Napalmová dívka ze slavné válečné fotografie získala mírovou cenu v Drážďanech

ČTK ČTK
12. 2. 2019 12:08
Mírová aktivistka Kim Phuc, která se zapsala do dějin na ikonické fotografii z vietnamské války, převzala v pondělí 11. února v pořadí desátou Drážďanskou cenu. 
Jeden z nejslavnějších válečných snímků historie vznikl během války ve Vietnamu. Dívka popálená napalmem se jmenuje Kim Phuc a stala se z ní mírová aktivistka.
Jeden z nejslavnějších válečných snímků historie vznikl během války ve Vietnamu. Dívka popálená napalmem se jmenuje Kim Phuc a stala se z ní mírová aktivistka. | Foto: Nick Ut, ČTK/AP

Mezinárodní ocenění je každým rokem udělováno v den výročí bombardování saské metropole na konci druhé světové války a mezi jeho nositele patří lidé, kteří se zasazují za mezinárodní usmíření či zmírnění následků válek. Letošní laureátka Kim Phuc Phan Thi vede nadaci na pomoc válkou postiženým dětem.

Kim Phuc se jako devítiletá dívka objevila na černobílé fotografii Nicka Uta pořízené v roce 1972 pro agenturu AP. Na snímku fotografa vietnamského původu utíká nahá a popálená napalmem. Ut dívku následně odvezl do nemocnice a díky svému americkému novinářskému průkazu pro ni vymohl lékařskou pomoc. "Plakal jsem, když jsem ji uviděl běžet. Myslím, že bych spáchal sebevraždu, kdyby zemřela," řekl tehdy svému kolegovi.

Mírová aktivistka Kim Phuc přebírá Drážďanskou cenu.
Mírová aktivistka Kim Phuc přebírá Drážďanskou cenu. | Foto: ČTK

Kim Phuc se při napalmovém útoku na její vesnici ukryla společně s rodinou v buddhistické pagodě. Napalm jí způsobil popáleniny na 30 procentech těla. Poslední operaci absolvovala v roce 2015. Ut byl za snímek oceněn Pulitzerovou cenou a významně ovlivnil pohled americké společnosti na válku ve Vietnamu. Fotografie je považována za jeden z nejpůsobivějších protiválečných dokumentů.

V Kanadě žijící aktivistka ale nezískala drážďanské ocenění kvůli snímku, nýbrž za svoji celoživotní snahu o usmíření a odpuštění, prohlásil spolek Friends of Dresden Deutschland, který držitele ceny vybírá. Kim Phuc založila a řídí vlastní nadaci na pomoc válkou postiženým dětem, angažuje se ale i v dalších případech obětí válek a překonávání jejich traumatických zážitků.

Drážďanská mírová cena je již deset let udělována osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o usmíření mezi národy. Udělována je každoročně okolo 13. února, tedy na výročí bombardování Drážďan v roce 1945. Mezi nositele ceny patří například poslední sovětský prezident Michail Gorbačov, pianista Daniel Barenboim či fotograf James Nachtwey.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy