Studentka navrhla genderově neutrální karty. Vadilo jí, že král je víc než dáma

Magazín Magazín
21. 1. 2021 10:29
Hráči karet si možná budou muset zvyknout na nové pořádky. Nizozemská studentka Indy Mellinková vymyslela genderově neutrální balíčky karet, ve kterých krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta. Vadilo jí totiž, že má karta s králem vyšší hodnotu než ta s dámou.
Holanďanka Indy Mellinková vymyslela genderově neutrální balíčky karet, ve kterých krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta.
Holanďanka Indy Mellinková vymyslela genderově neutrální balíčky karet, ve kterých krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta. | Foto: Reuters

Holanďanka Indy Mellinková právě vysvětlovala svým sestřenicím a bratrancům, jak se hrají karty, když jí na mysli vytanula otázka, kterou si do té doby nepokládala. Vrtalo jí hlavou, proč by karta s králem měla být hodnotnější než ta s dámou.

Mellinková si uvědomila, že staletí stará tradice karetních her může lidi utvrzovat v genderovém stereotypu, že muži jsou něco víc než ženy. To 23letou studentku forenzní psychologie dovedlo až k nápadu, který se snaží zaběhlé pořádky narušit. Informovala o tom agentura Reuters.

"Pokud se při hraní karet učíme, že král má větší cenu než královna, může nás tahle jemná nerovnováha ovlivňovat v každodenním životě. Je to jen další způsob, kterým nám ženám společnost říká, že jsme méně důležité. I taková maličkost nakonec může mít velkou váhu," uvedla Nizozemka.

Mellinková si uvědomila, že staletí stará tradice karetních her může lidi utvrzovat v genderovém stereotypu, že muži jsou něco víc než ženy.
Mellinková si uvědomila, že staletí stará tradice karetních her může lidi utvrzovat v genderovém stereotypu, že muži jsou něco víc než ženy. | Foto: Reuters

Po několika pokusech a omylech se Mellinkové podařilo navrhnout genderově neutrální balíček karet, ve kterém krále, královnu a kluka nahrazují zlatá, stříbrná a bronzová karta. Prvních 50 balíčků pak věnovala svým kamarádům a příbuzným.

Povědomí o jejím nápadu se však rychle šířilo, a tak genderově neutrální karty začala nabízet na internetu. Během několika měsíců prodala kolem 1500 balíčků, o které byl zájem nejen v Nizozemsku, ale i v Belgii, Německu, Francii nebo Spojených státech. Brzy by se mohly objevit také na pultech vybraných kamenných obchodů s deskovými hrami.

S pozitivní zpětnou vazbou se Mellinková setkává také mezi profesionálními hráči, přestože někteří z nich přiznávají, že si na karty bez krále, královny a kluka budou muset ještě zvyknout. "Podporovat genderovou neutralitu mi přijde správné. Výměna některých karet za jiné ovšem bude vyžadovat taky malé změny herních pravidel," řekla například šéfka Nizozemské asociace bridže Berit van Dobbenburghová.

Mohlo by vás zajímat: Rozhovor s Češkou, kterou zařadili do výběru 50 feministek světa

Část společnosti si pořád myslí, že zásadním bojem feminismu je genderově neutrální záchod, ale nevidí ten celek, říká Johanna Nejedlová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy