Dívka odmítla chemoterapii, soud jí následně léčbu nařídil

pej
7. 1. 2015 14:00
Sedmnáctiletá Američanka odmítla podstoupit chemoterapii, matka ji v rozhodnutí podpořila. Soud jí teď dceru odebral a nařídil léčbu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Hartford (Connecticut) - Sedmnáctileté Cassandře byla loni v září diagnostikována rakovina lymfatického systému, tzv. Hodgkinův lymfom. Když jí ale ošetřující lékaři doporučili chemoterapii, odmítla ji podstoupit. Pro své rozhodnutí našla podporu u své matky, která se teď soudí o její opatrovnictví s americkým úřadem pro děti a rodinu v Connecticutu.

V září lékaři vyoperovali Cassandře zhoubnou uzlinu, dívka ale odmítla podstoupit následnou chemoterapii. "Ví, že chemoterapie zabíjí nejenom rakovinu, ale všechno, co je v jejím těle," vysvětlila postoj své dcery Jackie Forth v rozhovoru pro Hartford Court a zároveň dodala: "Odmítnout toxiny ve vlastním těle je přeci její ústavní právo. Je to její volba a její rozhodnutí plně podporuji."

Lékaři ale kontaktovali státní Úřad pro děti a rodinu, který jí léčbu nařídil. Cassandra tak podstoupila v listopadu dvě dávky. Místo pokračování v léčbě ale utekla z domova.

Po jejím návratu se konalo další soudní přelíčení, při kterém byla odejmuta z péče matky a dostala se do přechodného opatrovnictví státního úřadu, který tak získal možnost nařídit jí léčení.

Úředníci jí chtějí zachránit život

"Naší povinností je chránit život dítěte, rozhodnutí je v tomto případě podpořeno shodou mezi lékařskými odborníky," uvedl úřad ve svém prohlášení. 

Matka se proti rozhodnutí postavila prostřednictvím svého právního zástupce, který podal žalobu k Nejvyššímu soudu v Connecticutu, kde by se o osudu dívky mělo rozhodnout již tento týden.

"Možnost rozhodnout, co se bude dít s vaším tělem, patří k ústavním právům každého člověka. Vzhledem k tomu, že Nejvyšší soud v Connecticutu nikdy podobný případ neřešil, bude jeho rozhodnutí důležité nejen pro moji klientku, ale vznikne tak zároveň precedent pro další podobné kauzy," dodal právník rodiny.

Hodgkinův lymfom je jedním ze dvou nejčastějších onemocnění lymfatického systému a podle statistik mají pacienti 75- až 85procentní šanci na uzdravení. Podle Cassandry by chemoterapie v jejím těle napáchala více škody než užitku.

Hledání chemického léku na rakovinu je jako hledání elixíru mládí. Musíme hledat morální a ekologické řešení, jinak jako lidé končíme, popisuje lékař Jan Hnízdil. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy