Fuji představilo tři novinky. Pro reportéry, cestovatele i profesionály

Novinky Fuji pro rok 2017. Na snímku je nový systémový kompakt (bezzrcadlovka) X-T20.
X-T20 má řadu vlastností podobných jako vyšší model X-T2. Chybí mu především odolnost proti vodě a prachu.
Novinka se dodává i v tomto stříbrno-černém provedení. Design záměrně připomíná kinofilmové fotoaparáty ze 70. a 80. let.
Fotoaparáty Fuji mají tradičně mnoho ovladačů přímo na těle přístroje, což je pro pokročilé fotografy velmi příjemná vlastnost (nemusí se probírat položkami menu na displeji).
K retrodesignu patří i možnost pořídit si k fotoaparátu kožené pouzdro.
Foto: Fujifilm
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
24. 1. 2017 15:03
Fuji představilo tři nové fotoaparáty pro letošní rok. Model X100F míří na reportéry a street fotografy. X-T20 chce ve střední třídě nahradit předchozí univerzální model X-T10, hodně oblíbený mezi cestovateli. A GFX je středoformátový přístroj určený pro profesionální použití.

X100F je už čtvrtou generací oblíbeného kompaktu. Hlavní novinkou je v tomto případě snímač APS-C, jehož rozlišení se oproti předchozímu modelu X100T zvedlo ze 16 na 24 megapixelů. Snímač je tentýž, jaký má špičkový model Fuji X-T2.

Další zajímavou novinkou, která se u X100F objevila, je joystick, pomocí kterého se dá určit, kam přesně bude fotoaparát zaostřovat. Je to věc známá například z profesionálních zrcadlovek. U kompaktu X100 se objevuje poprvé.

Zvedl se také počet zaostřovacích bodů, a to ze 49 na 91. Firma uvádí, že vzrostla i rychlost ostření. Kompakty X100 mají pevně zabudovaný objektiv s ohniskovou vzdáleností 23 mm (ekvivalent 35 mm objektivu u kinofilmové zrcadlovky). Pro změnu ohniskové vzdálenosti je nutné používat předsádkové čočky.

X-T20 je levnější bratr pokročilého systémového kompaktu X-T2. Stejně jako on se pyšní novým 24megapixelovým snímačem a pokročilým systémem automatického zaostřování. Nově se objevila také možnost snímat 4K video. Výklopný displej je dotykový, což je také novinka.

Oproti pokročilejšímu X-T2 postrádá nová X-T20 především utěsnění proti vodě a prachu, joystick pro zaostřování a samostatný volič pro nastavování ISO.

Třetí novinkou je Fujifilm GFX, středoformátový přístroj s rozlišením 51 megapixelů, který najde využití především u studiových a reklamních fotografů.

Ceny novinek pro český trh zatím zveřejněny nebyly.

 

Právě se děje

Další zprávy