Kdo má děti, je šťastnější, tvrdí vědci. Potomci se ale musí odstěhovat do vlastního

29. 8. 2019 11:14
Lidé, kteří mají děti, bývají ve starším věku šťastnější než ti bezdětní, ovšem jen za předpokladu, že už jejich potomci opustili rodné hnízdo. Přišli na to výzkumníci z univerzity v německém Heidelbergu. Dospělí potomci, kteří už bydlí sami, dělají rodiče spokojenější, protože jim v případě potřeby nabízí pomocnou ruku a mluví s nimi o jejich starostech.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Už dřívější studie naznačily, že rodičovství, množství sociálních vazeb a manželský stav ovlivňují duševní pohodu starších lidí. Tentokrát vědci vyzpovídali 55 tisíc lidí z 16 evropských zemí ve věku nad 50 let a výsledky naznačují, že při stárnutí hraje v otázce psychického zdraví rozhodující roli právě rodičovství.

Jak informovala americká stanice CNN, děti se pro starší lidi stávají sociální oporou. Stárnoucí rodiče bývají šťastnější, protože se necítí tak sami a jejich potomci je chrání před stresovými stavy.

"S postupujícím věkem ubývá stresu spojeného s hledáním rovnováhy mezi péčí o děti, zaměstnáním a osobním životem. Jakmile dospělí potomci opustí rodný domov, stanou se pro rodiče důležití, protože díky nim starší lidé mají někoho, kdo o ně pečuje a udržuje s nimi tolik potřebný sociální kontakt," citovala CNN výsledky výzkumu.

Potomci, kteří i v dospělosti bydlí u rodičů, ovšem mají na duševní pohodu starších lidí úplně opačný efekt. "Stárnoucí vykazují vyšší spokojenost se svým životem, pokud mají dostatek sociálních vazeb. Nemusí ale nutně jít o vztahy s vlastními dětmi, své problémy mohou probírat s kýmkoli blízkým," řekl CNN Christoph Becker, který se na studii podílel.

Dodal také, že jeho tým plánuje u stálého vzorku sledovat, jak se pocity štěstí v různém věku mění. "Dosavadní teorie napovídají, že lidé bývají méně šťastní ve středním věku, ale v dalších letech jde štěstí zase nahoru. Chceme zjistit, jestli k podobným závěrům dojdeme taky a jak do vývoje pocitu štěstí zasahují právě rodičovství a množství sociálních vazeb," doplnil Becker.

Video: Stáří nemá hodnotu, přestaly fungovat rodiny. Senioři řeší, že vše je špatně, říká ředitel organizace Elpida

Dezinformace šíří i dobře situovaní senioři, řeší, že všechno je špatně a nejde nikomu věřit. Titulky útočí na to, aby se lidé cítili ohroženi. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 18 minutami

Šéf německé romské rady chce o Teplicích jednat s Maasem, pro Hamáčka má dopis

Jako nelidský, odporný a brutální označil šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose sobotní zásah české policie v Teplicích, po kterém v sanitce zkolaboval a zemřel Rom. Rada, která sdružuje romská etnika, vidí podobu s případem černocha George Floyda. Ten zemřel ve Spojených státech loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose ČTK řekl, že předal českému velvyslanci v Německu Tomáši Kafkovi dopis pro ministra vnitra Jana Hamáčka a již také kvůli věci požádal o jednání německého ministra zahraničí Heika Maase.

Rose se ve čtvrtek setkal s Maasem u příležitosti piety v památníku židovských obětí holokaustu, kde byl ministr zahraničí společně s šéfem americké diplomacie Antonym Blinkem. "Maase jsem poprosil o rozhovor," řekl.

Šéfa rady ve stejný den přijal český velvyslanec. Po jednání Rose řekl ČTK, že Kafkovi předal dopis pro Hamáčka. "V dopise adresovaném českému ministrovi vnitra jsem jasně vyjádřil naše očekávání," řekl o obsahu. "Naším hlavním požadavkem je nezávislá vyšetřovací komise a také odpovídající opatření proti nepřípustnému chování policistů," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy