Popel jako svědectví. Dokument mapuje pátrání po Španělech z lágru v Hradišťku

Popel jako svědectví. Dokument mapuje pátrání po Španělech z lágru v Hradišťku
Náves v Hradištku na počátku třicátých let dvacátého století. Za okupace doznala velkých změn. Zmizela kaplička, která ustoupila stavbě nové dlážděné silnice. Taktéž po rybníku nebylo po válce ani stopy.
Pekelné nasazení vězňů tábora na otrockou práci pro nacistickou Třetí říši přibližuje úryvek z knihy Jeana Geoffroye "Au temps de Crématoires": "V Hradištku bylo na dvacet komand: pozemní práce, pomoc zedníkům, zahradnické práce, vykládka vagónů v železničních stanicích a nákladních člunů na Vltavě. (...)".
Anjel Lekuona, narozený roku 1913 v baskické Busturii, byl jedním z řady španělských vězňů, jenž zanechal po sobě stopu, kterou Unai Eguia postupně rekonstruoval z fragmentů svědectví a archivních dokumentů. Po prohraném boji proti Frankovi uprchl mladý republikán do Francie, kde jej později zatklo gestapo. Klíčovým zdrojem informací o jeho posledních dnech se stal dopis jeho přítele Gregoire Urangy, který popsal jejich utrpení v Hradištku. Když Lekuona, vyčerpaný zánětem pohrudnice, padl při příchodu do tábora, Uranga ho podpíral, aby unikl pozornosti dozorců. V dubnu 1945 dohlíželi na vězně šestnáctiletí nacističtí kadeti, kteří se "bavili" popravami. Lekuona se stal jednou z jejich obětí pouhé týdny před osvobozením. Díky tomuto výzkumu V pondělí 14. dubna přijede s Unaiem do Hradištka stočlenná delegace ze Španělska na odhalení pamětní desky, kde budou poprvé zveřejněna jména obětí, které zastřelili nacisti ve dnech 9., 10. a 11. dubna 1945. Na snímku: Archivní fotografie Anjela Lekuona, kteří byl jedním ze španělských vězňů, pro které se stal pobyt v koncentračním táboře fatálně osudným.
Dva dřevěné baráky, kterým se říkalo blok A a B, obývalo v koncentračním táboře Hradištko kolem pěti set vězňů. Zobrazit 49 fotografií
Foto: Aktuálně.cz / Archiv Lucie Hašková, obec Hradištko / Se souhlasem k užití
Dan Poláček obi Dan Poláček, obi
12. 4. 2025 12:00
Je to příběh o hrůzách druhé světové války, ale také o odhodlání a statečnosti. Nový dokumentární film Popel sleduje pátrání rodin ze Španělska po svých předcích, které válečné události zavály až na území Protektorátu Čechy a Morava, a mapuje nenápadnou odvahu Františka Suchého a jeho syna.

Režisér Oier Plaza v dokumentárním filmu Popel, který vstupuje do českých kin 17. dubna, vypráví příběh španělských republikánů, bojovníků proti frankistické diktatuře i nacismu, kteří byli zavražděni jen měsíc před koncem války. Sleduje, jak rodiny odbojářů ze Španělska čekaly osmdesát let na odhalení pravdy o svých blízkých, kteří za druhé světové války zmizeli.

Dokument ukazuje, jak se středoškolský profesor Unai Eguía společně s Antónem Gandariasem vydávají napříč Evropou, aby zjistili více o osudu Antónova strýce, který beze stopy zmizel během druhé světové války. Pátrání, které je přivede ze španělského Baskicka až do Prahy, odhalí příběh někdejšího ředitele krematoria v pražských Strašnicích Františka Suchého a jeho syna.

Těm se s nasazením vlastního života podařilo uchovat jména a popel více než 2 200 obětí nacistického režimu, které byly v krematoriu zpopelněny. Mezi nimi nachází Španělé i ztracené ostatky svých předků, po nichž byly pečlivě zahlazeny všechny stopy. Dokumentární film odhalující tajemství strastiplné cesty hrdinů deportovaných přes Francii až do pobočného koncentračního tábora Hradištko nedaleko Prahy doplňují působivé animace.

V pondělí 14. dubna přijede do Hradištka zhruba stočlenná delegace ze Španělska na odhalení pamětní desky, kde budou poprvé zveřejněna jména obětí, které nacisti zavraždili ve dnech 9., 10. a 11. dubna 1945. V úterý se uskuteční pietní akt v areálu strašnického krematoria. "Před několika lety nás oslovila pracovní skupina ze Španělska, jež pátrala po osudech španělských vězňů, kteří byli za války deportovaní v koncentračním táboře Hradištko. Díky nim jsme se dozvěděli spoustu nových informací včetně jmenných seznamů nacistických zajatců držených v táboře," říká místostarostka Hradištka Lucie Hašková.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy