Rozzářená vánoční Vídeň na fotkách: sladký punč namíchaný z Klimta a Disneyho

Rozzářená vánoční Vídeň na fotkách: sladký punč namíchaný z Klimta a Disneyho
Každý by chtěl mít fotku pod srdíčkovým stromem.
Žije to tady, lidé ve stáncích s punčem a jídlem se musí pořádně otáčet.
Stromy u radnice jsou nazdobeny tisíci žárovek. Z dálky připomínají zlaté obrazy slavného rakouského malíře Gustava Klimta.
Pohled do nebe. Co zvěstuje tato hvězda?
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 12. 2019 16:56
Advent letos začíná 1. prosince, ale populární vánoční trhy ve Vídni běží už čtrnáct dní. Zvláště když se večer rozzáří tisíce světel, mají silné kouzlo, které láká davy turistů z celé Evropy. Působí jako mix Klimtovsky zlatých obrazů, sladkých kreslených pohádek od Disneyho a zvláštní noblesy bývalé metropole rakousko-uherského mocnářství. Pojďte se podívat.

Adventní trhy ve Vídni patří k nejvyhlášenějším v Evropě. Voní tam punč a svařené víno, stromy obalené diodami svítí do tmy, hotely jsou plné a vánoční atmosféra odtud sálá.

Ano, možná to tam trochu připomíná narozeninovou oslavu bez oslavence. Odkazy na duchovní rozměr adventu se stále více ztrácejí a místo jeslí s Ježíškem vykukují odevšad spíše sněhuláci, sobi a lesní zvířátka. Není to samozřejmě vina Vídně, ale obecný jev v celé Evropě. Ať se člověku tento posun líbí, nebo ne, vánoční atmosféra vídeňských trhů je i tak příjemná a lákavá. Potvrzuje to každoročně množství turistů, kteří za touto atmosférou vyrážejí.

Trhy a adventní výzdoba jsou zároveň velice zajímavým odrazem doby, který o nás vypovídá více, než se na první pohled může zdát.

O odklonu od náboženských tradic k disneyovsko-konzumní poetice už zde byla řeč. Ve výzdobě se však odráží třeba i to, jak se potýkáme s globálním oteplováním. Zpoza stromů vykukují umělí sněhuláci, místo sněhových vloček padajících z oblohy si jejich obrázky promítáme na chodníky. I nasvícení stromů jako by mělo připomínat jiskření námrazy. Možná že kdysi býval v našich končinách sníh o Vánocích běžný, ale dnes na něj jen mírně bizarním způsobem vzpomínáme.

Patrné je i to, jak se rozcházíme s přírodou. Odmítáme přijmout, že nastal šedivý čas odpočinku, který je nutný, aby se mohlo zrodit nové jaro. A tak když v přírodě chybí barvy, dodáme je tam. Když chybí rozruch, postaráme se o něj.

Přes to všechno je předvánoční Vídeň místo, které se vyplatí navštívit. Je fascinující pro ty, kdo se baví ruchem a kouzlem adventních trhů, i pro ty, kteří chtějí přemýšlet, co všechen ten shon, světla a přesunující se proudy peněz vypovídají o naší civilizaci.

Pár rad na cestu:

  • Rozhodně se vyplatí jet do Vídně vlakem, cesta autem po dálnici D1 je zážitek nekompatibilní s předvánočním rozjímáním.
  • Podrobné informace o vánočních trzích ve Vídni najdete na stránkách wien.info, a to i v češtině.
  • Lístky na MHD se dají pořídit prostřednictvím mobilní aplikace WienMobil. Odkazy na aplikaci pro iOS i Android najdete na stránkách Wiener Linien www.wienerlinien.at.
 

Právě se děje

před 34 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy