Leica představila nový model CL. Přináší tím do řady L hledáček a klasické ovládání

22. 11. 2017 17:32
Německá Leica, známá luxusními fotoaparáty, představila svůj nový model CL s menším APS-C snímačem. Technicky vzato přináší v podstatě totéž, co již známý model TL2. Pro fotografa může být ovšem rozdíl zásadní. Na rozdíl od futuristicky střižené TL2 má nová Leica CL retro design, hledáček a klasické rozložení ovládacích prvků.
Leica CL svým klasickým designem navazuje na ikonickou historii značky.
Leica CL svým klasickým designem navazuje na ikonickou historii značky. | Foto: Leica

Čistě technicky vzato by vlastně nebyl důvod, proč by měl fotoaparát jako nová Leica CL vzniknout. Sama Leica se totiž netají tím, že uvnitř jsou oba přístroje v podstatě identické.

Přesto budí Leica CL mezi fotografy a příznivci značky zasloužený zájem. I když je uvnitř stejná, ve skutečnosti je úplně jiná než její o něco starší sestra. Leica se totiž rozhodla přinést do řady L design a ovládání, které jsou blízké jejím ikonickým plnoformátovým modelům M.

Leica CL a nový objektiv Elmarit 18/2.0 (vpravo nahoře).
Leica CL a nový objektiv Elmarit 18/2.0 (vpravo nahoře). | Foto: Leica

Nový model CL má tedy hledáček (na rozdíl od Leicy M je elektronický) a na těle fotograf najde klasické ovladače, na které je zvyklý. To je oproti futuristickému TL2 velký rozdíl, hledáček i ovladače u něj totiž chybí. 

Nový model (nejen designem, ale i svou cenou) cílí na fotografy, kteří momentálně volí takové fotoaparáty jako Fujifilm X-Pro2 nebo bezzrcadlovky od Sony. Cena samozřejmě není nízká, to se ovšem u Leicy ani nedá čekat. Tělo bez objektivu by mělo vyjít zhruba na 65 tisíc korun, zatímco tělo X-Pro2 vyjde zhruba na 50 tisíc a Sony A6500 na 48 tisíc (s objektivem 50 mm). I když je to citelný rozdíl, řada fotografů už o Leice může začít uvažovat. Svou roli v tom hraje zejména prestiž značky a její ikonický status, zejména mezi fotožurnalisty.

Leica CL může používat objektivy s bajonety TL a SL. S využitím adaptéru lze na tělo nasadit i objektivy systému M a R.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy