Kdo má děti, je šťastnější, tvrdí vědci. Potomci se ale musí odstěhovat do vlastního

29. 8. 2019 11:14
Lidé, kteří mají děti, bývají ve starším věku šťastnější než ti bezdětní, ovšem jen za předpokladu, že už jejich potomci opustili rodné hnízdo. Přišli na to výzkumníci z univerzity v německém Heidelbergu. Dospělí potomci, kteří už bydlí sami, dělají rodiče spokojenější, protože jim v případě potřeby nabízí pomocnou ruku a mluví s nimi o jejich starostech.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Už dřívější studie naznačily, že rodičovství, množství sociálních vazeb a manželský stav ovlivňují duševní pohodu starších lidí. Tentokrát vědci vyzpovídali 55 tisíc lidí z 16 evropských zemí ve věku nad 50 let a výsledky naznačují, že při stárnutí hraje v otázce psychického zdraví rozhodující roli právě rodičovství.

Jak informovala americká stanice CNN, děti se pro starší lidi stávají sociální oporou. Stárnoucí rodiče bývají šťastnější, protože se necítí tak sami a jejich potomci je chrání před stresovými stavy.

"S postupujícím věkem ubývá stresu spojeného s hledáním rovnováhy mezi péčí o děti, zaměstnáním a osobním životem. Jakmile dospělí potomci opustí rodný domov, stanou se pro rodiče důležití, protože díky nim starší lidé mají někoho, kdo o ně pečuje a udržuje s nimi tolik potřebný sociální kontakt," citovala CNN výsledky výzkumu.

Potomci, kteří i v dospělosti bydlí u rodičů, ovšem mají na duševní pohodu starších lidí úplně opačný efekt. "Stárnoucí vykazují vyšší spokojenost se svým životem, pokud mají dostatek sociálních vazeb. Nemusí ale nutně jít o vztahy s vlastními dětmi, své problémy mohou probírat s kýmkoli blízkým," řekl CNN Christoph Becker, který se na studii podílel.

Dodal také, že jeho tým plánuje u stálého vzorku sledovat, jak se pocity štěstí v různém věku mění. "Dosavadní teorie napovídají, že lidé bývají méně šťastní ve středním věku, ale v dalších letech jde štěstí zase nahoru. Chceme zjistit, jestli k podobným závěrům dojdeme taky a jak do vývoje pocitu štěstí zasahují právě rodičovství a množství sociálních vazeb," doplnil Becker.

Video: Stáří nemá hodnotu, přestaly fungovat rodiny. Senioři řeší, že vše je špatně, říká ředitel organizace Elpida

Dezinformace šíří i dobře situovaní senioři, řeší, že všechno je špatně a nejde nikomu věřit. Titulky útočí na to, aby se lidé cítili ohroženi. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 50 minutami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy