Desítky kytovců uhynuly na pobřeží Islandu. Asi nevěděli, kam plují, nechápou experti

Magazín Magazín
23. 7. 2019 9:46
Smutnou zprávu přinesl pilot helikoptéry, který se okolo Islandu vydal na vyhlídkový let. Na západním pobřeží spatřil desítky těl kytovců, z písku jim koukaly jen hřbety a ploutve. Na jejich záchranu už bylo pozdě.
"Napočítal jsem jich okolo 60, ale muselo jich být ještě víc, některá těla nebyla pod nánosem písku vůbec vidět," řekl pilot pro britský server BBC.
"Napočítal jsem jich okolo 60, ale muselo jich být ještě víc, některá těla nebyla pod nánosem písku vůbec vidět," řekl pilot pro britský server BBC. | Foto: Reuters

Těla kulohlavců, kteří jsou o něco větší než delfíni, pilot spatřil nad západním pobřežím na pláži Löngufjörur. David Schwarzhans si svým objevem nejprve nebyl jistý. "Nevěděl jsem, jestli to jsou velryby, delfíni, anebo tuleni, a tak jsem se nakonec rozhodl přistát," řekl pilot pro britský zpravodajský server BBC

Na pláži spatřil desítky těl, jejich přesný počet není známý. "Napočítal jsem jich okolo 60, ale muselo jich být ještě víc, některá těla nebyla pod nánosem písku vůbec vidět," řekl Schwarzhans, který předal zprávu místní policii. 

Kulohlavci většinou plují ve velkém počtu, což je také důvod, proč jich zahynulo tolik.
Kulohlavci většinou plují ve velkém počtu, což je také důvod, proč jich zahynulo tolik. | Foto: Reuters

Jak se kytovci dostali na mělčinu, není jasné. Podle odbornice na velryby a jiné kytovce, Elisabet Magnúsdóttir, bylo hejno dezorientované. "Když se kytovci dostanou na mělčinu, většinou nemají ponětí, jakým směrem mají plout, aby se dostali do bezpečí," tvrdí expertka a dodala, že kulohlavci většinou plují ve velkém počtu, což je také důvod, proč jich zahynulo tolik.

Loni na podzim pošlo stejným způsobem 145 kulohlavců, kteří se dostali k mělčině ostrova poblíž Nového Zélandu. Polovina z nich zahynula ještě před tím, než přijela pomoc. Zbytek nakonec ošetřovatelé museli usmrtit, protože nenašli způsob, jak je včas zachránit. 

Podívejte se také na video: První plejtvák v sítích, Japonsko znovu loví velryby

Obnovený lov velryb v Japonsku budí emoce | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy