Nejlepší snímky Prahy na Czech Press Photo: Stíny, andělé a barevná Stromovka

V galerii si můžete prohlédnout všechny snímky nominované v rámci soutěže Czech Press Photo na Grant Prahy.
Michal Čížek (AFP): Život v centru Prahy. Nominace na 1. cenu v kategorii Proměny Prahy - Grant Prahy.
Michal Čížek (AFP): Život v centru Prahy. Nominace na 1. cenu v kategorii Proměny Prahy - Grant Prahy.
Lubomír Stibůrek: Obnova Stromovky. Nominace na 1. cenu v kategorii Proměny Prahy - Grant Prahy.
Lubomír Stibůrek: Obnova Stromovky. Nominace na 1. cenu v kategorii Proměny Prahy - Grant Prahy.
Foto: Czech Press Photo 2018
Foto
24. 10. 2018 9:26
Druhý díl seriálu o snímcích nominovaných v rámci soutěže Czech Press Photo 2018 představuje autory nominované na Grant Prahy. Stejně jako v prvním díle se nejprve zaměřujeme na kategorie, ve kterých byli nominováni autoři pracující pro vydavatelství Economia (pod něž patří i Aktuálně.cz). V rámci Grantu Prahy byl nominován Tomáš Vocelka, který na Aktuálně.cz připravuje rubriku Foto.

Grant Prahy je speciální ocenění soutěže Czech Press Photo, které podporuje dlouhodobé projekty. Mezi fotografy je to ceněná součást soutěže, protože vítěz získává roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu určené k fotografování proměn hlavního města a možnost uspořádat výstavu. Cenu na doporučení mezinárodní poroty osobně uděluje pražský primátor.

Díky Grantu Prahy vzniká sbírka fotografií, které dokumentují proměny metropole a její vývoj. Architektura, její proměny a vliv na obyvatele jsou nejčastějšími náměty, které fotografky a fotografové porotě předkládají. Historicky prvním držitelem grantu byl fotograf Jaroslav Kučera.

Letos jsou na cenu nominováni:

Michal Čížek (AFP) se souborem Život v centru Prahy
Fotosérie zachycuje změny života a prostředí v centru Prahy. Ukazuje pražské centrum jako místo, které se stále více otevírá turismu a komerci a kde zároveň klesá počet obyvatel, kteří zde trvale bydlí. Autor se snaží poukázat na určitou mentální vyprázdněnost života v centru města a lidskou odcizenost.

Lubomír Stibůrek se souborem Obnova Stromovky
Fotografie zachycují jeden z nejvýznamnějších pražských přírodně krajinářských parků a jeho proměnu. 

Tomáš Vocelka se souborem Pod pražskými věžemi
Série zachycuje pohledy z pražských věží, které ovšem nemíří na známá gotická a barokní panoramata, ale přímo dolů, do ulic. Geometrické linky dopravního značení, provoz, cyklisté proplétající se mezi auty - to vše odráží pravou, každodenní tvář města.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy