Konec světa, jaký znali. Přehrada v údolí řeky Omo změnila životy domorodých kmenů

Konec světa, jaký znali. Přehrada v údolí řeky Omo změnila životy domorodých kmenů
Fausto Podavini: Změny v údolí Omo
Fausto Podavini: Změny v údolí Omo
Fausto Podavini: Změny v údolí Omo
Fausto Podavini: Změny v údolí Omo
Foto: Fausto Podavini, World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 3. 2018 14:02
Fotograf Fausto Podavini pořídil v údolí řeky Omo v Etiopii sérii snímků, která popisuje změnu životního prostředí i proměny v životě domorodých kmenů, způsobené stavbou přehrady Gibe III. Lidé, žijící na tomto území odnepaměti, ztrácejí své území, tradice i životní styl. Podaviniho práce byla nominována na ocenění World Press Photo v kategorii dlouhodobých projektů

Domorodé kmeny v údolí řeky Omo dokázaly obstát na území každoročně sužovaném mohutnými záplavami. Lidé z těchto kmenů své vlastní postupy pro obhospodařování polí i pro pěstování stád dobytka, která vždy během záplav zaháněli do míst vzdálenějších od řeky. Všechno, co znali a uměli využít, teď ovšem přestává platit. Jejich životy se kvůli stavbě přehrady Gibe III převrátily vzhůru nohama.

Gibe III byla dostavěna v roce 2006 a etiopská vláda plánuje její další stupně, tedy Gibe IV a Gibe V. Navíc se rozhodla pronajmout úrodnou půdu společnostem z Malajsie, Itálie, Indie a Korey. Pěstují se tam teď například biopaliva.

Kmeny jsou stále více vytlačovány z původního území. Jejich pastviny byly zničeny. Jak uvedla fotografka Matilda Temperleyová, která se stejně jako Podavini a mnozí další vydala dokumentovat tamní události, lidé jsou násilně nuceni ke stěhování. Pokud se někdo opováží vzbouřit a brání svou půdu, končí ve vězení. Tak to alespoň líčí článek Temperleyové, napsaný pro britský deník The Guardian. Vojáci, jejichž úkolem bylo hlídat stavbu přehrady, se podle ní dopouštěli nejen znásilňování místních žen, ale i vražd.

Problém se týká nejméně osmi domorodých kmenů v Etiopii a na území Keni. Jde podle odhadů o několik set tisíc lidí. Kmeny, které až doposud žily nezávisle a zcela soběstačně, přicházejí o svá stáda a stávají se životně závislými na pomoci tamní vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Protesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí na životech, uvedl prezident

Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. V neděli to oznámil prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters.

Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

"Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července," napsal na twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla má problémy. V Německu musí do servisu kvůli chybě automatického tísňového volání

Německý spolkový úřad pro motorová vozidla KBA kvůli závadě systému automatického tísňového volání svolává do servisu elektromobily Tesla Model Y a Model 3. V celém světě se problém týká více než 59 tisíc aut, informovala agentura Reuters. Úřad neupřesnil, kolik ze zmíněných vozů má německou registraci.

KBA na svém webu uvádí, že softwarová chyba způsobuje poruchu systému eCall, který je určen k automatickému kontaktování záchranářů v případě vážné nehody.

Tesla v sobotu informovala, že ve druhém čtvrtletí dodala o 17,9 procenta méně elektromobilů než v předcházejícím čtvrtletí. Její výrobu a dodavatelský řetězec narušily protipandemické uzávěry v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy