Drony doručí do Polska potratové pilulky. Katolíci se bouří

Magazín Magazín
26. 6. 2015 8:57
Organizace bojující za práva žen na potrat hodlá v nejbližších dnech doručit zásilku potratových pilulek pro těhotné Polky, kterým ukončení těhotenství zakazuje zákon.
Bezpilotní letoun
Bezpilotní letoun | Foto: Thinkstock

Slubice (Polsko) – Holandská aktivistická skupina Women on Waves vyšle v sobotu z německého Frankfurtu nad Odrou dálkově řízený dron, který přistane v polské Slubici a doručí tamní ženské skupině balíček potratových pilulek. Ty je pak budou dále zdarma distribuovat.

"Chceme zlepšit povědomí o právech žen na bezpečný potrat. Drony jsou způsob, jak upozornit na sociální nespravedlnosti, které se dějí ženám žijících v místech, kde je potrat ilegální," řekla The Guardian lékařka a zakladatelka ženského hnutí Rebecca Gomperts.

Polsko má jako jedna z mála evropských zemí nejpřísnější potratové zákony. Svolení k interrupci získá žena jen v případě znásilnění, incestu, ohrožení svého života nebo vážného poškození plodu. Mnohdy nejsou nemocnice ani v těchto případech ženám ochotny pomoci. Podstoupení nelegálního ukončení těhotenství není trestným činem. Toho se naopak dopouštějí osoby, které potrat provádí.

Během roku podstoupí podle The Guardian ilegální interrupci asi 50 tisíc polských žen, a to metodami a nástroji, které se už dávno nepoužívají. Women on Waves tak chtějí poukázat na to, že existuje i bezpečnější způsob. Do celého světa ženám zasílají pilulky, v případě Polska ale poprvé použijí dron. Pokud se celá akce osvědčí, plánují nasazení dronu i v Irsku nebo na Maltě.

"Je to symbolická operace, která má ukázat, že pár kilometrů (mezi místy startu a přistání) představuje propast v respektování práv žen, které jsou součástí lidských práv," řekla agentuře AFP Julia Gawedaová ze sdružení Feminoteka. "Distribuce potratových pilulek je v Polsku zakázána," zdůraznila.

Dron podle organizace nepodléhá kontrole řízení letového provozu, váží méně než pět kilo a nebude využíván pro komerční účely. Sobotní přílet se ale nelíbí řadě katolických organizací ani místním aktivistům, kteří vyhrožují, že stroj sestřelí.

Akce připomíná "nejtemnější črty polsko-německých vztahů z dob druhé světové války, kdy hitlerovské Německo za okupace plánovalo zničení Polska propagováním potratů a antikoncepce", prohlásil šéf Polského sdružení obránců lidského života Antoni Zięba v listu Nasz Dziennik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy