Diana vyhrožovala Camille smrtí, odhaluje životopis rodiny

jaz
10. 9. 2014 10:30
Známá autorka životopisů královské rodiny vydává další knihu, ve které odhaluje nové detaily z dětství prince Harryho a princezny Diany.
Lady Diana se svými syny a princem Charlesem
Lady Diana se svými syny a princem Charlesem | Foto: ČTK

Londýn Spisovatelka a novinářka Penny Junor vydala 9. září novou knihu s názvem Princ Harry: Bratr, voják, syn. Životopis v pořadí pátého následníka trůnu odhaluje složité a osamělé dětství, nenávist panující mezi rodiči i hysterické scény princezny Diany.

Oblíbený člen královské rodiny, který svými večírky dělá babičce královně Alžbětě vrásky na čele, oslaví v polovině září své 30. narozeniny. Penny Junor se v nové knize snaží proniknout za obraz prezentovaný v médiích a zjistit, kdo vlastně princ Harry opravdu je.

Jak informoval deník Daily Mail, novinářka musela začít právě u rodičů a jejich nelehkého vztahu, který podle knihy výrazně ovlivnil Harryho život.

Spisovatelka líčí domácí atmosféru, ve které oba princové vyrůstali. Malý Harry byl v prvních letech svého dětství velmi tichý chlapec, který těžko nesl hádky, osamělost i citové projevy princezny Diany.

Už ve svých osmi letech, v roce 1993, poprvé trávil dovolenou sám se svým o dva roky starším bratrem Williamem bez rodičů, kteří se dva roky nato veřejně rozešli.

Výhrůžky i deprese

Diana, která podle knihy trpěla podezíravostí snad ke všem ve svém okolí, přestala navštěvovat svého psychiatra, přestože ji po narození Williama sužovala poporodní deprese. Svou majetnickou lásku projevovala chlapcům nejen neustálými otázkami "Kdo tě miluje nejvíc?", ale i propouštěním každé chůvy, kterou si oba zamilovali.

Lady Diana a princové William a Harry. ilustrační foto.
Lady Diana a princové William a Harry. ilustrační foto. | Foto: Profimédia

Deprese, porucha příjmu potravy i sebepoškozování dopadaly na okolí princezny Diany v podobě nenávistných anonymních dopisů, které rozesílala. Dokonce telefonovala i milence prince Charlese, kterou děsila uprostřed noci, když Camilla trávila čas ve svém venkovském domě. "Poslala jsem někoho, aby tě zabil. Jsem venku na zahradě, podívej se skrz okno," zněl údajně jeden z Dianiných telefonátů.

Charles své ženě podle Penny Juno ve všem vyhověl, přestože během hysterických záchvatů odcházel a nechával ji samotnou. Dokonce vyhodil i rodinného psa Harveye, kterého nesnesla.

Harry ztratil matku dva týdny před svými 13. narozeninami. Do té doby trpěl novinovými titulky, které se k němu dostávaly navzdory snaze Buckinghamského paláce chlapce ochránit.

Stal se ale z něho zábavný mladý muž, kterého mají lidé rádi. Kromě bujarých alkoholových večírků se věnuje stejně jako jeho matka charitě a je členem armádních pilotů RAF, se kterými sloužil v Afghánistánu.

Podle knihy řada princových kritiků schvaluje, že s největší pravděpodobností nenastoupí na britský trůn. Označují ho totiž doslova za nepředvídatelného.

 

Právě se děje

před 10 minutami

USA reagují na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, začnou rušit politické výjimky

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě oznámil, že dal pokyn vládě, aby zahájila proces rušení politických výjimek, které Hongkongu poskytovaly ze strany USA oproti pevninské Číně zvláštní status. Reagoval tak na nový bezpečnostní zákon pro Hongkong, pro nějž se ve čtvrtek vyslovil čínský parlament na svém plenárním zasedání. Informovaly o tom tiskové agentury.

Trump dodal, že Spojené státy také zakážou vstup do země "potenciálně rizikovým" osobám z Číny a začnou sankcionovat čínské oficiální činitele, kteří jsou podle Washingtonu zodpovědní za podrývání hongkongské ekonomiky. Podle amerického prezidenta Čína porušila své slovo ohledně zachování hongkongské autonomie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Antidopingový výbor ČR povede Petra Volková

Novou ředitelkou Antidopingového výboru České republiky byla jmenována Petra Volková. Čtyřicetiletá doktorka práv vystřídala ve funkci Martina Lukavského, který organizaci vedl teprve od poloviny ledna. Vedení výboru se dosavadní zástupkyně ředitele Volková ujme oficiálně v pondělí.

Volková v minulosti spolupracovala s Českomoravským fotbalovým svazem a Českým olympijským výborem. V antidopingovém výboru působí tři roky a už v březnu byla pověřena jeho řízením.

"Výbor již zpracoval antidopingový národní program pro rok 2020. Ten obsahuje šest stěžejních oblastí, například prevenci, vzdělávání, testování, mezinárodní spolupráci a podobně. Bude třeba zafixovat do povědomí sportovní veřejnosti, že nejsme pouze orgán represivní, ale také preventivní," řekla Radiožurnálu.

Jejím cílem je také zlepšit komunikaci sportovců a dopingových komisařů. "Ten předmět naší činnosti nás předurčuje k tomu, že sportovci zřejmě nejásají, když vidí nás nebo komisaře. A právě proto bude potřeba zkvalitnit komunikaci se samotnými sportovci a vyškolit si lépe komisaře, aby tam nedocházelo k žádným komplikacím a kontroly probíhaly v pořádku," uvedla.

Další zprávy