Farmář pěstuje zeleninu přímo mezi ranvejemi. Půdu letišti neprodá ani za miliony

Magazín Magazín
7. 10. 2020 8:59
Japonský farmář Takao Šito se odmítá vzdát pozemku u mezinárodního letiště Narita u japonské metropole Tokio. Pozemek vlastnil již jeho otec a muž na něm momentálně pěstuje česnek, mrkev nebo jarní cibulku. Neodrazuje ho ani extrémní hluk z okolních letadel.
Takao Shito
Takao Shito | Foto: Facebook / Google Maps

Prostředí kolem Šitova domu je kvůli motorům letadel velmi hlučné, farmář tak při své práci moc klidu a pohody nemá. Přesto se nehodlá své půdy vzdát. "Nezajímají mě peníze, chci dál pěstovat zeleninu," řekl webu BBC.

Úřady mu za pozemek nabídly 1,6 milionu dolarů (36,6 milionu korun), s tvrdohlavým Japoncem to ale ani nehnulo. Na své farmě momentálně pěstuje asi deset druhů zeleniny od mrkve přes jarní cibulku až po česnek. "Vlastním výbornou půdu, má stoletou historii. Největší radost na světě mi dělá pěstování zeleniny, její sklízení a pak spokojení zákazníci," tvrdí muž, jemuž vypomáhá asi desítka dobrovolníků.

Japonské právo stanoví, že žádného občana nelze legálně přinutit, aby se vzdal svého majetku, a zdá se, že je uplatňováno i v těch nejextrémnějších případech.

Díky pandemii koronaviru ubyl v posledních měsících na japonském letišti provoz, takže Šito zažívá klidnější dny. Poptávka po jeho zelenině navzdory krizi nepolevila. Jakmile se ale začne Japonsko otvírat světu, přibude letů a Šitovi budou zase dělat společnost hlučné motory letadel.

Japonec i tak nadále bojuje s letištěm, které stále usiluje o jeho vystěhování. Často se proto musí podrobovat policejním kontrolám. "Chtějí vidět můj průkaz totožnosti, přestože za ty roky moc dobře vědí, kdo jsem," dodává farmář.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy