Drony doručí do Polska potratové pilulky. Katolíci se bouří

Magazín Magazín
26. 6. 2015 8:57
Organizace bojující za práva žen na potrat hodlá v nejbližších dnech doručit zásilku potratových pilulek pro těhotné Polky, kterým ukončení těhotenství zakazuje zákon.
Bezpilotní letoun
Bezpilotní letoun | Foto: Thinkstock

Slubice (Polsko) – Holandská aktivistická skupina Women on Waves vyšle v sobotu z německého Frankfurtu nad Odrou dálkově řízený dron, který přistane v polské Slubici a doručí tamní ženské skupině balíček potratových pilulek. Ty je pak budou dále zdarma distribuovat.

"Chceme zlepšit povědomí o právech žen na bezpečný potrat. Drony jsou způsob, jak upozornit na sociální nespravedlnosti, které se dějí ženám žijících v místech, kde je potrat ilegální," řekla The Guardian lékařka a zakladatelka ženského hnutí Rebecca Gomperts.

Polsko má jako jedna z mála evropských zemí nejpřísnější potratové zákony. Svolení k interrupci získá žena jen v případě znásilnění, incestu, ohrožení svého života nebo vážného poškození plodu. Mnohdy nejsou nemocnice ani v těchto případech ženám ochotny pomoci. Podstoupení nelegálního ukončení těhotenství není trestným činem. Toho se naopak dopouštějí osoby, které potrat provádí.

Během roku podstoupí podle The Guardian ilegální interrupci asi 50 tisíc polských žen, a to metodami a nástroji, které se už dávno nepoužívají. Women on Waves tak chtějí poukázat na to, že existuje i bezpečnější způsob. Do celého světa ženám zasílají pilulky, v případě Polska ale poprvé použijí dron. Pokud se celá akce osvědčí, plánují nasazení dronu i v Irsku nebo na Maltě.

"Je to symbolická operace, která má ukázat, že pár kilometrů (mezi místy startu a přistání) představuje propast v respektování práv žen, které jsou součástí lidských práv," řekla agentuře AFP Julia Gawedaová ze sdružení Feminoteka. "Distribuce potratových pilulek je v Polsku zakázána," zdůraznila.

Dron podle organizace nepodléhá kontrole řízení letového provozu, váží méně než pět kilo a nebude využíván pro komerční účely. Sobotní přílet se ale nelíbí řadě katolických organizací ani místním aktivistům, kteří vyhrožují, že stroj sestřelí.

Akce připomíná "nejtemnější črty polsko-německých vztahů z dob druhé světové války, kdy hitlerovské Německo za okupace plánovalo zničení Polska propagováním potratů a antikoncepce", prohlásil šéf Polského sdružení obránců lidského života Antoni Zięba v listu Nasz Dziennik.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy