Narodila se bez rukou. Přesto vyrábí šperky za statisíce

jaz
23. 1. 2014 22:33
Talentovaná klenotnice vytváří originální šperky přes dvacet let. Nezabránil jí v tom ani vrozený handicap.
Annete Gabbedey
Annete Gabbedey | Foto: youtube

Londýn - Osmačtyřicetiletá Annete Gabbedey z Velké Británie se narodila bez části paží. Na obou rukách jí chybí dlaně a prsty, přesto vystudovala šperkařství a její výrobky patří k nejžádanějším nejen na Ostrovech.

Učila se od londýnských odborníků, a když se přestěhovala do Somersetu, otevřela si vlastní dílnu, kde prodává originální šperky a specializuje se také na diamanty a opály.

"Jsem docela normální a vůbec ne invalidní. Přesto fascinuji lidi tím, že jsem schopná něco vytvořit. Ptají se, jak se mi daří ty šperky vyrábět, a já odpovídám: Jak se to daří vám s prsty? Musí se vám plést," řekla Daily Mail Annete, která nepoužívá ke své práci žádné speciální pomůcky.

Přesto zvládá vše, co každý jiný řemeslník. Dokáže vytvořit složité ornamenty, opracovat drahé kameny a jediné, co jí v práci trochu pomáhá, je kožený pásek na předloktí, díky kterému si přidržuje nářadí.

Annete překonala handicap.
Annete překonala handicap. | Video:

Svou odlišnost tak nebere vůbec jako omezení. Bez části rukou se totiž už narodila a netuší, jaké to je mít prsty. Proto, jak sama říká, nemá co postrádat.

Ve své dílně tvoří i velmi drahé šperky. Ten nejhodnotnější vyrobila za 25 tisíc liber, což je v přepočtu více jak 800 tisíc korun. Jednalo se o 18karátový náhrdelník posetý diamanty a opály, který udělala sama pro sebe, aby tak oslavila jednadvacet let svého úspěšného podnikání.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy