Basa tvrdí muziku. Věznice, kde v kapele pomáhá i herec Čtvrtníček, očima fotografa

Basa tvrdí muziku. Věznice, kde v kapele pomáhá i herec Čtvrtníček, očima fotografa
Na cele.
Kromě života vězňů se Jan Jirkovský snaží zachytit i práci dozorců a další aspekty prostředí, ve kterém se lidé ve výkonu trestu pohybují.
Pohled na schodiště při cestě z oddělení vězňů.
Fotograf Jan Jirkovský se v rámci svého dokumentárního projektu vydal fotografovat do věznice Kuřim (na snímku).
Foto: Jan Jirkovský
Tomáš Vocelka Jan Jirkovský, Tomáš Vocelka
25. 8. 2020 6:01
Fotograf Jan Jirkovský pracuje na reportáži o lidech, kteří se vracejí z vězení do běžného života. "Abych lépe pochopil, z jakého prostředí přicházejí, navštívil jsem i mužskou věznici v Kuřimi," říká. Jeho fotoreportáž nahlíží do cel, ukazuje trénink odsouzených na charitativní běh Yellow Ribbon Run i zkoušky kapely Wsedě (basa tvrdí muziku), se kterou si chodí zahrát i herec Petr Čtvrtníček.

"Jako fotograf se hodně věnuji sociálnímu dokumentu. Momentálně spolupracuji na jednom ze svých projektů s neziskovou organizací Rubikon Centrum, která se snaží pomáhat lidem s trestní minulostí k návratu do běžného života," říká fotograf. Rubikon pomáhá lidem po výkonu trestu najít ubytování, práci, řešit dluhy a dává jim tak šanci začít nový život.

"Všechny tyto aktivity se snažím zachytit a chci také lidem ukázat, že každý by měl mít šanci na sebereflexi a nápravu," vysvětluje Jan Jirkovský. "Abych lépe pochopil, z jakého prostředí tito lidé přicházejí, navštívil jsem i mužskou věznici v Kuřimi, jejíž vedení mi vyšlo s mým projektem vstříc."

Jedním z projektů Rubikon Centra, na kterém se podílí s Probační a mediační službou a Vězeňskou službou, je každoroční charitativní běh Yellow Ribbon Run - Uteč předsudkům. Jeho cílem je spojovat lidi a dát druhou šanci na slušný život. "Koncept Běhu se žlutou stužkou přivezla do České republiky Gabriela Slováková, která je ředitelkou Věznice Kuřim," konstatuje fotograf, který právě za branami kuřimské věznice fotil mimo jiné i trénink odsouzených na tento běh. Yellow Ribbon Run se v Česku poprvé běžel v roce 2016, letos 8. října se uskuteční už pátý ročník.

"Vězení samozřejmě není veselé místo, ale lidé tam mohou najít prostor pro sebereflexi a mnozí z nich tam dělají kroky k nápravě. Velká část odsouzených pracuje, vzdělává se a učí novým dovednostem. Je tam prostor i pro různé volnočasové aktivity, které vězně motivují (bez dobrého chování by se jich nemohli účastnit). Funguje tam třeba kapela Wsedě, která i několikrát do roka vystupuje na koncertech mimo vězení," popisuje Jirkovský.

Kromě života vězňů se při svém fotografování zaměřil i na lidi z druhé strany - dozorce, pracovníky Rubikonu, nebo třeba Probační a mediační služby.

"Jde o dlouhodobý projekt, ale cítím, že má smysl, a snažím se, aby mé fotografie byly užitečné. Když jen jediná z nich přiměje někoho, aby se nad sebou a svým chováním zamyslel, celé to splní svůj smysl," říká fotograf.

Další informace k tématu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy