Žil v Karibiku na plachetnici, teď pase stádo koz v milionářské čtvrti v Praze

Magdaléna Medková Jakub Zuzánek Magdaléna Medková, Jakub Zuzánek
3. 11. 2019 19:49
Ráno podojí a odpoledne vyrazí na procházku okolo Šáreckého potoka. Petr Kuča a jeho žena Anežka mají třináct koz, dvě děti, psa, kočku s koťaty a tucet slepic. Najdete je pod pražskou vilovou čtvrtí, kde si domy koupí už jen nejbohatší. "Na Hanspaulku chodíme rádi, nejenže se tam kozy napasou, ale ještě přitom rozveselí spoustu lidí," říká městský pastýř, který lidem rozdává radost.
Kozy otevírají lidem srdce, říká městský pastýř, pasoucí své stádo uprostřed Prahy | Video: Jakub Zuzánek

Petr Kuča a jeho žena Anežka bydlí v Šáreckém údolí v Praze šest let. Jednou se spolu procházeli podél potoka a shodli se, že by bylo hezké u něj bydlet.

"Natrefili jsme na osmdesátiletou paní, která nám řekla o tomhle domečku. Zavolali jsme majiteli a dozvěděli se, že mu naše nabídka přijde vhod. Sám bydlí v paneláku a potřeboval někoho, kdo se mu o pozemek bude starat," říká fousatý muž, zatímco jeho žena Anežka věší u potoka vyprané prádlo. 

Petr Kuča je povahou dobrodruh. Doplul plachetnicí do Karibiku, dělal průvodce na expedicích za polární kruh a procestoval svět téměř bez peněz. "Teď se toho moc dělat nedá, protože máme malé děti a spoustu zvířectva."

Každý den jde po snídani obstarat zvířata. Na zahradě pod zalesněnými kopci někdy pracuje až do pozdního odpoledne, má dvanáct slepic, koťata a za ohradou nezbedné stádo koz.

"První kozu jsme zachránili od jedné romské rodiny, dostali ji na maso, ale nemohli ji zabít. Byla to plachá koza, ale teď je velmi společenská a přátelská a brzy bude maminkou," vypráví vystudovaný magistr, který učil na waldorfské škole.

Ještě minulý rok měl Kuča na zahradě jen psa a thajskou kočku. Na sklonku roku se ale jeho rodina rozšířila o celé kozí stádo. "Před zimou se jich lidé chtěli zbavit, protože měli kvůli suchu málo sena a nemohli je uživit, a tak jich tu dnes máme hned třináct."

Když má Petr Kuča chuť, vezme kozy a vyrazí na procházku do města. "Rádi chodíme na Hanspaulku, nejenže se tam kozy napasou, ale ještě přitom rozveselí spoustu lidí."

Kozí stádo dělá radost i pražskému magistrátu. Svérázného pastýře si zvou tam, kde lidská síla nestačí. "Brzy je odvedu na týden do Divoké Šárky, kde jsou strmé skály a krásná příroda. Kozy jsou jedinou možností, jak ze skalisek dostat nálety a křoviska."   

V malém domečku si rodina bydlí skromně. K životu jí stačí jen dvě místnosti. "Je to tak malinké, že musíme v ruce obracet každou knížku a zvažovat, jestli se nám vejde do knihovny."

Vše, co se nevejde do domečku, má rodina v malé dodávce. "Ráno vyndaváme peřiny na slunce, aby přes den vyschly, a zvedáme matrace, aby neplesnivěly. Od zimy do února máme ráno v pokoji devět stupňů, ale taková zima letos ještě nepřišla. Zatím nám kamna dům vytopí," říká městský farmář.

Petr Kuča se řídí mottem "žij a nech žít". Přesto je mu líto, že se okolí jeho domova postupně mění v milionářskou čtvrť. "Okolo nás se bourají staré domy a namísto nich se staví moderní haciendy."

Také domek obývaný rodinou Petra Kuči koupil spolu s blízkou usedlostí nový majitel a ten si chce pod skalami vybudovat vlastní sídlo. "My tu smíme zůstat do května, zatím jsme měli v životě štěstí - jsme mu otevření, ale nemůžeme na něj spoléhat, usilovně hledáme nové místo."

Prázdné domy

Podle serveru Prázdné domy je v Čechách 4231 nevyužitých domů. Tipy na opuštěné domy v Praze a přilehlém okolí, můžete rodině poslat na email [email protected] U současného majitele bydlí výměnou za údržbu domu a zahrady.

Rodina už nabídky dostala, zatím ale daleko za Prahou. "Chtěli bychom i s kozami zůstat ve městě nebo v jeho okolí, protože tu máme spoustu přátel. Anežka chce začít doktorát a dcera Živa půjde brzy do školky," říká. 

"Teď máme malé děti, ale bylo by hezké vzít na pár dní kozy a vyrazit na vandr. Ušili bychom jim baťůžky, šli bychom krajinou a dávali se do řeči s lidmi. Často nám lidé vyprávějí své životní osudy, kozy lidem otevírají srdce."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy