Méně práce za stejné peníze. Experiment se čtyřdenním pracovním týdnem slaví úspěch

Magazín Magazín
22. 7. 2018 11:00
Experiment australské firmy, která na dva měsíce zavedla pouze čtyřdenní pracovní týden, se osvědčil. Zaměstnanci pracovali efektivněji a mnohem méně propadali stresu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Osmitýdenní studie, které se zúčastnilo zhruba 240 zaměstnanců z 16 poboček společnosti Perpetual Guardian, potvrdila, že méně pracovních hodin za stejný plat zlepšilo harmonii mezi osobním a pracovním životem zaměstnanců, snížilo jejich stres a zároveň zvýšilo iniciativu.

Vedení společnosti se proto podle serveru deníku The Guardian rozhodlo zavést čtyřdenní pracovní týden natrvalo. "Když budou rodiče trávit více času se svými dětmi, pak to jistě není špatná věc," uvedl člen vedení Andrew Barnes.

Kratší pracovní týden podle něj také pravděpodobně sníží psychické napětí ve firmě, protože lidé budou mít čas na osobní záležitosti. V tomto řešení navíc Barnes vidí i pozitivní dopad pro samotnou společnost. "Méně lidí rovná se menší kanceláře," poukázal na efektivnost kratšího pracovního týdne.  

Odborníci, kteří shromažďovali údaje před, během i po ukončení studie, došli k závěru, že spokojenost se zaměstnáním a životem všeobecně vzrostla u všech účastníků průzkumu. Například profesor řízení lidských zdrojů z univerzity v Aucklandu Jarrod Haar uvedl, že zaměstnanci odváděli kvalitnější výkon a cítili se motivovanější. 

Podle Helen Delaneyové z aucklandské univerzity Auckland Business School se motivace a loajalita zvýšila také proto, že se pracovníci mohli podílet na plánování. "Zaměstnanci navrhli řadu inovací, které proces zefektivnily. Například iniciovali automatizaci některých ručních úkonů nebo snížení používaní internetu pro nepracovní účely," přiblížila.

Video: Žijeme v době všeobecného vyčerpání, za kterým stojí neustálý tlak na růst a pracovní výkon

Žijeme v době všeobecného vyčerpání, za kterým stojí neustálý tlak na růst a pracovní výkon, říká šéfredaktor A2larm Jaroslav Fiala. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy