Lidé se fotí s tampony. Boří tak tabu kolem menstruace

Magazín Magazín
11. 6. 2015 10:47
Na Twitteru probíhá kampaň "Jen tampon". Ženy i muži si pořizují selfíčka s menstruačními tampony, akce je součástí kampaně, která má pomoct zlepšit hygienické podmínky žen třetího světa.
Foto: Twitter, Aktuálně.cz

Praha – Konec tabuizování menstruace! Muži i ženy z celého světa se fotí s tampony a na Twitteru pak sdílejí selfíčka pod hashtagem JustATampon (Jen tampon). Kampaň vymyslela charitativní organizace Plan UK, která ve Velké Británii hájí práva dívek. Peníze, které se v rámci kampaně vyberou, použije na nákup hygienických potřeb dívkám v Ugandě.

"Je přece šílené, že neustále hovoříme o periodách jen šeptem, ne? Polovina populace si tím každý měsíc projde, přesto to není téma, o kterém bychom otevřeně hovořili,“ píše v blogu na stránkách deníku The Guardian Charlene White, redaktorka televizního zpravodajství ITV News. Sama se také do kampaně zapojila a rovněž zveřejnila jeden tampónový tweet.

Redaktorka se pozastavuje nad údělem menstruující ženy – buď může rozhozená hormonálními procesy izolovaně trpět doma, nebo se vydá mezi lidi, například do práce, a musí předstírat, že jí je úplně skvěle, a pokud možno svou periodu maskovat.

Tampony a vložky musí být co nejnenápadnější a žena maximálně diskrétní. Hovor o menstruaci, případně o tom, jak špatně ženě je a jak mizerně se cítí, je samozřejmě nepřijatelný.

V rámci kampaně mohou Britové zasílat dárcovské SMS a podpořit tak zlepšení hygienických podmínek žen v nejchudších zemích světa. 

"Miliony dívek po celém světě čelí diskriminaci jen proto, že jsou dívkami. Kvůli špatným hygienickým podmínkám musí zůstat doma, když mají periodu, a pak jsou terčem šikany," vysvětlují své záměry organizátoři kampaně a dodávají, že jedna z deseti dívek v Africe zůstává doma a nechodí do školy, když má měsíčky. 

 

Právě se děje

před 43 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy