Módou proti rasismu. Dívku šikanovali kvůli barvě pleti, založila proto vlastní značku

Magazín Magazín
27. 5. 2017 10:11
Trochu netradičně se rozhodla bojovat s rasismem desetiletá školačka a její sestra. Poté, co se Kherisa Rogersová stala obětí šikany kvůli barvě pleti, její sestra umístila na Twitter fotky své sestry v šatech s pochvalným komentářem. Fotka získala tisíce lajků. Sestry z Los Angeles se tak rozhodly bojovat s rasismem po svém a založily módní značku.
Kherisa Rogersová.
Kherisa Rogersová. | Foto: Instagram Kherisy Rogersové

Desetiletá Kheris Rogersová z Los Angeles byla ve škole šikanována kvůli barvě pleti, což se podepsalo na její sebedůvěře.

S komplexy, podpořenými nenávistnými komentáři se však rozhodla bojovat a společně se starší sestrou vytvořila sérii triček s nápisem Flexin in my complexion (ve volném překladu cvičím se ve své pleti).

V minulosti byl právě hashtag s touto hláškou způsob, kterým se lidé s různou barvou pleti ohrazovali na sociálních sítích proti mýtu, že bílá pleť je nejhezčí.

K nabytí sebevědomí jí pomohla sestra a Twitter

Kherisa byla ve škole šikanována svými spolužáky s bílou, ale také tmavou pletí. "Do prvního ročníku jsem šla jen se čtyřmi dalšími tmavými dětmi. A děti mě šikanovaly, protože nebyly zvyklé na moji pleť," řekla dívka v rozhovoru pro časopis Mic.

Popsala také, jak ve škole hráli hru, při které se měly děti nakreslit. Učitelka dětem tmavé děti podala černou pastelku místo hnědé. "Hodně mě to mrzelo," popsala Kherisa.

Ve snaze podpořit sebevědomí Kherisy se její dvaadvacetiletá sestra Taylor Pollardová rozhodla dát na Twitter její dvě fotky s komentářem: "Mé sestře je jenom deset, ale už je královsky majestátní." K tomu připojila hashtag #FlexinInHerComplexion. Její tweet se stal virálním a nasbíral již více než 84 tisíc lajků.

Pollardová ještě později připojila video, na kterém se Kherisa prochází na místní módní přehlídce. "Tvoje sestra vládne světu!" napsal jeden uživatel. "Tvá sestra je krásná," zněl jiný komentář na Twitteru. 

Rogersová byla z podpory na sociální síti naprosto překvapená. "Byla jsem ohromená. Bylo tam tolik komentářů o tom, že se jim líbí moje kůže a vlasy," řekla serveru Buzzfeed.

Taylor Pollardová v rozhovoru mimo jiné řekla: "Kherisa si vážně myslela, že je jediná, která tímhle prochází. Ale teď zjistila, že je to globální problém." A dodala, že právě tohle zjištění její desetiletou sestru nakoplo k tomu, aby se snažila pomoci i ostatním, kteří se necítí dobře.

Jakmile nabyla desetiletá Kherisa své sebevědomí zpátky, rozhodla se se svou sestrou spustit oděvní značku. V současné době zatím čítá trička ve čtyřech různých barvách se sloganem Flexin in my complexion. Do budoucna by ale měly vyrábět další trička a krátké topy.

Thank you @m.dayton for supporting Flexin In My Complexion! Be sure to get yours by clicking the link in my bio! 💕

Příspěvek sdílený Kheris Rogers🍫🍫🍫 (@kherispoppin),

Doufají, že by trička mohla pomoct dalším lidem po celém světě: "Jen doufám, že hlavně menší děti se začnou cítit sebevědomější ve své kůži," vyslovila přání Pollardová. A dodala., že nezáleží na tom, jak světlá nebo tmavá je něčí pleť. Důležité je podle ní si uvědomit, že je krásná.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy