Farmář pěstuje zeleninu přímo mezi ranvejemi. Půdu letišti neprodá ani za miliony

Magazín Magazín
7. 10. 2020 8:59
Japonský farmář Takao Šito se odmítá vzdát pozemku u mezinárodního letiště Narita u japonské metropole Tokio. Pozemek vlastnil již jeho otec a muž na něm momentálně pěstuje česnek, mrkev nebo jarní cibulku. Neodrazuje ho ani extrémní hluk z okolních letadel.
Takao Shito
Takao Shito | Foto: Facebook / Google Maps

Prostředí kolem Šitova domu je kvůli motorům letadel velmi hlučné, farmář tak při své práci moc klidu a pohody nemá. Přesto se nehodlá své půdy vzdát. "Nezajímají mě peníze, chci dál pěstovat zeleninu," řekl webu BBC.

Úřady mu za pozemek nabídly 1,6 milionu dolarů (36,6 milionu korun), s tvrdohlavým Japoncem to ale ani nehnulo. Na své farmě momentálně pěstuje asi deset druhů zeleniny od mrkve přes jarní cibulku až po česnek. "Vlastním výbornou půdu, má stoletou historii. Největší radost na světě mi dělá pěstování zeleniny, její sklízení a pak spokojení zákazníci," tvrdí muž, jemuž vypomáhá asi desítka dobrovolníků.

Japonské právo stanoví, že žádného občana nelze legálně přinutit, aby se vzdal svého majetku, a zdá se, že je uplatňováno i v těch nejextrémnějších případech.

Díky pandemii koronaviru ubyl v posledních měsících na japonském letišti provoz, takže Šito zažívá klidnější dny. Poptávka po jeho zelenině navzdory krizi nepolevila. Jakmile se ale začne Japonsko otvírat světu, přibude letů a Šitovi budou zase dělat společnost hlučné motory letadel.

Japonec i tak nadále bojuje s letištěm, které stále usiluje o jeho vystěhování. Často se proto musí podrobovat policejním kontrolám. "Chtějí vidět můj průkaz totožnosti, přestože za ty roky moc dobře vědí, kdo jsem," dodává farmář.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýka a Modřan nevětrat. Požár zastavil auta i tramvaje

V pražské Modřanské ulici hoří hala, chemici hasičů doporučili obyvatelům Braníka, Kamýku a Modřan nevětrat. Požár zastavil automobilovou i tramvajovou dopravu. Vyplývá to z vyjádření pražských hasičů na twitteru a webu pražského dopravního podniku. Pražská zdravotnická záchranná služba uvedla, že nemá informace o zraněných.

Hoří zděný objekt, z ohně stoupá hustý černý kouř, vyplývá z fotografií a videí zveřejněných hasiči. "Plameny nemáme zatím zcela pod kontrolou," uvedli hasiči kolem 06:30. Zasahují profesionální i dobrovolné jednotky hasičů. "Na místě máme i chemiky, vydali doporučení pro obyvatele Braníka, Kamýka a Modřan, aby nevětrali. Měříme koncentrace škodlivin v ovzduší," dodali.

Záchranáři k požáru preventivně vyslali také speciální vůz Atego. "Prozatím nemáme informace o zraněných a vyčkáváme," uvedla záchranná služba na twitteru.

Hasiči uvedli, že zásah blokuje dopravu a spolupracují s policií. Zhruba od 05:50 je v Modřanské ulici zastaven provoz tramvajových linek 2, 3, 17, 21, uvedl dopravní podnik na webu. Tramvaje ve směru z centra končí v zastávce Dvorce, v úseku Levského - Dvorce jezdí náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy