Drony doručí do Polska potratové pilulky. Katolíci se bouří

Magazín Magazín
26. 6. 2015 8:57
Organizace bojující za práva žen na potrat hodlá v nejbližších dnech doručit zásilku potratových pilulek pro těhotné Polky, kterým ukončení těhotenství zakazuje zákon.
Bezpilotní letoun
Bezpilotní letoun | Foto: Thinkstock

Slubice (Polsko) – Holandská aktivistická skupina Women on Waves vyšle v sobotu z německého Frankfurtu nad Odrou dálkově řízený dron, který přistane v polské Slubici a doručí tamní ženské skupině balíček potratových pilulek. Ty je pak budou dále zdarma distribuovat.

"Chceme zlepšit povědomí o právech žen na bezpečný potrat. Drony jsou způsob, jak upozornit na sociální nespravedlnosti, které se dějí ženám žijících v místech, kde je potrat ilegální," řekla The Guardian lékařka a zakladatelka ženského hnutí Rebecca Gomperts.

Polsko má jako jedna z mála evropských zemí nejpřísnější potratové zákony. Svolení k interrupci získá žena jen v případě znásilnění, incestu, ohrožení svého života nebo vážného poškození plodu. Mnohdy nejsou nemocnice ani v těchto případech ženám ochotny pomoci. Podstoupení nelegálního ukončení těhotenství není trestným činem. Toho se naopak dopouštějí osoby, které potrat provádí.

Během roku podstoupí podle The Guardian ilegální interrupci asi 50 tisíc polských žen, a to metodami a nástroji, které se už dávno nepoužívají. Women on Waves tak chtějí poukázat na to, že existuje i bezpečnější způsob. Do celého světa ženám zasílají pilulky, v případě Polska ale poprvé použijí dron. Pokud se celá akce osvědčí, plánují nasazení dronu i v Irsku nebo na Maltě.

"Je to symbolická operace, která má ukázat, že pár kilometrů (mezi místy startu a přistání) představuje propast v respektování práv žen, které jsou součástí lidských práv," řekla agentuře AFP Julia Gawedaová ze sdružení Feminoteka. "Distribuce potratových pilulek je v Polsku zakázána," zdůraznila.

Dron podle organizace nepodléhá kontrole řízení letového provozu, váží méně než pět kilo a nebude využíván pro komerční účely. Sobotní přílet se ale nelíbí řadě katolických organizací ani místním aktivistům, kteří vyhrožují, že stroj sestřelí.

Akce připomíná "nejtemnější črty polsko-německých vztahů z dob druhé světové války, kdy hitlerovské Německo za okupace plánovalo zničení Polska propagováním potratů a antikoncepce", prohlásil šéf Polského sdružení obránců lidského života Antoni Zięba v listu Nasz Dziennik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů, zákon podle Jurečky nepočítá

S odškodněním lidí, kteří se kvůli zpoždění sociálních dávek dostali do problémů a třeba se i zadlužili, zákon podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nepočítá. Připustil přitom, že hlavně v Praze není výjimkou, že průměrná lhůta vyřízení žádostí přesahuje 70 dnů, u některých klientů dokonce i 150 dnů. Postupně se ale lhůty zkracují, i proto vzniklo v Liberci pracoviště, které přetíženým pobočkám s vyřizováním žádostí pomáhá.

"Další pracoviště by mohla vzniknout v Moravskoslezském a Ústeckém kraji," doplnil Karel Trpkoš pověřený řízením Úřadu práce ČR. V Liberci je na vyřizování pražských žádostí, a to nejen těch podaných on-line, vyčleněno 25 lidí, do budoucna by jich mělo být 50 až 60. Od března v Praze například začínají skenovat listinné podklady tak, aby se s nimi dalo pracovat v digitální podobě, což pomáhá práci zjednodušit. Do poloviny roku by podle Trpkoše měly takto pracovat všechny pražské pobočky.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Prezident Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad

Prezident Petr Pavel se v pondělí přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl začít využívat svou novou kancelář. Prostory určené pro prezidenta, první dámu a kancléřku již byly zkontrolovány a jsou nyní v pořádku. Výslednou zprávu o kontrole hradní tým teprve dostane. Novinářům to řekla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Kvůli stěhování se dnes ruší pravidelná tisková konference.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Policie vyšetřuje likvidaci ekologických škod v Milovicích

Na středočeském krajském úřadě od pondělního ráda zasahují policisté, sbírají dokumenty a data z počítačů. Podle serveru Seznam Zprávy vyšetřují, jak dal kraj vyčistit území bývalého vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku od nebezpečných látek. Mluvčí hejtmanství David Šíma pouze potvrdil, že na úřadě jsou zástupci policie a pracovníci hejtmanství jim poskytují součinnost.

Kriminalisté mají podle serveru podezření, že v prostoru, který by měl být vyčištěn od jedů, zůstalo velké množství nebezpečného azbestu. Hejtmanství zatím k případu bližší informace nesdělilo. "Můžeme potvrdit, že se na úřadě nachází zástupci Policie ČR, kterým je poskytována součinnost. Současně není možné poskytovat jakékoli bližší informace," uvedl Šíma.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Vlaková, autobusová a letecká doprava v Německu se kvůli stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila

Vlaková, autobusová a letecká doprava v Německu se kvůli stávce za vyšší mzdy prakticky zastavila. Dotýká se to milionů cestujících, včetně z Česka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy