Fotozápisník: Tři prezidenti před 20 lety. Takoví byli listopadoví mohykáni Havel, Klaus a Zeman

Ve fotogalerii najdete snímky Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana z jejich výjezdů do Slezska v letech 1990 až 1997.
Václav Havel v Osoblaze. Pro vesnici v zapomenutém koutě republiky bylo úchvatným zážitkem už to, že tam prezident přiletěl helikoptérou.
Tento snímek je o pět let starší než ty Havlovy (je z roku 1990). Ministr financí federální vlády Václav Klaus kandidující za Občanské fórum zdraví s kytičkou v ruce lidi na krnovském náměstí.
Václav Klaus přišel mezi dělníky do krnovské továrny ŽOS, kde se opravují železniční vagony.
Miloš Zeman, tehdy v roli předsedy ČSSD, dorazil na krnovské náměstí s volebním autobusem zvaným Zemák.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 1. 2018 9:05
Prezidentstvím nynější hlavy státu - ať už se uzavře nyní, nebo potrvá ještě jedno období - skončí éra tří politických mohykánů, kteří se zrodili krátce po listopadu 1989 - tedy Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana. Pojďte se na ně podívat v době zhruba před dvaceti lety, kdy byl Václav Havel na vrcholu a dva další muži k němu stoupali. V době, kdy všichni tři vyjížděli na spanilé jízdy po republice.

Když jsem se nedávno probíral mými starými negativy, narazil jsem na fotky z devadesátých let. A připomněla se mi atmosféra mítinků, na kterých se tehdy střídaly tři nejvýraznější postavy polistopadové politiky: tedy Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman. Tehdy jsem je měl možnost sledovat v Krnově a na Osoblažsku.

Havel tam v roce 1995 dorazil už jako prezident. Václav Klaus se ve Slezsku v devadesátých letech objevil několikrát, ať už v roli ministra financí, nebo premiéra. A samozřejmě se tam zastavil i Miloš Zeman, tehdy ještě ve funkci předsedy ČSSD.

Všichni se postupem času vystřídali ve funkci prezidenta. Dalšího tak výrazného politika z dob listopadu 1989 už Česká republika nemá. A ať už Miloš Zeman prodlouží své působení o dalších pět let, nebo ne, éra těchto tří listopadových mužů se neodvratně chýlí ke konci. 

A co přijde po nich, už je jen na nás, tedy na voličích.

(Ve fotogalerii najdete snímky z let 1990 až 1997)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy