Polské poutě: na kolenou kolem kostela, cestou necestou se sochou Panny Marie

Polské poutě: na kolenou kolem kostela, cestou necestou se sochou Panny Marie
Bílé šaty a závoje mají symbolizovat čistotu Panny Marie. (Kalwaria Paclawska)
Nejhorlivější obcházejí kostel třikát po kolenou, v prachu cesty je cítit každý kamínek a nerovnost. (Grabarka)
Každá zúčastněná farnost nese v procesí svůj kříž. Většina poutníků volí turistické oblečení namísto svátečního. Kopcovitý terén v okolí kláštěra dá některým pořádně zabrat. (Kalwaria Paclawska)
Během procesí je třeba přebrodit řeku Wiar, která umí být uprostřed léta pěkně studená. (Kalwaria Paclawska)
Foto: Michal Novotný
Michal Novotný
3. 10. 2021 14:07
České poutě často ztratily původní duchovní význam a zůstaly jen střelnice, kolotoče, piva v kelímku, cukrová vata a stánky s cetkami. U polských sousedů je tomu naopak. V polovině srpna se tam desetitisíce věřících vydávají na poutě, při kterých je důležitější modlitba na posvátném místě než jízda na kačerech.

Na svátek Nanebevzetí Panny Marie putují katolíci do odlehlé vesnice Kalwaria Paclawska na dohled od ukrajinské hranice. Pár domkům na vrcholku kopce se někdy říká Jeruzalém východu. V místním františkánském klášteře je obraz Matky Boží, který podle záznamů mnichů způsobil již více než padesát zázraků. Součástí týdenních oslav je procesí se sochou spící Panny Marie v životní velikosti, které vede prudkými srázy v hlubokých lesích v okolí kláštera a zahrnuje i brodění chladné řeky.

O několik dní později vyrážejí na cestu i pravoslavní křesťané, kterých v žije v katolickém Polsku jen něco málo přes půl milionu. Jejich cílem je kostel a klášter na hoře Grabarka. Mnozí jdou ve velkých skupinách desítky i stovky kilometrů, aby dorazili na svátek Proměnění Páně. Přinášejí velké a malé kříže popsané prosbami. Nejhorlivější věřící obcházejí poslední část cesty kolem kostela na kolenou. Odřená kolena si pak omývají v prameni pod klášterem, který má prý léčivé a zázračné účinky.

Polské poutě jsou sice především duchovní, ale nebojte se, cukrovou vatu nebo pouťový prstýnek si můžete koupit i na nich.

O fotografovi

Michal Novotný (1973) - začal kariéru v osmnácti letech fotografováním konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pak působil v časopise Reflex a v Pátku Lidových Novin.  Od roku 2009 je na volné noze a publikuje v nejprestižnějších světových novinách a časopisech. Jeho reportáže získaly mnoho ocenění - mezi nejvýznamnější patří 3. cena v soutěži World Press Photo v kategorii Každodenní život nebo 1. místo v soutěži Best of Photojournalism 2007 v kategorii Každodenní život. (red)

Web a sociální sítě Michala Novotného
Instagram: www.instagram.com/michalnovotnyphoto
Web: www.michalnovotny.com/

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Evropská komise chystá kvůli kartelovým dohodám další razie ve firmách

Evropská komise (EK) chystá další razie ve firmách, které podezírá z uzavírání kartelových dohod. V pátek to řekla místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová, která má na starosti i hospodářskou soutěž. Kritizovala také ilegální dohody, které firmy uzavírají mezi sebou a ve kterých si vzájemně slibují, že si nebudou přetahovat zaměstnance.

Komise minulý týden provedla razii ve firmách Stora Enzo a UPM, které patří k největším producentům buničiny v Evropě, a také ve firmě Metsa Fibre, která patří do skupiny Metsa Board. Byly to první takové akce za dva roky, plány na dřívější inspekce překazila pandemie.

Firmy, u kterých má komise podezření z účasti na dalších kartelových dohodách, by měly návštěvu vyšetřovatelů očekávat už brzy, řekla Vestagerová. "A to bude jen začátek série razií, které plánujeme na příští měsíce - chápejte, že nemohu říct kdy nebo kde přesně to bude," řekla komisařka na konferenci, kterou v Římě zorganizoval italský antimonopolní úřad.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy