reklama
 
 

Antikoncepce nám zabila dceru, tvrdí rodiče. Výrobce mlčí

26. 5. 2015 15:32
Rodiče jednadvacetileté Britky tvrdí, že zemřela následkem užívání hormonální antikoncepce. Tu ji lékaři předepsali, aby se mladé ženě upravila menstruace. Výrobce léku se k případu nevyjádřil.

Tamworth - Jednadvacetiletá Fallan Kurek zemřela 14. května, lékaři jako příčinu úmrtí uvedli plicní embolii, kterou podle jejích rodičů způsobila hormonální antikoncepce, píše regionální deník The Birmingham Mail.

"Když se lékaři poprvé zmínili o tom, že by za její problémy mohla antikoncepce, naštvalo nás to," uvedla zdrcená matka a vysvětlila, že léky na hormonální bázi byly její dceři předepsány kvůli problémům s menstruací.

Dívka po 25 dnech užívání léku Rigevidon zkolabovala v domě svých rodičů, kteří se teď snaží zveřejněním příběhu zachránit jiné ženy před podobným neštěstím.

Rodiče vzpomínají, že dívku sužovaly několik dní před smrtí bolesti. "Asi čtyři dny před touto tragédií si stěžovala na dušnost a bolest nohou a žeber," řekl otec, který dceru tehdy pro jistotu odvezl na pohotovost.

"Ujišťovali nás, že je v naprostém pořádku. Podle nich si nejspíš jen někde pohmoždila hrudní kost," vysvětlila matka, jak dceru v nemocnici ošetřili.

Lékaři považovali dívku za zdravou a propustili ji domů s tím, že pokud se bolesti zhorší, doporučili jí paracetamol a další kontrolu. Zhruba za čtyři dny Fallan zkolabovala; nejdříve zvracela a poté přestala dýchat. Přivolaní záchranáři ji nechali převést na jednotku intenzivní péče, kde lékaři za tři dny konstatovali mozkovou smrt. Po odpojení přístrojů zemřela v kruhu svých příbuzných.

"Byla plná života, energie a temperamentu a zemřela úplně zbytečně," vzpomíná na svou dceru matka, která je spolu s manželem přesvědčená o tom, že za její smrt může antikoncepce. Rodiče teď doufají, že se lékaři a zástupci farmaceutických firem z tragédie poučí a podrobí uvedený lék důkladnému testování.

"Měli by se zaměřit na všechny ženy a ne jen na vysoce rizikové skupiny, jako jsou kuřačky nebo ženy s nadváhou," shodují se rodiče Fallan.

Maďarská farmaceutická společnost, která antikoncepci vyrábí, se k případu nijak nevyjádřila, píše The Birmingham Mail.

Způsobí potratová pilulka nárůst miniinterrupcí? A je k ženám šetrnější než dosavadní zákroky, jak tvrdí lékaři? Debatují viceprezidentka Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová a sexuolog Radim Uzel. | Video: DVTV |  13:57

autor: Magazín | 26. 5. 2015 15:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama