Foto: Sloní novorozenec v Zoo Ostrava. Matce již dva potomci uhynuli, nyní to vypadá na happy end

Magazín Magazín
Aktualizováno 10. 7. 2017 16:51
Sloní sameček, jenž se v sobotu narodil v Zoo Ostrava, je už třetím mládětem slonice Vishesh. Obě předchozí mláďata nakonec uhynula. To sobotní se má však čile k světu a zvládá klíčové okamžiky vstupu do života. Prvního samečka porodila předčasně a chovala se k němu agresivně, uhynul na sepsi. Následovala dcerka, té se stal osudným herpes.
Slůně narozené v Zoo Ostrava 8. července 2017.
Slůně narozené v Zoo Ostrava 8. července 2017. | Foto: P. Vlček/Zoo Ostrava

Ostrava - Slůně, které se v sobotu narodilo v ostravské zoologické zahradě samici Vishesh, je sameček. Mládě už začalo sát mateřské mléko a samice o něj i nadále bez problémů pečuje, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Slůně přišlo na svět zhruba po osmihodinovém porodu okolo sobotních 11:00. Samice byla březí 662 dnů a porod byl bez komplikací, mládě se záhy postavilo na nohy.

Nový přírůstek ostravské zoo.
Nový přírůstek ostravské zoo. | Foto: P. Vlček/Zoo Ostrava

Pro Vishesh to byl v pořadí třetí porod, ale její první dvě slůňata již nežijí. Při prvním porodu v roce 2011 samici chyběly jakékoli zkušenosti s odchovem mláděte. K prvorozenému samečkovi se chovala agresivně, nevěděla, jak o něj pečovat. Mládě se navíc narodilo předčasně a bylo nedovyvinuté. Několik týdnů po porodu uhynulo na celkovou sepsi organismu.

Druhým mládětem, které Vishesh porodila v únoru 2014, byla samička Sumitra. V tomto případě už se u Vishesh projevily částečně nabyté mateřské zkušenosti, k mláděti se chovala dobře, nenapadala je, vše vypadalo nadějně. Malé samičce, která byla vitální, ale chyběl sací reflex. Přestože se jej chovatelům podařilo nastartovat, mládě se nenaučilo sát mléko ze struku své matky. Bylo proto krmeno umělou náhražkou a jeho budoucnost byla ale velmi nejistá.

Třetímu potomkovi slonice Vishesh se zatím daří báječně a brzy začal sát mateřské mléko.
Třetímu potomkovi slonice Vishesh se zatím daří báječně a brzy začal sát mateřské mléko. | Foto: P. Vlček/Zoo Ostrava

Ačkoliv samička dobře prospívala a Vishesh o ni pečovala, slůně náhle uhynulo ve věku necelých dvou let počátkem loňského roku. Příčinou úmrtí sloní samice byl tehdy herpes virus, který je jednou z nejnebezpečnějších nemocí. Je způsoben komplexem herpes virů a neexistuje na něj žádná funkční vakcína.

Pro slony indické a v menší míře i slony africké je často smrtelný. Nemocí trpí hlavně mladá zvířata do sedmi let nebo sloni oslabení stresem či jinou nemocí. Nejvíce onemocnění postihuje právě zvířata, která se nedostala k mateřskému mléku a musela být odchována pomocí umělé výživy. Ohrožuje i další slůňata, a to v době, kdy přestanou přijímat mateřské mléko.

 "Tyto dva nezdary měly pro mladou sloní samici obrovský význam. I když její mláďata žila jen poměrně krátkou dobu, Vishesh během ní získala velmi cenné zkušenosti, které bude moci v budoucnu zúročit při dalším odchovu. V případě v sobotu narozeného mláděte je zatím předčasné hovořit o úspěšném odchovu, už nyní je ale evidentní, že Vishesh udělala obrovský pokrok - z nezkušené samice se stává pečlivá a starostlivá matka," říká mluvčí ostravské zoo.

Sameček je čtvrtým slůnětem narozeným v ostravské zahradě, odchovat se dosud podařilo jen samičku Rashmi, kterou v roce 2011 přivedla na svět slonice Johti. Sloni jsou pro návštěvníky ostravské zoo atraktivními zvířaty, na prohlídku sloního pavilonu si však budou muset počkat. Kvůli maximálnímu klidu pro samici i mládě zůstane pavilon uzavřen, o dalším postupu by ošetřovatelé mohli rozhodnout v příštím týdnu.

Slůně si nejraději hraje s červeným balónem. Podívejte se na roztomilé video. | Video: Pittsburgh Zoo & PPG Aquarium
 

Právě se děje

Další zprávy