Eva Samková: 10 věcí, které byste měli vědět o nové hvězdě

Vojtěch Kostelecký Vojtěch Kostelecký
16. 2. 2014 21:09
Co má ráda kromě snowboardingu? Proč si maluje před každým závodem knír? Projděte si 10 zajímavostí, které byste měli vědět o olympijské vítězce Evě Samkové.
Opálené tváře, zářivý úsměv a spontánní zpěv hymny. I tím si Samková získala fanoušky během medailového ceremoniálu.
Opálené tváře, zářivý úsměv a spontánní zpěv hymny. I tím si Samková získala fanoušky během medailového ceremoniálu. | Foto: Reuters

Neokoukaná tvář. Divácky atraktivní, byť dosud "menšinová" disciplína. Suverénní výkon. Sympatické a bezprostřední vystupování. Smysl pro humor a sebeironii. Knírek. Zlatá bunda naruby. Odzbrojující úsměv během medailového ceremoniálu. To vše jsou důležité "přísady", z nichž se v neděli 16. února zrodila nová sportovní hvězdička…

Vždycky jsem jako malá koukala doma na televizi na zimní i letní hry a všechny jsem obdivovala. Teď jsem tady a vyhrála jsem. Je to šílené, bláznivé. Nechápu

Eva Samková

To, jaké sympatie dvacetiletá snowboardkrosařka vzbuzuje, do značné míry připomíná dvanáct let starý příběh Aleše Valenty. I když, pravda, "trojité salto s pěti vruty" dodalo jeho tehdejšímu vítězství punc opravdu ojedinělé sportovní události.

I tak ale bude zajímavé sledovat, jak se svou náhle získanou popularitou Samková naloží, jak ji dokáže zužitkovat. Zda se jí podaří zopakovat Valentův poolympijský úspěch, nebo zda zůstane osobností "pouze" v rámci snowboardové komunity.

Alespoň pro tento okamžik je však Samková v Česku společenským tématem číslo jedna. Pojďte si tedy společně s námi projít 10 zajímavostí, které byste o naší šesté zlaté medailistce ze zimních olympiád měli vědět. Ať nejste v práci a hospodě za hlupáky…

1. Narodila se ve Vrchlabí v Podkrkonoší, její spolužačkou ve sportovní třídě základní školy byla další olympionička, rychlobruslařka Karolína Erbanová. Na lyžích poprvé stála jako dvouletá. Ke snowboardu se dostala, když jí bylo sedm roků.

2. Její trenér Jakub Flejšar je výtvarník a sochař s osobitým uměleckým stylem. Po olympijském závodě neskrýval dojetí. Již dříve oznámil, že po sezóně končí. Druhý trenér Marek Jelínek se zase dosud částečně živí jako kaskadér.

3. Kromě mnoha jiných zdravotních potíží pronásleduje Evu Samkovou chronický problém s "vypadávajícím" ramenem. To ji pozlobilo i pouhý den před olympijským vítězstvím.

4. Hraje na saxofon, což krátce předvedla také v olympijském studiu ČT. (Poznámka pro hudební znalce: televizní produkce ji poněkud zaskočila, když jí namísto altsaxofonu podstrčila prostřednictvím moderátora Jaromíra Bosáka saxofon tenorový.)

5. Miluje koně. To ostatně dokazují i fotky na jejím facebookovém profilu - do sedla se vyhoupla ještě 6. února, tedy v den odletu do Soči.

6. Pro štěstí si před závody maluje knírek. Proč? Dnes už jde o neodmyslitelné poznávací znamení Samkové, s recesistickým nápadem však původně přišel úspěšný polský snowboardista Mateusz Ligocki, který takto vzdával hold polskému národnímu hrdinovi, skokanovi na lyžích Adamu Malyszovi.

7. Ačkoliv to v případě snowboardistky nezní příliš "cool", Eva Samková závodí za armádní sportovní centrum Dukla. Její domovský klub sídlí v Liberci.

8. Má zkušenosti s modelingem. Nafotit se nechala dokonce i v plavkách nebo ve spodním prádle. Jan Saudek ji pro klubový kalendář zachytil se zakrváceným mečem v ruce. Samková nafotila také módní kolekci pro značku sjezdaře Ondřeje Banka.

9. Snowboardingem žije celá její rodina. "Moje rodina je do snowboardu zapálená snad ještě víc než já. Táta sleduje výsledky na internetu a pořád si něco tiskne a kouká na fotky ze závodů. A babička s dědou zase čtou noviny," svěřila se v rozhovoru pro web Žena.cz.

10. Její olympijskou helmu zdobily portréty vlků coby symbol volnosti a krásy. Do Soči s ní cestoval i jeden plyšový. Na závodní prkno pak Samkové kamarádka nakreslila jako vlčí protipól ovečku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy