Antikoncepce nám zabila dceru, tvrdí rodiče. Výrobce mlčí

Magazín Magazín
26. 5. 2015 15:32
Rodiče jednadvacetileté Britky tvrdí, že zemřela následkem užívání hormonální antikoncepce. Tu ji lékaři předepsali, aby se mladé ženě upravila menstruace. Výrobce léku se k případu nevyjádřil.
Fallan Kurek
Fallan Kurek | Foto: Repro YouTube

Tamworth - Jednadvacetiletá Fallan Kurek zemřela 14. května, lékaři jako příčinu úmrtí uvedli plicní embolii, kterou podle jejích rodičů způsobila hormonální antikoncepce, píše regionální deník The Birmingham Mail.

"Když se lékaři poprvé zmínili o tom, že by za její problémy mohla antikoncepce, naštvalo nás to," uvedla zdrcená matka a vysvětlila, že léky na hormonální bázi byly její dceři předepsány kvůli problémům s menstruací.

Dívka po 25 dnech užívání léku Rigevidon zkolabovala v domě svých rodičů, kteří se teď snaží zveřejněním příběhu zachránit jiné ženy před podobným neštěstím.

Rodiče vzpomínají, že dívku sužovaly několik dní před smrtí bolesti. "Asi čtyři dny před touto tragédií si stěžovala na dušnost a bolest nohou a žeber," řekl otec, který dceru tehdy pro jistotu odvezl na pohotovost.

"Ujišťovali nás, že je v naprostém pořádku. Podle nich si nejspíš jen někde pohmoždila hrudní kost," vysvětlila matka, jak dceru v nemocnici ošetřili.

Lékaři považovali dívku za zdravou a propustili ji domů s tím, že pokud se bolesti zhorší, doporučili jí paracetamol a další kontrolu. Zhruba za čtyři dny Fallan zkolabovala; nejdříve zvracela a poté přestala dýchat. Přivolaní záchranáři ji nechali převést na jednotku intenzivní péče, kde lékaři za tři dny konstatovali mozkovou smrt. Po odpojení přístrojů zemřela v kruhu svých příbuzných.

"Byla plná života, energie a temperamentu a zemřela úplně zbytečně," vzpomíná na svou dceru matka, která je spolu s manželem přesvědčená o tom, že za její smrt může antikoncepce. Rodiče teď doufají, že se lékaři a zástupci farmaceutických firem z tragédie poučí a podrobí uvedený lék důkladnému testování.

"Měli by se zaměřit na všechny ženy a ne jen na vysoce rizikové skupiny, jako jsou kuřačky nebo ženy s nadváhou," shodují se rodiče Fallan.

Maďarská farmaceutická společnost, která antikoncepci vyrábí, se k případu nijak nevyjádřila, píše The Birmingham Mail.

Způsobí potratová pilulka nárůst miniinterrupcí? A je k ženám šetrnější než dosavadní zákroky, jak tvrdí lékaři? Debatují viceprezidentka Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová a sexuolog Radim Uzel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy