Konec světa, jaký znali. Přehrada v údolí řeky Omo změnila životy domorodých kmenů

Konec světa, jaký znali. Přehrada v údolí řeky Omo změnila životy domorodých kmenů
Fausto Podavini: Změny v údolí Omo
Fausto Podavini: Změny v údolí Omo
Fausto Podavini: Změny v údolí Omo
Fausto Podavini: Změny v údolí Omo
Foto: Fausto Podavini, World Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 3. 2018 14:02
Fotograf Fausto Podavini pořídil v údolí řeky Omo v Etiopii sérii snímků, která popisuje změnu životního prostředí i proměny v životě domorodých kmenů, způsobené stavbou přehrady Gibe III. Lidé, žijící na tomto území odnepaměti, ztrácejí své území, tradice i životní styl. Podaviniho práce byla nominována na ocenění World Press Photo v kategorii dlouhodobých projektů

Domorodé kmeny v údolí řeky Omo dokázaly obstát na území každoročně sužovaném mohutnými záplavami. Lidé z těchto kmenů své vlastní postupy pro obhospodařování polí i pro pěstování stád dobytka, která vždy během záplav zaháněli do míst vzdálenějších od řeky. Všechno, co znali a uměli využít, teď ovšem přestává platit. Jejich životy se kvůli stavbě přehrady Gibe III převrátily vzhůru nohama.

Gibe III byla dostavěna v roce 2006 a etiopská vláda plánuje její další stupně, tedy Gibe IV a Gibe V. Navíc se rozhodla pronajmout úrodnou půdu společnostem z Malajsie, Itálie, Indie a Korey. Pěstují se tam teď například biopaliva.

Kmeny jsou stále více vytlačovány z původního území. Jejich pastviny byly zničeny. Jak uvedla fotografka Matilda Temperleyová, která se stejně jako Podavini a mnozí další vydala dokumentovat tamní události, lidé jsou násilně nuceni ke stěhování. Pokud se někdo opováží vzbouřit a brání svou půdu, končí ve vězení. Tak to alespoň líčí článek Temperleyové, napsaný pro britský deník The Guardian. Vojáci, jejichž úkolem bylo hlídat stavbu přehrady, se podle ní dopouštěli nejen znásilňování místních žen, ale i vražd.

Problém se týká nejméně osmi domorodých kmenů v Etiopii a na území Keni. Jde podle odhadů o několik set tisíc lidí. Kmeny, které až doposud žily nezávisle a zcela soběstačně, přicházejí o svá stáda a stávají se životně závislými na pomoci tamní vlády.

 

Právě se děje

Další zprávy