Méně práce za stejné peníze. Experiment se čtyřdenním pracovním týdnem slaví úspěch

Magazín Magazín
22. 7. 2018 11:00
Experiment australské firmy, která na dva měsíce zavedla pouze čtyřdenní pracovní týden, se osvědčil. Zaměstnanci pracovali efektivněji a mnohem méně propadali stresu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Osmitýdenní studie, které se zúčastnilo zhruba 240 zaměstnanců z 16 poboček společnosti Perpetual Guardian, potvrdila, že méně pracovních hodin za stejný plat zlepšilo harmonii mezi osobním a pracovním životem zaměstnanců, snížilo jejich stres a zároveň zvýšilo iniciativu.

Vedení společnosti se proto podle serveru deníku The Guardian rozhodlo zavést čtyřdenní pracovní týden natrvalo. "Když budou rodiče trávit více času se svými dětmi, pak to jistě není špatná věc," uvedl člen vedení Andrew Barnes.

Kratší pracovní týden podle něj také pravděpodobně sníží psychické napětí ve firmě, protože lidé budou mít čas na osobní záležitosti. V tomto řešení navíc Barnes vidí i pozitivní dopad pro samotnou společnost. "Méně lidí rovná se menší kanceláře," poukázal na efektivnost kratšího pracovního týdne.  

Odborníci, kteří shromažďovali údaje před, během i po ukončení studie, došli k závěru, že spokojenost se zaměstnáním a životem všeobecně vzrostla u všech účastníků průzkumu. Například profesor řízení lidských zdrojů z univerzity v Aucklandu Jarrod Haar uvedl, že zaměstnanci odváděli kvalitnější výkon a cítili se motivovanější. 

Podle Helen Delaneyové z aucklandské univerzity Auckland Business School se motivace a loajalita zvýšila také proto, že se pracovníci mohli podílet na plánování. "Zaměstnanci navrhli řadu inovací, které proces zefektivnily. Například iniciovali automatizaci některých ručních úkonů nebo snížení používaní internetu pro nepracovní účely," přiblížila.

Video: Žijeme v době všeobecného vyčerpání, za kterým stojí neustálý tlak na růst a pracovní výkon

Žijeme v době všeobecného vyčerpání, za kterým stojí neustálý tlak na růst a pracovní výkon, říká šéfredaktor A2larm Jaroslav Fiala. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 44 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy