reklama
 
 

Fenka Boxy. Čtyřnohý pomocník v boji proti špinavým penězům

2. 6. 2014 16:00
Reportáž z pražského letiště o speciálně cvičeném psovi, který pomáhá celníkům bojovat proti praní špinavých peněz.

Praha - Římský císař Vespasianus kdysi řekl, že peníze nesmrdí. S tím by určitě nesouhlasila dvouletá fenka belgického ovčáka jménem Boxy, která jako jediná v České republice dokáže vyčmuchat hotovost a označit člověka, který se snaží vyvézt ze země nepovolené množství peněz.

Na pražském Letišti Václava Havla se cestující mohou setkat s celkem 14 cvičenými psy, kteří se zaměřují na drogy, tabák, citesová zvířata i rostliny (ohrožené druhy, pozn. red.) a od nového roku nově také na peněžní hotovost.

Boxy se k Celní správě dostala ještě coby necvičené štěně, které si musela její psovodka Milena Bečková "vypiplat".

Navzdory několikaměsíčnímu tréninku zůstala rozpustilým pejskem, který svou práci bere jako nekončící hru. Představa agresivního zvířete terorizujícího cestující se tak při pohledu na přátelskou Boxy zdá úsměvná. Její přítomnost ale může být pro lidi obtěžující.

"Někteří cestující se psů bojí. V určitých kulturách jsou považováni za špinavá zvířata nebo také jako něco k snědku. Z toho důvodu se vybírají psi, kteří jsou i hezcí na pohled. Určitě žádná bojová plemena," říká tisková mluvčí Celní správy kpt. Šárka Miškovská s tím, že evidují stížnosti hlavně od občanů arabských států.

Stalo se, že chytila cestující s tlustou knihou

Boxy se začala cvičit loni na podzim a patří k psům s takzvaným pasivním označením. Když ucítí bankovky, nezačne štěkat a škrábat, ale jen očichává místo, a může si dokonce v klidu k dotyčnému pasažérovi lehnout. Ten ani nemusí poznat, že byl označen a je v hledáčku celníků.

"Za kontakt s pachem dostává pes odměnu. Jsou různé metody výcviku, my ji cvičili přes takzvaný klikr. Na začátku si pes zafixuje, že při kliku je odměna. Poté se vše prodlužuje. Psi, kteří nejsou tak žraví, dostávají oblíbenou hračku," popisuje průběh výcviku psovodka a dodává, že poté si pes spojí klikr s pachem peněz. Trénuje se i na figurantech, kteří peníze různě maskují.

Převoz hotovosti mezi zeměmi EU

 • nad 10 tisíc eur má cestující povinnost podat celní prohlášení (týká se také cestovních šeků, peněžních poukázek i cenných papírů)
 • v případě vyšších částek do limitu 10 tisíc eur je cestující během roku monitorován, zda nepřeváží další hotovost
 • nařízení Evropského parlamentu z roku 2005 je namířeno proti možné podpoře terorismu a praní špinavých peněz
 • v případě nedodržení pravidel mohou kontrolní orgány hotovost zabavit a cestující bude vystaven možnému dalšímu postihu
 • formulář celního prohlášení je k dostání na celních úřadech nebo na internetových stránkách Celní správy

Boxy na penězích nejvíc láká pach barvy. Lehko se dá ale splést s barvou v různých tiskovinách. "Když jsme ji původně učili na celé bankovky, tak se nám stávalo, že ji pak táhly i dokumenty a knížky. Například označila paní, která měla v kapse tři tisíce eur a v kabelce tlustou knihu. Peníze Boxy nezajímaly, ale od toho románu se nemohla odtrhnout," popisuje Milena Bečková humornou situaci, kvůli které začali trénovat fenku jen na část bankovek s hrubotiskem, která obsahuje specifickou bankovní barvu.

Cvičené psy na bankovky mají také v Holandsku, Německu nebo na Slovensku. Tato zvířata jinak nejsou ve světě příliš rozšířená, proto se ani cestující, kteří pašují nepovolené množství peněz, nesnaží být nijak vynalézaví.

S penězi cestují často v příručním zavazadle. Jen někteří zašívají bankovky do lemu spodního prádla, ale to spíše kvůli strachu z kapsářů než z celních psů.

Boxy má od začátku své kariéry letištní kontrolorky řadu úspěšných odhalení. "Nejvíce našla u jednoho pasažéra asi 40 tisíc euro. Jsou to specifičtí cestující z určitých destinací, kteří vozí hotovost, protože mají možnost se k ní dostat a nechtějí, aby to bylo legalizované na účtech," řekla mluvčí Celní správy s tím, že nejčastěji od nás putuje ilegální měna do Asie. Z Ruska zase vozí do republiky menší hotovost za účelem nákupu.

Fenka bez ocásku zůstane u své psovodky navždy

Pracovní den psovoda je dlouhý, Boxy nemůže takovou zátěž zvládnout. Dodržují se proto pravidelné přestávky, po kterých následuje zasloužený odpočinek v Kněževsi nedaleko letiště, kde je o celní psy postaráno. "Někdy na ní vidím, že už má utahanou cestu mezi nosem a mozkem. Když už se nemůže tolik soustředit, tak jí to déle trvá nebo se vícekrát vrací k jednomu člověku. Proto nemůžou pracovat v kuse. Většinou chodíme hodinu a půl hodinky odpočívá," říká o své fence psovodka.

Dnes jsou jí teprve dva roky a před sebou má ještě tak šest let aktivní služby. Tu bude co nevidět vykonávat s novou čtyřnohou kolegyní, která se právě cvičí na specifický pach peněz.

Cestující na pražském letišti ale dvouletou Boxy poznají v tranzitním prostoru okamžitě. Neustále s sebou nosí svou hadrovou hračku a nelze si nevšimnout chybějícího ocásku, o který přišla krátce po narození. "Když jí byl asi týden, tak jí matka ukousla ocas. Jako štěně měla totiž Boxy rozštěp patra. Proto se jí chtěla fena asi zbavit. Jednoduše přírodní výběr," říká Milena Bečková, která už ví, že až půjde Boxy do výslužby, určitě si ji nechá. Tak je to ostatně u psovodů a jejich svěřenců nepsaným zvykem.

autor: Zuzana Mocková | 2. 6. 2014 16:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama