Provokatéři české fotografie: Saudek, Kuščynskyj a Tesař oslavují krásu ženského těla

Z vernisáže výstavy. Na snímku je modelka fotografa Antonína Tesaře Lu Walker.
Výstava Provokatéři české fotografie v Czech Photo Centre potrvá až do 8. srpna.
Antonín Tesař u svých fotografií.
Antonín Tesař hovoří o svém díle.
Kurátorka výstavy Daniela Mrázková.
Foto: Romana Marie Jokelová
Romana Marie Jokelová
24. 6. 2017 11:02
V úterý 12. června 2017 se v pražském Czech Photo Centre konala vernisáž, která spojila díla fotografů Tarase Kuščynského, Jana Saudka a Antonína Tesaře. Výstava Provokatéři české fotografie zde potrvá do 8. srpna.

Na vernisáži byl ze tří výše uvedených autorů přítomen jen Antonín Tesař. Taras Kuščynskyj bohužel již není mezi námi a Jan Saudek nemohl z osobních důvodů přijít.

Kurátorkou expresivní výstavy je Daniela Mrázková. Ve spojitosti s vystavenými díly připomněla slova Maxima Gorského "bláznovství odvážných, toť moudrost života." Autoři se podle ní nebojí jít proti tradičnímu vnímání krásy ženského těla, nahoty a aktu. Pobuřují, vzpouzejí se proti konvencím, vyvolávají otázky. Skrze symboly vnějšího světa zobrazují své nitro, odrazy vnitřního světa.

Výstava, která na první pohled působí zcela nesourodě, je hned několika rovinami spojena v jeden rozsáhlý soubor. Propojení ženské krásy a erotiky v psychologické rovině jí dalo osobitý rozměr a nádech exkluzivity.

Díváte-li se na černobílé fotografie Tarase Kuščynského, uvidíte ohromnou dávku něhy a decentní erotiky. Vidíte prostotu a čistotu lidského těla komponovaného do nejkrásnějšího a nejpřirozenějšího prostředí. Volná příroda je pódiem pro symbolickou hru o lidské svobodě. Dnešnímu divákovi může jeho soubor připadat umírněný, srdečný a plně estetický, přesto ve své době dráždil.

Vedle něžného Kuščynského zde visí díla snad největšího ze všech tří provokatérů. Jan Saudek může být bezesporu označován za jednoho z nejkontroverznějších českých fotografů. Jeho práce byla prezentována primárně za hranicemi naší země. Krásně jeho dílo shrnula Daniela Mrázková, která řekla, že si Jan Saudek "dodnes nemůže být zcela jist tím, zda svůj vlastní život formoval podle představ a snů, které inscenoval, anebo zda jsou jeho fotografie odrazem života, který žil a žije".

Nesourodé trio uzavírá série fotografií Antonína Tesaře, která je charakteristická nenaplněnou touhou po obyčejné lidské rodině. Fotograf, který je poznamenám vlastním životním údělem, mnoha pobyty po nemocnicích a dotekem smrti, precizně inscenuje bizarní výjevy. Nenápadně poukazuje na fakt, že jsme jen součástí velkého soukolí. Volá po lásce, pochopení a citu.

Výstava Tesaře, Kuščynského a Saudka nepojednává o tradičním žánru aktu a o klasické kráse. Je o pocitech a názorech. Spojena je pravdou o tom, že nahota není cíl, ale prostředek. Společné pro všechny tři autory je i to, že fotili na klasický film. Saudek a Tesař pak své fotografie mistrně kolorují, aby kombinací dvou technik dosáhli opravdové výjimečnosti a nenahraditelnosti svých vizí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 54 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy