Zara chce obletět svět. Stala by se nejmladší ženou, které by se to povedlo

Magazín Magazín
28. 7. 2021 14:12
Devatenáctiletá Zara Rutherfordová se chce stát nejmladší ženou, která sama obletí svět. Během své cesty, na kterou se vydá příští měsíc, navštíví celkem 52 zemí a dvakrát přeletí rovník.
Zara Rutherfordová
Zara Rutherfordová | Foto: Profimedia.cz

Cestu odstartuje 11. srpna z rodného Bruselu a očekává se, že výprava potrvá až tři měsíce.

Zara tvrdí, že pochází z rodiny pilotů. "Máme to v rodině, ve 14 letech jsem začala s formálním výcvikem a loni jsem dostala licenci," vypráví pro agenturu PA Media s tím, že největší výzvou pro ni budou odlehlá místa, jako je sever Ruska nebo Grónsko. "Nežije tam mnoho lidí, takže kdyby se něco pokazilo, byla bych v trochu nepříjemné situaci," přiznává. 

Trasu zvolila tak, aby splňovala požadavky Guinnessovy knihy rekordů. Zaru tak čeká let nad Atlantikem přes Grónsko, Kanadu a Jižní Ameriku až na Aljašku, poté přes území Ruska až do Indonésie a následně návrat do Evropy, píše server BBC

Rodiče ji i přes náročnost cesty podporují. "Maminku jsem sice musela přesvědčovat, ale zvládla to, táta mě velmi podporuje a pomáhá mi s logistikou," říká Zara, která si let sama financuje.

Teenagerka poletí ultralehkým sportovním letadlem Shark UL, které je držitelem řady rychlostních rekordů. Současné prvenství cesty kolem světa letadlem náleží Američance Shaestě Waizové, které bylo 30 let. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy