České Vánoce v centru Prahy. Od andílka Babiše po sexy slečnu Santovou

České Vánoce v centru Prahy. Od andílka Babiše po sexy slečnu Santovou
Jan Hus by se možná divil, kdyby viděl vánoční trhy pod sousoším, jehož je součástí. (Staroměstské náměstí, prosinec 2018)
K Vánocům patří veselá šibenička. Nebo ne? (Praha, 5. prosince 2017)
Santa Klaus se k nám hrne na traktoru. (Ovocný trh, 10. prosince 2019)
Čínská panda má ráda české Vánoce. (Václavské náměstí, 30. prosince 2018)
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
24. 12. 2019 9:39
Nad snímky, které zachycují vánoční centrum Prahy v posledních třech letech, se můžete smát, pohoršovat se nebo třeba mávnout rukou. Patří k našim Vánocům šibenice, Santa Klausové, ruské beranice, a v poslední době i politické narážky na premiéra? Bůh suď, ale takové (lehce bizarní) už prostě pražské Vánoce jsou. Pojďte se podívat.

"Vánoční Praha je krásná jako z pohádky od Disneyho," řekla mi jednou známá z USA, která přijela do Česka na návštěvu. Myslela to jako kompliment, byla městem okouzlena. 

Vánoční Praha je ale také docela bizarní místo. Být cizinci, možná uvěříte, že českým tradičním vánočním jídlem jsou šneci. Za tradiční zimní doplněk správného Čecha byste nejspíš považovali ruskou beranici, a pochutnávali byste si na trdelnících, které nejsou ani tradiční, ani staročeské (pocházejí nejspíš z rumunského Sedmihradska). Při tom budete narážet na další echt české tradice, k nimž bezesporu patří třeba plastová figurína sexy slečny Santa Klausové, která si nechává okusovat nožky thajskými rybičkami.

Přesto je tady i jedna pozitivní zpráva. Oproti loňsku a předloňsku to letos není tak zlé. Situace v centru se zlepšila, zmizeli vycpaní medvědi, pandy a krtci. Na fasádách obchodních domů jsem letos neviděl dokonce ani zábavné vánoční šibenice.

Třeba to za rok bude ještě lepší. Tak šťastné a veselé! 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy