Basa tvrdí muziku. Věznice, kde v kapele pomáhá i herec Čtvrtníček, očima fotografa

Basa tvrdí muziku. Věznice, kde v kapele pomáhá i herec Čtvrtníček, očima fotografa
Na cele.
Kromě života vězňů se Jan Jirkovský snaží zachytit i práci dozorců a další aspekty prostředí, ve kterém se lidé ve výkonu trestu pohybují.
Pohled na schodiště při cestě z oddělení vězňů.
Fotograf Jan Jirkovský se v rámci svého dokumentárního projektu vydal fotografovat do věznice Kuřim (na snímku).
Foto: Jan Jirkovský
Tomáš Vocelka Jan Jirkovský, Tomáš Vocelka
25. 8. 2020 6:01
Fotograf Jan Jirkovský pracuje na reportáži o lidech, kteří se vracejí z vězení do běžného života. "Abych lépe pochopil, z jakého prostředí přicházejí, navštívil jsem i mužskou věznici v Kuřimi," říká. Jeho fotoreportáž nahlíží do cel, ukazuje trénink odsouzených na charitativní běh Yellow Ribbon Run i zkoušky kapely Wsedě (basa tvrdí muziku), se kterou si chodí zahrát i herec Petr Čtvrtníček.

"Jako fotograf se hodně věnuji sociálnímu dokumentu. Momentálně spolupracuji na jednom ze svých projektů s neziskovou organizací Rubikon Centrum, která se snaží pomáhat lidem s trestní minulostí k návratu do běžného života," říká fotograf. Rubikon pomáhá lidem po výkonu trestu najít ubytování, práci, řešit dluhy a dává jim tak šanci začít nový život.

"Všechny tyto aktivity se snažím zachytit a chci také lidem ukázat, že každý by měl mít šanci na sebereflexi a nápravu," vysvětluje Jan Jirkovský. "Abych lépe pochopil, z jakého prostředí tito lidé přicházejí, navštívil jsem i mužskou věznici v Kuřimi, jejíž vedení mi vyšlo s mým projektem vstříc."

Jedním z projektů Rubikon Centra, na kterém se podílí s Probační a mediační službou a Vězeňskou službou, je každoroční charitativní běh Yellow Ribbon Run - Uteč předsudkům. Jeho cílem je spojovat lidi a dát druhou šanci na slušný život. "Koncept Běhu se žlutou stužkou přivezla do České republiky Gabriela Slováková, která je ředitelkou Věznice Kuřim," konstatuje fotograf, který právě za branami kuřimské věznice fotil mimo jiné i trénink odsouzených na tento běh. Yellow Ribbon Run se v Česku poprvé běžel v roce 2016, letos 8. října se uskuteční už pátý ročník.

"Vězení samozřejmě není veselé místo, ale lidé tam mohou najít prostor pro sebereflexi a mnozí z nich tam dělají kroky k nápravě. Velká část odsouzených pracuje, vzdělává se a učí novým dovednostem. Je tam prostor i pro různé volnočasové aktivity, které vězně motivují (bez dobrého chování by se jich nemohli účastnit). Funguje tam třeba kapela Wsedě, která i několikrát do roka vystupuje na koncertech mimo vězení," popisuje Jirkovský.

Kromě života vězňů se při svém fotografování zaměřil i na lidi z druhé strany - dozorce, pracovníky Rubikonu, nebo třeba Probační a mediační služby.

"Jde o dlouhodobý projekt, ale cítím, že má smysl, a snažím se, aby mé fotografie byly užitečné. Když jen jediná z nich přiměje někoho, aby se nad sebou a svým chováním zamyslel, celé to splní svůj smysl," říká fotograf.

Další informace k tématu

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

Další zprávy