Nikon ukázal, že zrcadlovky ještě nejsou odepsané. Představil nový model D780

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 1. 2020 18:05
Fanoušci fotografické techniky už pár let debatují o tom, kdy přesně nastane konec zrcadlovek a nahradí je takzvané bezzrcadlovky. Nikon jim právě teď ukázal, že to nebude tak horké, jak to občas vypadá. Ve své novince, plnoformátové zrcadlovce D780, spojil dobré vlastnosti zrcadlovek i bezzrcadlovek do jednoho celku. Má to svoje háčky, ale zrcadlovky ještě určitě nekončí.
Novinky Nikon, začátek roku 2020
Novinky Nikon, začátek roku 2020 | Foto: Nikon

Nikon D780 navazuje na předchozí velice populární plnoformátovou zrcadlovku D750, která si získala spoustu poloprofesionálních i profesionálních fotografů. Byla na poměry této třídy relativně dostupná, odolná a velmi dobře fotila. 

Po nástupu bezzrcadlovek Z6 a Z7 to chvíli vypadalo, že Nikon už na vývoj zrcadlovek trochu rezignoval. Teď ukázal, že to tak není. 

Bezzrcadlovky díky své konstrukci dokážou věci, které běžné zrcadlovky z konstrukčních důvodů nemohou jen tak lehce nabídnout. Fotografují obvykle rychleji, ty moderní mají podstatně větší počet zaostřovacích bodů, a navíc po celé ploše snímku. Umí fotit zcela bezhlučně, dokážou zaostřit na oko a udržovat ho zaostřené, i když se fotografovaný člověk pohybuje. A v elektronickém hledáčku navíc vidíte přesně to, co bude na fotce. 

Na druhou stranu, je stále mnoho fotografů, kterým elektronický hledáček nevyhovuje a preferují ten optický. Líbí se jim také to, že zrcadlovky jsou robustnější, a je pro ně (zvláště v případě Nikonu a Canonu, které řadu bezzrcadlovek teprve rozjíždějí) také podstatně větší výběr objektivů použitelných bez adaptéru.

Nikon se pokusil spojit co nejlépe oba světy - a rozhodl se dostat do nové zrcadlovky D780 co nejvíce vlastností, kterými fotografy lákají bezzrcadlovky. Není to samozřejmě první takový pokus, ale příjemné je, že v modelu D780 najdete všechno, co jsme výše vyjmenovali jako přednosti bezzrcadlovek. Má to však jeden háček - tyto možnosti jsou vesměs dostupné, jen když fotografujete v režimu takzvaného živého náhledu (a sledujete tedy fotografovaný obraz přes displej na zádech fotoaparátu, nikoliv přes optický hledáček).

Fotografujete-li přes hledáček, chová se Nikon D780 jako klasická dobrá zrcadlovka. Při sériovém fotografování fotí o něco pomaleji než srovnatelné bezzrcadlovky, nemá takové možnosti zaostřování a samozřejmě také kvůli sklápění zrcátka nefotografuje bezhlučně.

Při prvním krátkém seznámení však model D780 vypadal jako dobře vymyšlený a životaschopný kompromis, který se snaží vzít si to nejlepší ze zrcadlovek i bezzrcadlovek a spojit to v jednom těle.

Nikon D780
Nikon D780 | Foto: Nikon

Vybrané parametry fotoaparátu Nikon D780

Velikost snímače fullframe (velikost políčka kinofilmu)
Rozlišení snímače 24,5 MPx 
Rozsah citlivosti ISO 50 - 204 800
Max. a min. nastavitelný čas závěrky 900 s. - 1/8000 s 
Zabudovaný blesk Ne
Rychlost snímání až 12 snímků za sekundu
Bajonet pro upevnění objektivů Nikon F
Video 4K (3840 x 2160 @ 30p) 
Začátek prodeje v ČR 23. ledna
Cena těla bez objektivu 59 990 Kč
 

Právě se děje

před 4 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy