Farmář pěstuje zeleninu přímo mezi ranvejemi. Půdu letišti neprodá ani za miliony

Magazín Magazín
7. 10. 2020 8:59
Japonský farmář Takao Šito se odmítá vzdát pozemku u mezinárodního letiště Narita u japonské metropole Tokio. Pozemek vlastnil již jeho otec a muž na něm momentálně pěstuje česnek, mrkev nebo jarní cibulku. Neodrazuje ho ani extrémní hluk z okolních letadel.
Takao Shito
Takao Shito | Foto: Facebook / Google Maps

Prostředí kolem Šitova domu je kvůli motorům letadel velmi hlučné, farmář tak při své práci moc klidu a pohody nemá. Přesto se nehodlá své půdy vzdát. "Nezajímají mě peníze, chci dál pěstovat zeleninu," řekl webu BBC.

Úřady mu za pozemek nabídly 1,6 milionu dolarů (36,6 milionu korun), s tvrdohlavým Japoncem to ale ani nehnulo. Na své farmě momentálně pěstuje asi deset druhů zeleniny od mrkve přes jarní cibulku až po česnek. "Vlastním výbornou půdu, má stoletou historii. Největší radost na světě mi dělá pěstování zeleniny, její sklízení a pak spokojení zákazníci," tvrdí muž, jemuž vypomáhá asi desítka dobrovolníků.

Japonské právo stanoví, že žádného občana nelze legálně přinutit, aby se vzdal svého majetku, a zdá se, že je uplatňováno i v těch nejextrémnějších případech.

Díky pandemii koronaviru ubyl v posledních měsících na japonském letišti provoz, takže Šito zažívá klidnější dny. Poptávka po jeho zelenině navzdory krizi nepolevila. Jakmile se ale začne Japonsko otvírat světu, přibude letů a Šitovi budou zase dělat společnost hlučné motory letadel.

Japonec i tak nadále bojuje s letištěm, které stále usiluje o jeho vystěhování. Často se proto musí podrobovat policejním kontrolám. "Chtějí vidět můj průkaz totožnosti, přestože za ty roky moc dobře vědí, kdo jsem," dodává farmář.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy