Dvacítka šťastlivců bude pracovat pro Obamu. Exprezident pomůže s dvouletým výcvikem budoucích lídrů

Magazín Magazín
17. 10. 2017 7:16
Bývalý prezident USA Barack Obama v rámci své nadace poskytne dvaceti vybraným kandidátům dvouletý studijní program. Občanští aktivisté, kteří se snaží kreativně řešit veřejné problémy, se tu budou učit, jak dosáhnout svých cílů či jak pomoci více komunitě a stát se tak možnými budoucími lídry.
Barack Obama si podává ruku se studenty střední školy v Millers Creek, Severní Karolína.
Barack Obama si podává ruku se studenty střední školy v Millers Creek, Severní Karolína. | Foto: ČTK

Někdejší prezident Spojených států amerických Barack Obama hledá spolupracovníky. V rámci své Nadace Obama nabídne dvacítce kandidátů dvouletý vzdělávací program zaměřený na vedení komunity a občanský aktivismus

"Když jsem odešel z prezidentské kanceláře, řekl jsem, že tou nejdůležitější věcí, kterou mohu udělat, je připravit další generaci lídrů, aby se zasloužili o změnu světa," napsal Obama minulý týden na svém účtu na Instagramu. Chtěl tak podpořit všechny "občanské inovátory", aby se do programu přihlásili.

Dvacítka budoucích lídrů dostane komplexní podporu

Dvouletý program nadace by měl pomoci budoucím lídrům, aby pracovali na aktuálních veřejných otázkách inovativní způsobem s vládními institucemi a nad rámec tradičního uspořádání.

Přihlášky do programu mohli zájemci posílat do 6. října. Dvacet vybraných šťastlivců bude informováno v únoru příštího roku. A jejich první setkání proběhne v dubnu.

Účastníci programu absolvují mimo množství školení také několikadenní setkávání, na kterých budou utužovat vztahy se svými potenciálními partnery a pracovat společně na stanovených cílech.

"Hledáme jednotlivce, kteří pracují na řešení důležitých veřejných problémů kreativním a výkonným způsobem. Inspirujeme se širší vizí toho, co znamená být 'občanský'," píše se na webu Obamovy nadace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy