Basa tvrdí muziku. Věznice, kde v kapele pomáhá i herec Čtvrtníček, očima fotografa

Basa tvrdí muziku. Věznice, kde v kapele pomáhá i herec Čtvrtníček, očima fotografa
Na cele.
Kromě života vězňů se Jan Jirkovský snaží zachytit i práci dozorců a další aspekty prostředí, ve kterém se lidé ve výkonu trestu pohybují.
Pohled na schodiště při cestě z oddělení vězňů.
Fotograf Jan Jirkovský se v rámci svého dokumentárního projektu vydal fotografovat do věznice Kuřim (na snímku).
Foto: Jan Jirkovský
Tomáš Vocelka Jan Jirkovský, Tomáš Vocelka
25. 8. 2020 6:01
Fotograf Jan Jirkovský pracuje na reportáži o lidech, kteří se vracejí z vězení do běžného života. "Abych lépe pochopil, z jakého prostředí přicházejí, navštívil jsem i mužskou věznici v Kuřimi," říká. Jeho fotoreportáž nahlíží do cel, ukazuje trénink odsouzených na charitativní běh Yellow Ribbon Run i zkoušky kapely Wsedě (basa tvrdí muziku), se kterou si chodí zahrát i herec Petr Čtvrtníček.

"Jako fotograf se hodně věnuji sociálnímu dokumentu. Momentálně spolupracuji na jednom ze svých projektů s neziskovou organizací Rubikon Centrum, která se snaží pomáhat lidem s trestní minulostí k návratu do běžného života," říká fotograf. Rubikon pomáhá lidem po výkonu trestu najít ubytování, práci, řešit dluhy a dává jim tak šanci začít nový život.

"Všechny tyto aktivity se snažím zachytit a chci také lidem ukázat, že každý by měl mít šanci na sebereflexi a nápravu," vysvětluje Jan Jirkovský. "Abych lépe pochopil, z jakého prostředí tito lidé přicházejí, navštívil jsem i mužskou věznici v Kuřimi, jejíž vedení mi vyšlo s mým projektem vstříc."

Jedním z projektů Rubikon Centra, na kterém se podílí s Probační a mediační službou a Vězeňskou službou, je každoroční charitativní běh Yellow Ribbon Run - Uteč předsudkům. Jeho cílem je spojovat lidi a dát druhou šanci na slušný život. "Koncept Běhu se žlutou stužkou přivezla do České republiky Gabriela Slováková, která je ředitelkou Věznice Kuřim," konstatuje fotograf, který právě za branami kuřimské věznice fotil mimo jiné i trénink odsouzených na tento běh. Yellow Ribbon Run se v Česku poprvé běžel v roce 2016, letos 8. října se uskuteční už pátý ročník.

"Vězení samozřejmě není veselé místo, ale lidé tam mohou najít prostor pro sebereflexi a mnozí z nich tam dělají kroky k nápravě. Velká část odsouzených pracuje, vzdělává se a učí novým dovednostem. Je tam prostor i pro různé volnočasové aktivity, které vězně motivují (bez dobrého chování by se jich nemohli účastnit). Funguje tam třeba kapela Wsedě, která i několikrát do roka vystupuje na koncertech mimo vězení," popisuje Jirkovský.

Kromě života vězňů se při svém fotografování zaměřil i na lidi z druhé strany - dozorce, pracovníky Rubikonu, nebo třeba Probační a mediační služby.

"Jde o dlouhodobý projekt, ale cítím, že má smysl, a snažím se, aby mé fotografie byly užitečné. Když jen jediná z nich přiměje někoho, aby se nad sebou a svým chováním zamyslel, celé to splní svůj smysl," říká fotograf.

Další informace k tématu

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

Další zprávy