Do Černobylu se vrátili lidé. Tady radiace není, je tu pěkně a klid, tvrdí stařenka

Magazín Reuters Magazín, Reuters
6. 6. 2019 14:58
Pro některé je život mimo domov natolik nesnesitelný, že se rozhodli vrátit do rodného kraje, přestože je to místo nejhorší jaderné katastrofy na světě. Jednou z nich je i Maria Lozbinová, kterou společně s desítkami tisíc lidí evakuovali z Černobylu po havárii jaderného reaktoru. Před devíti roky se vrátila a žije v zakázané zóně, kde stále přetrvává riziko ozáření. „Čeho se tady mám bát? Bála jsem se toho, že mi něco spadne na hlavu a zabije mě to. Tady je život tichý a pěkný.“ Vesnice, kam ji v 80. letech evakuovali, byla plná opilců a narkomanů. „Tady žádné záření není. Až přijde můj čas, zemřu bez ohledu na radiaci,“ říká v reportáži, která vznikla k 30. výročí jaderné katastrofy.
Život v Černobylu: Vrátili jsme se dobrovolně, život je tu tichý a pěkný | Video: Reuters

Podívejte se na unikátní fotky z Černobylu:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy