Desítky kytovců uhynuly na pobřeží Islandu. Asi nevěděli, kam plují, nechápou experti

Magazín Magazín
23. 7. 2019 9:46
Smutnou zprávu přinesl pilot helikoptéry, který se okolo Islandu vydal na vyhlídkový let. Na západním pobřeží spatřil desítky těl kytovců, z písku jim koukaly jen hřbety a ploutve. Na jejich záchranu už bylo pozdě.
"Napočítal jsem jich okolo 60, ale muselo jich být ještě víc, některá těla nebyla pod nánosem písku vůbec vidět," řekl pilot pro britský server BBC.
"Napočítal jsem jich okolo 60, ale muselo jich být ještě víc, některá těla nebyla pod nánosem písku vůbec vidět," řekl pilot pro britský server BBC. | Foto: Reuters

Těla kulohlavců, kteří jsou o něco větší než delfíni, pilot spatřil nad západním pobřežím na pláži Löngufjörur. David Schwarzhans si svým objevem nejprve nebyl jistý. "Nevěděl jsem, jestli to jsou velryby, delfíni, anebo tuleni, a tak jsem se nakonec rozhodl přistát," řekl pilot pro britský zpravodajský server BBC

Na pláži spatřil desítky těl, jejich přesný počet není známý. "Napočítal jsem jich okolo 60, ale muselo jich být ještě víc, některá těla nebyla pod nánosem písku vůbec vidět," řekl Schwarzhans, který předal zprávu místní policii. 

Kulohlavci většinou plují ve velkém počtu, což je také důvod, proč jich zahynulo tolik.
Kulohlavci většinou plují ve velkém počtu, což je také důvod, proč jich zahynulo tolik. | Foto: Reuters

Jak se kytovci dostali na mělčinu, není jasné. Podle odbornice na velryby a jiné kytovce, Elisabet Magnúsdóttir, bylo hejno dezorientované. "Když se kytovci dostanou na mělčinu, většinou nemají ponětí, jakým směrem mají plout, aby se dostali do bezpečí," tvrdí expertka a dodala, že kulohlavci většinou plují ve velkém počtu, což je také důvod, proč jich zahynulo tolik.

Loni na podzim pošlo stejným způsobem 145 kulohlavců, kteří se dostali k mělčině ostrova poblíž Nového Zélandu. Polovina z nich zahynula ještě před tím, než přijela pomoc. Zbytek nakonec ošetřovatelé museli usmrtit, protože nenašli způsob, jak je včas zachránit. 

Podívejte se také na video: První plejtvák v sítích, Japonsko znovu loví velryby

Obnovený lov velryb v Japonsku budí emoce | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy