České Vánoce v centru Prahy. Od andílka Babiše po sexy slečnu Santovou

České Vánoce v centru Prahy. Od andílka Babiše po sexy slečnu Santovou
Jan Hus by se možná divil, kdyby viděl vánoční trhy pod sousoším, jehož je součástí. (Staroměstské náměstí, prosinec 2018)
K Vánocům patří veselá šibenička. Nebo ne? (Praha, 5. prosince 2017)
Santa Klaus se k nám hrne na traktoru. (Ovocný trh, 10. prosince 2019)
Čínská panda má ráda české Vánoce. (Václavské náměstí, 30. prosince 2018)
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
24. 12. 2019 9:39
Nad snímky, které zachycují vánoční centrum Prahy v posledních třech letech, se můžete smát, pohoršovat se nebo třeba mávnout rukou. Patří k našim Vánocům šibenice, Santa Klausové, ruské beranice, a v poslední době i politické narážky na premiéra? Bůh suď, ale takové (lehce bizarní) už prostě pražské Vánoce jsou. Pojďte se podívat.

"Vánoční Praha je krásná jako z pohádky od Disneyho," řekla mi jednou známá z USA, která přijela do Česka na návštěvu. Myslela to jako kompliment, byla městem okouzlena. 

Vánoční Praha je ale také docela bizarní místo. Být cizinci, možná uvěříte, že českým tradičním vánočním jídlem jsou šneci. Za tradiční zimní doplněk správného Čecha byste nejspíš považovali ruskou beranici, a pochutnávali byste si na trdelnících, které nejsou ani tradiční, ani staročeské (pocházejí nejspíš z rumunského Sedmihradska). Při tom budete narážet na další echt české tradice, k nimž bezesporu patří třeba plastová figurína sexy slečny Santa Klausové, která si nechává okusovat nožky thajskými rybičkami.

Přesto je tady i jedna pozitivní zpráva. Oproti loňsku a předloňsku to letos není tak zlé. Situace v centru se zlepšila, zmizeli vycpaní medvědi, pandy a krtci. Na fasádách obchodních domů jsem letos neviděl dokonce ani zábavné vánoční šibenice.

Třeba to za rok bude ještě lepší. Tak šťastné a veselé! 

 

Právě se děje

před 35 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy