Další podvrh s Haiti na Facebooku. Anonym slibuje vodu

Michal Štůsek Michal Štůsek
28. 1. 2010 10:05
"Přidejte se kvůli pomoci občanům HAITY. Přidejte! 1 ČLEN = 1l ČÍSTÉ VODY," stojí v názvu skupiny
Za každého člena litr vody pro Haiti, láká skupina na sociální síti Facebook. A to včetně hrubky.
Za každého člena litr vody pro Haiti, láká skupina na sociální síti Facebook. A to včetně hrubky. | Foto: Repro Facebook.com

Praha - Na Facebooku se objevila další skupina, která s největší pravděpodobností zneužívá slepé důvěry a dobroty uživatelů snažících se pomoci Haiti.

Název slibuje jeden litr čisté vody za každého uživatele, pokud se do skupiny přidá alespoň 300 000 osob.

Podivuhodné na skupině jsou především dvě věci. K takto na první pohled záslužnému plánu se nehlásí žádná konkrétní osoba, která by skupinu spravovala, ani organizace, která by ji zaštiťovala, potažmo dotovala.

Druhým nepřehlédnutelným znamením nedůvěryhodnosti je totální absence vysvětlení nebo alespoň popisu, jak ke slíbené pomoci dojde.

Punc podvrhu jen podtrhují pravopisné chyby v textu a nepřehlédnutelné ypsilon ve jméně postižené země uvedené v názvu. Přesto tato velmi prvoplánově založená skupina zahrnuje k dnešnímu dopoledni přes 160 000 členů.

Placení za Facebook, voliči Paroubka...

Podvodné skupiny se na Facebooku objevují stále častěji. Nedávno vzbudila pozornost skupina nazvaná "Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti". Místo pomoci se pak na stránce objevily xenofobní texty.

Známý je také případ skupiny, která nalákala desetitisíce lidí na slib, že náhodně vylosovaní členové vyhrají každý týden iPhone. Po několika dnech se změnila na skupinu "Mladí lidé volí Jiřího Paroubka" a ukázalo se, že šlo o mystifikaci.

Jedním z dalších zřetelně podvodných pokusů, které se šíří v poslední době, je stránka "Nebudu platit 100 Kč měsíčně za používání Facebooku od 9. července 2010". Stránka, která už nabírala přes 70 tisíc členů, slibuje, že pokud se k ní přidá dostatečný počet lidí, nebudou muset Češi tento imaginární poplatek platit. Podobná skupina existuje také pro Slovensko.

Na podobné nekalosti upozorňuje na sociální síti skupina "Odhalujeme podvody na Facebooku!". Ta má v současnosti přes 23 tisíc fanoušků.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy