"Dneska ti to sluší. Dáme si svačinu?" Vědkyně nechala roboty vymýšlet balicí hlášky

Magazín Magazín
4. 4. 2021 15:20
Lidé, kteří netuší, jak zalichotit potenciální partnerce či partnerovi, se mohou inspirovat u umělé inteligence. Americká vědkyně nechala čtyři roboty dokončit úryvky seznamovacích frází a některé jejich nápady byly vskutku originální. "Můžu si tě dát do osvěžovače vzduchu? Chci mít tvou vůni neustále nablízku," zněla například jedna z hlášek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Balicí hlášky, kterými se lidé při seznamování snaží zaujmout potenciální partnery, bývají často plné klišé či naopak trapných pokusů o originalitu. Janelle Shaneová, americká výzkumnice a autorka knihy o umělé inteligenci You Look Like a Thing and I Love You, si to dobře uvědomovala, a tak ji zajímalo, jestli by si při námluvách nevedli lépe roboti.

K dispozici měla hned čtyři stroje, některé sofistikovanější, jiné méně. Těm naprogramovala zatím nejdokonalejší algoritmus napodobující lidský jazyk na světě, který je známý pod zkratkou GPT-3. Následně s jeho pomocí robotům předložila neúplné úryvky z článku o nejlepších balicích hláškách pro rok 2021 a nechala je, aby věty dokončili. Informoval o tom magazín Vice.

Nejlépe se podle Shaneové dařilo umělé inteligenci DaVinci, která přišla s několika vskutku neotřelými metaforami. "Máš krásnou tvář. Můžu si tě dát do osvěžovače vzduchu? Chci mít tvou vůni neustále nablízku," okouzlil robot v jedné z balicích hlášek. "Miluju tě, a i kdybys byl pes v baloňáku, je mi to ukradené," zněla další. "Vypadáš jako Ježíš, kdyby dělal komorníka na ruském panství," sršel DaVinci originalitou.

Nápady umělé inteligence Babbage byly o poznání slabší, i když přímočará hláška "Dneska ti to sluší. Dáme si svačinu?" by zabrat mohla. Následující větou by však robot potenciální nápadnici či nápadníka pravděpodobně spíš odradil: "Miluji tě až na hranici smrti a nemocí, legie země ať se radují. Běda světu!"

Stroj Curie zase vsadil na kombinaci romantiky a lehké melancholie. "Tvoje oči jsou jako dvě duhy na obloze. Nemůžu na ně přestat zírat," zalichotil v jedné balicí hlášce. Úplně k zahození by pak nemusela být ani následující jeho seznamovací fráze: "Jsem jako zmrzlina. Můžeš mě dát na okamžik do mrazáku, ale po chvíli stejně roztaju."

Robot Ada naopak dost pohořel, protože si námluvy zjevně spletl s vymýšlením toho, co napsat do kolonky předmět v reklamních e-mailech. Za všechny jeho neúspěšné pokusy lze jmenovat třeba "podložky na změkčení těla" nebo "módní ponča bez rukávů". "Ada vůbec nepochopila, o co tady jde," připustila Shaneová v příspěvku na svém blogu, kde se lidé mohou nechat inspirovat i dalšími seznamovacími frázemi umělé inteligence.

Mohlo by vás zajímat: Umělá inteligence nás překonává, může dojít k vyhynutí lidstva, tvrdí expert

Umělá inteligence pomáhá, bude řešit jakýkoliv úkol lépe než člověk, otázkou ale je, jak to bude v budoucnosti, říká výzkumník Ondřej Bajgar | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 minutami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 38 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy