Syrská dívka, která se smíchem bránila bombardování, je v bezpečí. Utekla do Turecka

Tříletá syrská dívka Salva a její otec Abdulláh Muhammad se v bezpečí dostali do uprchlického tábora v Turecku. Dítě zatím nezažilo nic jiného než válku, otec ho proto naučil smát se dopadajícím bombám, aby dívenku uchránil před traumatem. Rodina teď díky videu, na němž si z bombardování dělají legraci, uprchla za pomoci turecké vlády do bezpečí. Salva se poprvé může smát běžným věcem.
Jakmile vybuchne bomba, budeme se pořádně smát. Otec učí dceru, jak se vyrovnat s válkou | Video: Adbullah Mohammad

Abdulláh Muhammad poděkoval přes turecká média, že jsou s dcerou v bezpečí a že bude mít Salva teď možnost chodit do školy. "Snad konflikt v Sýrii brzy skončí a budeme se moct vrátit." Salva a její otec se nejprve dostali do uprchlického tábora v Reyhanli na jihu Turecka. Teď přebývají v domě svých přátel.

Salva a její otec
Salva a její otec | Foto: ČTK

Šťastná holčička tak prvně nemusí naslouchat zvukům syrského válečného konfliktu. "Teď už se nemusíme bát. Salva má před sebou úplně jinou budoucnost," řekl otec s úlevou deníku The Guardian.

K útěku do bezpečí pomohla otci a dceři turecká vláda, ke které se dostalo hojně sdílené video, na němž se holčička směje padajícím bombám. Otec totiž před Salvou předstíral, že se jedná o hru, a výbuchům se smáli, jako by šlo o nevinný ohňostroj. 

Muhammad vysvětlil, že díky neobvyklé hře zůstala jeho dcerka klidná a šťastná navzdory válečnému běsnění. Doufal, že videem získá pro rodinu pomoc ze zahraničí.

O úspěšném útěku Salvy informovala na Twitteru reportérka listu The Guardian Bethan McKernanová. "Úplně poprvé se může smát normálním věcem," uvedla v příspěvku.

Zbytek rodiny nechali v Sýrii

Syrské provincii Idlib, z níž rodina uprchla, dominuje islamistická skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která je někdejší syrskou větví al-Káidy. Na místě působí i skupiny odpůrců vlády v Damašku. Jde o poslední větší region v Sýrii, který vládní síly dosud zcela nedobyly zpět v nynější občanské válce, trvající od roku 2011.

Muhammad proto přiznává, že se částečně stydí, že se svou rodinou uprchl, zatímco mnoho dalších Syřanů trpí. "Cítím se špatně, že jsem nechal své sourozence, Salviny bratrance a sestřenice i dědečka v Idlibu. Na druhou stranu, není tak moc chtít žít jako lidská bytost. Můžu vzít Salvu každý den do parku. Už teď je mnohem šťastnější," říká.

"Slyšeli jsme, že Turecko otevře hranice s Idlibem, ale zatím otevřeli jen evropskou stranu hranic. Jednají s námi jako s rukojmími, jako s chorobou, kterou nikdo nechce," stěžuje si otec rodiny.

Domovy v Idlibu opustil milion lidí a Turecko přestalo bránit uprchlíkům na svém území v cestě k hranici s Řeckem. Evropská unie obvinila Turecko z vydírání a zneužívání problému uprchlíků a žádá, aby Ankara dodržovala dohodu s unií z roku 2016. Turecko na jejím základě začalo za finanční náhradu bránit běžencům přecházet hranici EU.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude o situaci v Idlibu v Moskvě ve čtvrtek jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy