Dětství v normalizaci? Smradlavé tácy a slzející soudružky, vzpomíná Čvančarová

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Martin Krepindl, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
17. 6. 2021 7:00
Herečka a zpěvačka Jitka Čvančarová vyrůstala v rodině, která komunistický režim nesnášela. "Mládí, to bylo šumění Rádia Svobodná Evropa i soukromé protesty," vzpomíná v pořadu Husákovy děti. Čím rozplakala učitelky na základní škole? Proč si při vzpomínce na jídelnu nevybaví žádné oblíbené jídlo, ale páchnoucí tácy? A jak nahlíží na nalády ve společnosti 32 let po pádu Železné opony?
Husákovy děti - Jitka Čvančarová | Video: Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Martin Krepindl

V retro pořadu Aktuálně.cz Husákovy děti vystupují osobnosti narozené mezi lety 1968 a 1983. Jak prožily mládí v tuhé normalizaci? Co říkají na pocity lidí, kterým se po minulém režimu stýská? Jak těžké je nepodlehnout nostalgii? Sledujte poslední díl druhého ročníku šestidílné série Husákovy děti. Otázky hostům pokládá dlouholetá hlasatelka České televize Marie Retková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Humanitární pomoc bude podle o OSN potřebovat v příštím roce o čtvrtinu více lidí

Příští rok bude humanitární pomoc ve světě potřebovat na 339 milionů lidí v sedmi desítkách zemí. Vyplývá to ze zprávy Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). Podle jeho odhadu bude na tuto pomoc potřeba asi 51,5 miliardy dolarů (asi 1,2 bilionu korun), což je o 25 procent více ve srovnání s potřebou pomoci z počátku letošního roku. Důvodem nárůstu jsou ruská invaze na Ukrajinu či záplavy a sucho v řadě zemí zhoršené klimatickými změnami.

"Je to šokující a tragické číslo. Smrtící sucha a záplavy způsobují zmatek v oblastech od Pákistánu po Africký roh a válka na Ukrajině proměnila část Evropy v bitevní pole," uvedl šéf úřadu OCHA Martin Griffiths. Dodal, že ve světě je nyní vysídleno sto milionů lidí, což je dosud nejvíce. Připomněl také pandemii covidu-19, která postihla výrazně nejchudší země.

Úřad OSN odhadl, že nejméně 222 milionů lidí v 53 zemích bude ke konci letošního roku čelit akutní potravinové nedostatečnosti a že 45 milionům lidí ve 37 zemích hrozí hladovění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy