Focení selfíček v přírodě stresuje zvířata. Brání jim v krmení i v lovu, varují vědci

Magazín Magazín
4. 9. 2019 7:00
Na mezinárodní konferenci zaměřené na tučňáky, která se konala na Novém Zélandu, se letos kromě rizik spojených s klimatickou krizí řešilo i jedno méně diskutované téma. Některé vědce čím dál víc znepokojují turisté, kteří se honí za co nejatraktivnějšími selfie fotkami se zvířaty ve volné přírodě. Tito lidé totiž podle nich nepříznivě ovlivňují chování živočichů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Ztrácíme úctu k přírodě a přestáváme jí rozumět," citoval britský deník The Guardian profesora Philipa Seddona z univerzity v novozélandském Otagu. Pořizování selfie ve volné přírodě podle něj způsobuje u zvířat fyzický i emoční stres, narušuje krmení a vychovávání mláďat a může snižovat i jejich porodnost.

"Problém podobných fotek je ten, že i když je třeba doplňuje popisek o potřebě chránit ohrožené druhy a odkaz na nějaký dobročinný program, lidé vidí jenom člověka, který objímá tučňáka, a chtějí takový snímek taky. Stále větší část lidstva je zvyklá na život ve městech a na přírodu se dívají jen spotřební optikou," myslí si Seddon.

Své obavy bere podle listu The Guardian natolik vážně, že svým studentům zakázal zveřejňovat na sociálních sítích záběry z divoké přírody, které pořídili při terénním výzkumu, aby tento trend nepomáhali dál rozšiřovat.

Světová organizace pro ochranu zvířat totiž zjistila, že počet selfie fotek s volně žijícími živočichy mezi lety 2014 a 2017 narostl o 292 procent.

Selfíčka se zvířaty si pořizují i celebrity

Přibližně 40 procent z nich zahrnovalo nějakou nevhodnou interakci s divokým zvířetem. Za bezproblémové fotky naopak organizace označuje ty, na nichž člověk se zvířetem nepřichází do kontaktu a živočich není nijak omezovaný ve svém pohybu.

Neblahý trend také výrazně podporují celebrity. Tenista Roger Federer a herečka Margot Robbieová například v poslední době pózovali s klokany quokka, zpěvák Justin Bieber se vyfotil s tygrem a modelka Kim Kardashianová zase se slonem.

Na Novém Zélandu turisté kvůli snímkům tancovali s ohroženými lachtany a pronásledovali vzácné tučňáky žlutooké i samotářské ptáky kivi.

View this post on Instagram

#quokkaselfie 🇦🇺

A post shared by @ margotrobbie on

Vědkyně Philippa Agnewová, která se stará o kolonii tučňáků nejmenších v novozélandském městě Oamaru, je přesvědčená, že honba za selfie fotkami má na život tučňáků nezpochybnitelný dopad. Proto turistům pořizování jakýchkoli elektronických záznamů zakázala.

"Podsvícení displejů i používání blesků zvířata opravdu stresuje. Ošetřovatelé se zvířaty manipulují jen při běžných zdravotních kontrolách a i v těchto chvílích je nahrávání zakázané. V oblastech mimo naši chráněnou kolonii turisté mnohdy chytají tučňáky, kteří vylézají z moře na břeh, a kvůli fotkám jim brání krmit mláďata nebo shánět potravu," zdůraznila Agnewová. 

Seddon informoval, že ochránci zvířat uvažovali, jak selfie fotky využít pro dobro věci, a na konferenci zazněl nápad oslovit influencery na Instagramu, aby mezi svými příznivci šířili rady, jak se ve volné přírodě mají chovat. "Musíme lidi přesvědčit, že se jim divoká zvířata nemusí ve všem přizpůsobovat. Žijí ve světě upraveném člověkem, ale to neznamená, že si na ně můžeme kdykoli sáhnout," doplnil.

Video: Jaguár napadl ženu, která si chtěla pořídit selfie

Jaguár napadl ženu, která si chtěla pořídit selfie | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy