reklama
 
 

Lidé se fotí s tampony. Boří tak tabu kolem menstruace

11. 6. 2015 10:47
Na Twitteru probíhá kampaň "Jen tampon". Ženy i muži si pořizují selfíčka s menstruačními tampony, akce je součástí kampaně, která má pomoct zlepšit hygienické podmínky žen třetího světa.

Praha – Konec tabuizování menstruace! Muži i ženy z celého světa se fotí s tampony a na Twitteru pak sdílejí selfíčka pod hashtagem JustATampon (Jen tampon). Kampaň vymyslela charitativní organizace Plan UK, která ve Velké Británii hájí práva dívek. Peníze, které se v rámci kampaně vyberou, použije na nákup hygienických potřeb dívkám v Ugandě.

"Je přece šílené, že neustále hovoříme o periodách jen šeptem, ne? Polovina populace si tím každý měsíc projde, přesto to není téma, o kterém bychom otevřeně hovořili,“ píše v blogu na stránkách deníku The Guardian Charlene White, redaktorka televizního zpravodajství ITV News. Sama se také do kampaně zapojila a rovněž zveřejnila jeden tampónový tweet.

Redaktorka se pozastavuje nad údělem menstruující ženy – buď může rozhozená hormonálními procesy izolovaně trpět doma, nebo se vydá mezi lidi, například do práce, a musí předstírat, že jí je úplně skvěle, a pokud možno svou periodu maskovat.

Tampony a vložky musí být co nejnenápadnější a žena maximálně diskrétní. Hovor o menstruaci, případně o tom, jak špatně ženě je a jak mizerně se cítí, je samozřejmě nepřijatelný.

V rámci kampaně mohou Britové zasílat dárcovské SMS a podpořit tak zlepšení hygienických podmínek žen v nejchudších zemích světa. 

"Miliony dívek po celém světě čelí diskriminaci jen proto, že jsou dívkami. Kvůli špatným hygienickým podmínkám musí zůstat doma, když mají periodu, a pak jsou terčem šikany," vysvětlují své záměry organizátoři kampaně a dodávají, že jedna z deseti dívek v Africe zůstává doma a nechodí do školy, když má měsíčky. 

autor: Magazín | 11. 6. 2015 10:47

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama