Méně práce za stejné peníze. Experiment se čtyřdenním pracovním týdnem slaví úspěch

Magazín Magazín
22. 7. 2018 11:00
Experiment australské firmy, která na dva měsíce zavedla pouze čtyřdenní pracovní týden, se osvědčil. Zaměstnanci pracovali efektivněji a mnohem méně propadali stresu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Osmitýdenní studie, které se zúčastnilo zhruba 240 zaměstnanců z 16 poboček společnosti Perpetual Guardian, potvrdila, že méně pracovních hodin za stejný plat zlepšilo harmonii mezi osobním a pracovním životem zaměstnanců, snížilo jejich stres a zároveň zvýšilo iniciativu.

Vedení společnosti se proto podle serveru deníku The Guardian rozhodlo zavést čtyřdenní pracovní týden natrvalo. "Když budou rodiče trávit více času se svými dětmi, pak to jistě není špatná věc," uvedl člen vedení Andrew Barnes.

Kratší pracovní týden podle něj také pravděpodobně sníží psychické napětí ve firmě, protože lidé budou mít čas na osobní záležitosti. V tomto řešení navíc Barnes vidí i pozitivní dopad pro samotnou společnost. "Méně lidí rovná se menší kanceláře," poukázal na efektivnost kratšího pracovního týdne.  

Odborníci, kteří shromažďovali údaje před, během i po ukončení studie, došli k závěru, že spokojenost se zaměstnáním a životem všeobecně vzrostla u všech účastníků průzkumu. Například profesor řízení lidských zdrojů z univerzity v Aucklandu Jarrod Haar uvedl, že zaměstnanci odváděli kvalitnější výkon a cítili se motivovanější. 

Podle Helen Delaneyové z aucklandské univerzity Auckland Business School se motivace a loajalita zvýšila také proto, že se pracovníci mohli podílet na plánování. "Zaměstnanci navrhli řadu inovací, které proces zefektivnily. Například iniciovali automatizaci některých ručních úkonů nebo snížení používaní internetu pro nepracovní účely," přiblížila.

Video: Žijeme v době všeobecného vyčerpání, za kterým stojí neustálý tlak na růst a pracovní výkon

Žijeme v době všeobecného vyčerpání, za kterým stojí neustálý tlak na růst a pracovní výkon, říká šéfredaktor A2larm Jaroslav Fiala. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy