Darwin by plakal: Polovina Britů nevěří v evoluci

David Slížek
4. 2. 2009 15:15
Londýn - Měl to být průzkum, který by důstojně připomenul 200. výročí narození Charlese Darwina.

Strůjce teorie evoluce by ale z výsledků zřejmě radost moc neměl.

Podle výsledků studie The Rescuing Darwin totiž polovina dospělých Britů nevěří v evoluci, napsal na svém webu britský deník The Guardian.

Jen přibližně 25 procent dotázaných je přesvědčeno, že Darwinova teorie evoluce je určitě pravdivá, další čtvrtina si myslí, že platí pravděpodobně.

Učitelé evoluci špatně vysvětlují

Polovina z 2 060 oslovených lidí ale s Darwinem zásadně nesouhlasí, nebo v otázce vzniku života na Zemi nemá úplně jasno.

Deset procent Britů věří, že Zemi a život na ní stvořil někdy v průběhu posledních 10 000 let Bůh.

Ještě o něco větší skupina odpůrců Darwina zastává myšlenku, že samotná evoluce vznik života nevysvětluje a že za ní stojí vyšší záměr. Podle studie jich je asi 12 procent.

Zbytek dotázaných Britů neměl v otázce jasno.

Podle Jamese Williamse z univerzity v Sussexu jsou výsledky studie ovlivněny mimo jiné tím, že učitelé ve školách evoluci špatně vysvětlují.

Jasno ostatně nemají ani samotní vědci. V únoru se proto akademici z různých evropských zemí mají sejít na konferenci v německém Dortmundu, aby se sporem mezi evolucí a kreativismem zabývali, připomíná The Guardian. Má to být první podobná konference na toto téma.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Armáda hlásí nárůst počtu vojáků, loni jich přibylo téměř osm set

Na ministerstvu obrany sloužilo a pracovalo na začátku roku o 874 zaměstnanců více než před rokem. Celkem měl resort 33 958 zaměstnanců. Nejvíce přibylo profesionálních vojáků, zvýšil se i počet občanských zaměstnanců. Přibylo také příslušníků aktivní zálohy. Letošní náborový cíl profesionálních vojáků je podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové stanoven na 2000 mužů a žen. Každoročně zároveň několik set vojáků odchází.

Na ministerstvu obrany k letošnímu 1. lednu pracovalo 25 899 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Počet vojáků z povolání se tak za poslední rok zvýšil o 794 a počet občanských zaměstnanců o 100. Naopak státních zaměstnanců o 20 ubylo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy