Na Galapágách objevili vědci nový druh obří želvy. Pojmenovali ji podle správce parku

ČTK ČTK
23. 10. 2015 12:00
Američtí vědci objevili nový druh obří želvy. Na Galapágách tak už jde o patnáctý druh. Existenci živočicha s kupolovitým tvarem krunýře potvrdili díky genetickým testům.
Nový druh obří želvy Chelonoidis donfaustoi
Nový druh obří želvy Chelonoidis donfaustoi | Foto: Reuters

Quito - Američtí vědci objevili na Galapágách nový druh obří želvy. Jeho existenci tušili již delší dobu vzhledem k tomu, že krunýř těchto želv nemá tak kupolovitý tvar jako ostatní.

Podle agentury AP objev potvrdili pomocí genetických testů.

Jde tak již o 15. druh obří želvy na tomto tichomořském souostroví náležejícímu Ekvádoru. Čtyři druhy již vymřely.

Podle bioložky Yaleovy univerzity Giselly Caccioneové byl nový druh zjištěn na ostrově Santa Cruz. Patří k němu pouhých 250 kusů. Na ostrově se vyskytuje ještě druh Chelonoidis porteri, který je zastoupen 2000 jedinci.

Nový druh dostal odborný název Chelonoidis donfaustoi na počest služebně nejstaršího správce parku Fausta Llereny Sáncheze.

Galapážské souostroví je izolovanou přírodní rezervací v Tichém oceánu vzdálenou asi tisíc kilometrů od ekvádorských břehů. Tvoří je 18 sopečných ostrovů, na nichž žijí endemické druhy, tedy zvláštními druhy zvířat, která se vyskytují pouze tam. Kromě mohutných suchozemských želv mezi ně patří i prehistoricky vyhlížející ještěři.

V roce 1835 na ostrovech strávil šest týdnů pozorováním živočichů britský přírodovědec Charles Darwin. Zřejmě právě na základě výsledků těchto pozorování uspořádal svou základní koncepci přirozeného vzniku a vývoje druhů evolucí, jejíž hlavní hybnou silou je přírodní výběr.

 

Právě se děje

Další zprávy