Eva Samková: 10 věcí, které byste měli vědět o nové hvězdě

Vojtěch Kostelecký Vojtěch Kostelecký
16. 2. 2014 21:09
Co má ráda kromě snowboardingu? Proč si maluje před každým závodem knír? Projděte si 10 zajímavostí, které byste měli vědět o olympijské vítězce Evě Samkové.
Opálené tváře, zářivý úsměv a spontánní zpěv hymny. I tím si Samková získala fanoušky během medailového ceremoniálu.
Opálené tváře, zářivý úsměv a spontánní zpěv hymny. I tím si Samková získala fanoušky během medailového ceremoniálu. | Foto: Reuters

Neokoukaná tvář. Divácky atraktivní, byť dosud "menšinová" disciplína. Suverénní výkon. Sympatické a bezprostřední vystupování. Smysl pro humor a sebeironii. Knírek. Zlatá bunda naruby. Odzbrojující úsměv během medailového ceremoniálu. To vše jsou důležité "přísady", z nichž se v neděli 16. února zrodila nová sportovní hvězdička…

Vždycky jsem jako malá koukala doma na televizi na zimní i letní hry a všechny jsem obdivovala. Teď jsem tady a vyhrála jsem. Je to šílené, bláznivé. Nechápu

Eva Samková

To, jaké sympatie dvacetiletá snowboardkrosařka vzbuzuje, do značné míry připomíná dvanáct let starý příběh Aleše Valenty. I když, pravda, "trojité salto s pěti vruty" dodalo jeho tehdejšímu vítězství punc opravdu ojedinělé sportovní události.

I tak ale bude zajímavé sledovat, jak se svou náhle získanou popularitou Samková naloží, jak ji dokáže zužitkovat. Zda se jí podaří zopakovat Valentův poolympijský úspěch, nebo zda zůstane osobností "pouze" v rámci snowboardové komunity.

Alespoň pro tento okamžik je však Samková v Česku společenským tématem číslo jedna. Pojďte si tedy společně s námi projít 10 zajímavostí, které byste o naší šesté zlaté medailistce ze zimních olympiád měli vědět. Ať nejste v práci a hospodě za hlupáky…

1. Narodila se ve Vrchlabí v Podkrkonoší, její spolužačkou ve sportovní třídě základní školy byla další olympionička, rychlobruslařka Karolína Erbanová. Na lyžích poprvé stála jako dvouletá. Ke snowboardu se dostala, když jí bylo sedm roků.

2. Její trenér Jakub Flejšar je výtvarník a sochař s osobitým uměleckým stylem. Po olympijském závodě neskrýval dojetí. Již dříve oznámil, že po sezóně končí. Druhý trenér Marek Jelínek se zase dosud částečně živí jako kaskadér.

3. Kromě mnoha jiných zdravotních potíží pronásleduje Evu Samkovou chronický problém s "vypadávajícím" ramenem. To ji pozlobilo i pouhý den před olympijským vítězstvím.

4. Hraje na saxofon, což krátce předvedla také v olympijském studiu ČT. (Poznámka pro hudební znalce: televizní produkce ji poněkud zaskočila, když jí namísto altsaxofonu podstrčila prostřednictvím moderátora Jaromíra Bosáka saxofon tenorový.)

5. Miluje koně. To ostatně dokazují i fotky na jejím facebookovém profilu - do sedla se vyhoupla ještě 6. února, tedy v den odletu do Soči.

6. Pro štěstí si před závody maluje knírek. Proč? Dnes už jde o neodmyslitelné poznávací znamení Samkové, s recesistickým nápadem však původně přišel úspěšný polský snowboardista Mateusz Ligocki, který takto vzdával hold polskému národnímu hrdinovi, skokanovi na lyžích Adamu Malyszovi.

7. Ačkoliv to v případě snowboardistky nezní příliš "cool", Eva Samková závodí za armádní sportovní centrum Dukla. Její domovský klub sídlí v Liberci.

8. Má zkušenosti s modelingem. Nafotit se nechala dokonce i v plavkách nebo ve spodním prádle. Jan Saudek ji pro klubový kalendář zachytil se zakrváceným mečem v ruce. Samková nafotila také módní kolekci pro značku sjezdaře Ondřeje Banka.

9. Snowboardingem žije celá její rodina. "Moje rodina je do snowboardu zapálená snad ještě víc než já. Táta sleduje výsledky na internetu a pořád si něco tiskne a kouká na fotky ze závodů. A babička s dědou zase čtou noviny," svěřila se v rozhovoru pro web Žena.cz.

10. Její olympijskou helmu zdobily portréty vlků coby symbol volnosti a krásy. Do Soči s ní cestoval i jeden plyšový. Na závodní prkno pak Samkové kamarádka nakreslila jako vlčí protipól ovečku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy