevšad spíše sněhuláci, sobi a lesní zvířátka. Není to samozřejmě vina Vídně, ale obecný jev v celé Evropě. Ať se člověku tento posun líbí, nebo ne, vánoční atmosféra vídeňských trhů je i tak příjemná a lákavá. Potvrzuje to každoročně množství turistů, kteří za touto atmosférou vyrážejí.

Trhy a adventní výzdoba jsou zároveň velice zajímavým odrazem doby, který o nás vypovídá více, než se na první pohled může zdát.

O odklonu od náboženských tradic k disneyovsko-konzumní poetice už zde byla řeč. Ve výzdobě se však odráží třeba i to, jak se potýkáme s globálním oteplováním. Zpoza stromů vykukují umělí sněhuláci, místo sněhových vloček padajících z oblohy si jejich obrázky promítáme na chodníky. I nasvícení stromů jako by mělo připomínat jiskření námrazy. Možná že kdysi býval v našich končinách sníh o Vánocích běžný, ale dnes na něj jen mírně bizarním způsobem vzpomínáme.

Patrné je i to, jak se rozcházíme s přírodou. Odmítáme přijmout, že nastal šedivý čas odpočinku, který je nutný, aby se mohlo zrodit nové jaro. A tak když v přírodě chybí barvy, dodáme je tam. Když chybí rozruch, postaráme se o něj.

Přes to všechno je předvánoční Vídeň místo, které se vyplatí navštívit. Je fascinující pro ty, kdo se baví ruchem a kouzlem adventních trhů, i pro ty, kteří chtějí přemýšlet, co všechen ten shon, světla a přesunující se proudy peněz vypovídají o naší civilizaci.

Pár rad na cestu:

  • Rozhodně se vyplatí jet do Vídně vlakem, cesta autem po dálnici D1 je zážitek nekompatibilní s předvánočním rozjímáním.
  • Podrobné informace o vánočních trzích ve Vídni najdete na stránkách wien.info, a to i v češtině.
  • Lístky na MHD se dají pořídit prostřednictvím mobilní aplikace WienMobil. Odkazy na aplikaci pro iOS i Android najdete na stránkách Wiener Linien www.wienerlinien.at.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 18 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy