Dítě v balónu byl podvod. Rodiče jsou herci

Report
19. 10. 2009 7:35
USA - Miliony lidí na celém světě v pátek s napětím sledovaly, jak vzduchem nekontrolovaně letí balón, ve kterém měl být ukrytý šestiletý Falcon Heene.

Americké televize kvůli tomu přerušily i vysílání projevu Baracka Obamy. Teď se podle policie potvrdilo, že šlo od začátku o podvod.

Pochybnosti případ vzbudil hned v pátek, když se po přistání balónu ukázalo, že v něm nikdo není. Chlapce po několika hodinách objevili rodiče schovaného doma v garáži. Prý se bál ozvat, když viděl, jak ho všichni hledají.

Že Falcon vzlétl v balónu měl rodičům oznámit jeho bratr. Ti pak zburcovali policii.

A tři dny po incidentu mají policisté jasno: od začátku šlo o podvod narežírovaný rodiči chlapce.

Coloradský šerif Jim Alderden podle BBC novinářům řekl, že rodiče chlapce jsou profesionálními herci.

"Sehráli pro nás hezké divadlo a my jim na to skočili," přiznal policista.

Vše pro roli

Pravda podle Alderdena vyšla najevo při rozhovoru, který rodina poskytla moderátorovi Larrymu Kingovi v televizi CNN. Šestiletý chlapec v něm o svém skrývání mluvil jako o "představení".

A jaký měl být motiv podvodu? Herci Richard a Mayumi Heeneovi podle policie doufali, že jim publicita pomůže sehnat angažmá v televizní reality show.

Policisté zatím nikoho nezatkli, ale rodiče mohou být obviněni ze spiknutí, což by v případě odsouzení mohlo znamenat až šest let vězení.

Rodiče nicméně stále trvají na tom, že nic nehráli. A jejich právník poukazuje na to, že o případném spiknutí policie nemá žádné hmatatelné důkazy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy