Escobarovi kokainoví hroši ničí kolumbijskou přírodu. Ekologové je chtějí vyhubit

Magazín Magazín
20. 1. 2021 8:56
Bažiny jihoamerické Kolumbie ovládli takzvaní kokainoví hroši. Zvířata původem z Afriky nechal do země dovézt nechvalně proslulý narkobaron Pablo Escobar a teď podle odborníků ničí místní ekosystém. Experti proto navrhují, aby došlo k jejich vyhubení.
Kolumbijský narkobaron Pablo Escobar choval hrochy ve své soukromé zoologické zahradě.
Kolumbijský narkobaron Pablo Escobar choval hrochy ve své soukromé zoologické zahradě. | Foto: Profimedia.cz

Pablo Escobar nechal hrochy, jejichž přirozeným prostředím jsou africké savany, do Kolumbie dopravit ještě před svou smrtí v roce 1993. V době, kdy byl jeho drogový kartel na vrcholu, se totiž narkobaron vyžíval v nejrůznějších excesech, mezi které patřila i soukromá zoologická zahrada.

Vedle hrochů Escobar na svém pozemku o rozloze necelých tři tisíce hektarů choval také nosorožce, zebry či žirafy. I když se po narkobaronově zastřelení většinu zvířat podařilo dopravit zpět do domovských zemí, čtyři hroši tehdy utekli. A protože je v Kolumbii neohrožuje žádný predátor, čekal je pohodlný život.

I po 28 letech od útěku se zvířata stále rozmnožují a dosud se jim povedlo zplodit 80 až 100 potomků. Pokud budou podobným tempem pokračovat, může podle vědců jejich populace v Kolumbii během následujících dvou dekád narůst na 1500 kusů. Odborníci proto volají po jejich vyhubení. Informoval o tom web Unilad.

Hroši podle expertů narušují místní ekosystém. Jejich moč a výkaly například mohou být pro jiné druhy i člověka jedovaté a způsobovat různá onemocnění. Kolumbijská vláda se proto v současnosti snaží zvířata alespoň kastrovat, aby se dále nemnožila, a předejít tak krajnímu řešení v podobě vyhubení.

"Představa, že hrochy vystřílíme, se pochopitelně nikomu nelíbí, ale měli bychom přijmout skutečnost, že žádná jiná strategie už v dnešní situaci nepomůže. Přemístění do Afriky by bylo reálné před 28 lety, když hroši byli jen čtyři, a kastrace sice mohla být účinná, ale jen v případě, že by s ní vláda začala dříve," uvedla ekoložka Nataly Castelblanco-Martínezová.

Hroši jsou zařazení v seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody a v důsledku klimatických změn čelí ztrátě přirozeného habitatu nebo ilegálnímu lovu pro maso a kosti. Organizace uvádí, že jich po celém světě v současnosti žije zhruba 115 až 130 tisíc. Kolumbie tak stojí před velkým dilematem.

Mohlo by vás zajímat: Vymírání hmyzu je varující, je to jeden z největších problémů, tvrdí biolog

Žijeme v době prudkých změn přírody, ubývání hmyzu je varující, říká k jeho vymírání biolog David Storch. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy