"Dneska ti to sluší. Dáme si svačinu?" Vědkyně nechala roboty vymýšlet balicí hlášky

Magazín Magazín
4. 4. 2021 15:20
Lidé, kteří netuší, jak zalichotit potenciální partnerce či partnerovi, se mohou inspirovat u umělé inteligence. Americká vědkyně nechala čtyři roboty dokončit úryvky seznamovacích frází a některé jejich nápady byly vskutku originální. "Můžu si tě dát do osvěžovače vzduchu? Chci mít tvou vůni neustále nablízku," zněla například jedna z hlášek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Balicí hlášky, kterými se lidé při seznamování snaží zaujmout potenciální partnery, bývají často plné klišé či naopak trapných pokusů o originalitu. Janelle Shaneová, americká výzkumnice a autorka knihy o umělé inteligenci You Look Like a Thing and I Love You, si to dobře uvědomovala, a tak ji zajímalo, jestli by si při námluvách nevedli lépe roboti.

K dispozici měla hned čtyři stroje, některé sofistikovanější, jiné méně. Těm naprogramovala zatím nejdokonalejší algoritmus napodobující lidský jazyk na světě, který je známý pod zkratkou GPT-3. Následně s jeho pomocí robotům předložila neúplné úryvky z článku o nejlepších balicích hláškách pro rok 2021 a nechala je, aby věty dokončili. Informoval o tom magazín Vice.

Nejlépe se podle Shaneové dařilo umělé inteligenci DaVinci, která přišla s několika vskutku neotřelými metaforami. "Máš krásnou tvář. Můžu si tě dát do osvěžovače vzduchu? Chci mít tvou vůni neustále nablízku," okouzlil robot v jedné z balicích hlášek. "Miluju tě, a i kdybys byl pes v baloňáku, je mi to ukradené," zněla další. "Vypadáš jako Ježíš, kdyby dělal komorníka na ruském panství," sršel DaVinci originalitou.

Nápady umělé inteligence Babbage byly o poznání slabší, i když přímočará hláška "Dneska ti to sluší. Dáme si svačinu?" by zabrat mohla. Následující větou by však robot potenciální nápadnici či nápadníka pravděpodobně spíš odradil: "Miluji tě až na hranici smrti a nemocí, legie země ať se radují. Běda světu!"

Stroj Curie zase vsadil na kombinaci romantiky a lehké melancholie. "Tvoje oči jsou jako dvě duhy na obloze. Nemůžu na ně přestat zírat," zalichotil v jedné balicí hlášce. Úplně k zahození by pak nemusela být ani následující jeho seznamovací fráze: "Jsem jako zmrzlina. Můžeš mě dát na okamžik do mrazáku, ale po chvíli stejně roztaju."

Robot Ada naopak dost pohořel, protože si námluvy zjevně spletl s vymýšlením toho, co napsat do kolonky předmět v reklamních e-mailech. Za všechny jeho neúspěšné pokusy lze jmenovat třeba "podložky na změkčení těla" nebo "módní ponča bez rukávů". "Ada vůbec nepochopila, o co tady jde," připustila Shaneová v příspěvku na svém blogu, kde se lidé mohou nechat inspirovat i dalšími seznamovacími frázemi umělé inteligence.

Mohlo by vás zajímat: Umělá inteligence nás překonává, může dojít k vyhynutí lidstva, tvrdí expert

Umělá inteligence pomáhá, bude řešit jakýkoliv úkol lépe než člověk, otázkou ale je, jak to bude v budoucnosti, říká výzkumník Ondřej Bajgar | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy