Foto: Temná jízda na Vysočině. Jeden cyklista, mnoho světel a dobrodružství

Foto: Temná jízda na Vysočině. Jeden cyklista, mnoho světel a dobrodružství
"Pár levotočivých zákrut a hurá na drop - oblíbené to místo fotografů, záchranářů již méně."
Sportovní komplex Vysočina Aréna důvěrně znají desetitisíce českých i světových fanoušků biatlonu a horské cyklistiky. Fotograf Jaroslav Svoboda a cyklista David Andrle se na tamní okruh světového poháru horských kol vydali v noci. Vznikl tak soubor Dark Ride, zachycující neobvyklý výtvarný pohled na ikonická místa okruhu. Ve fotogalerii autor snímků osobně komentuje jednotlivé záběry. O tomto říká: "Jasně, rozjíždět se dá asi i na hezčích místech, než je betonový tunel s vypnutým osvětlením, ale ta atmosféra má taky něco do sebe."
"Závěrečný sprint, maximální nasazení při průjezdu kolem tribun."
"Byl jsem první, desátý nebo třiatřicátý? A není to vlastně jedno? Před touto kulisou se každý, kdo dojede do cíle, musí cítit skoro jako Nino Schurter před oblékáním do duhového dresu."
Foto: Jaroslav Svoboda
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 6. 2022 14:08
Sportovní komplex Vysočina Aréna důvěrně znají desetitisíce českých i světových fanoušků biatlonu a horské cyklistiky. Fotograf Jaroslav Svoboda a cyklista David Andrle se na tamní okruh světového poháru horských kol vydali v noci. Vznikl tak soubor Dark Ride, zachycující neobvyklý výtvarný pohled na ikonická místa okruhu.

"Nápad na nafocení netradičních nočních fotek na okruhu Světového poháru v Novém Městě na Moravě vznikl v loňském roce, kdy se kvůli koronavirovým opatřením závodilo na okruhu bez fanoušků. "Opuštěnou trať bez diváků už jsme tedy znali, ale jak by mohlo vypadat závodění na daném místě v noci?" napadlo fotografa Jaroslava Svobodu. Rozhodl se to společně se závodníkem Davidem Andrlem a s partou osvětlovačů vyzkoušet.  

Vznikla tak série fotografií nazvaná Dark Ride. "Chtěli jsme, aby snímky ukazovaly imaginární noční závod anonymního bikera, zdolávajícího jednu sekci novoměstského okruhu za druhou. Bez soupeřů, v souboji samotného se sebou, s technikou a ztíženými podmínkami bez denního světla," vysvětluje fotograf.

"Loni na podzim jsme s partou pomocníků a s Davidem Andrlem vyrazili na místo a vyzkoušeli jsme si techniku umělého svícení, průjezdy lesem a ověřili logiku celé série. Od poloviny března jsme pak už připravovali ostré focení. Hlavním bodem ale stejně jako na podzim zůstalo udržení stejné party asistentů, bez kterých by fotky nemohly vzniknout," konstatuje Jaroslav Soboda.

Ve fotogalerii se můžete podívat na výsledné snímky i na pohledy do zákulisí, okomentované přímo fotografem.

O fotografovi:

  • Jaroslav Svoboda (* 1992)
  • sportovní a reportážní fotograf
  • pochází z Telče na Vysočině, aktuálně působí v Olomouci
  • spolupracuje se sportovními týmy a magazíny
  • fotí také pro firmy, města a spolky
  • web: jsphoto.cz
  • instagramový účet autora: instagram.com/jsphoto.cz/

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku za sražení ženy autem. Uvedla to Česká televize

Zdroj: ČTK
Další zprávy