Další podvrh s Haiti na Facebooku. Anonym slibuje vodu

Michal Štůsek Michal Štůsek
28. 1. 2010 10:05
"Přidejte se kvůli pomoci občanům HAITY. Přidejte! 1 ČLEN = 1l ČÍSTÉ VODY," stojí v názvu skupiny
Za každého člena litr vody pro Haiti, láká skupina na sociální síti Facebook. A to včetně hrubky.
Za každého člena litr vody pro Haiti, láká skupina na sociální síti Facebook. A to včetně hrubky. | Foto: Repro Facebook.com

Praha - Na Facebooku se objevila další skupina, která s největší pravděpodobností zneužívá slepé důvěry a dobroty uživatelů snažících se pomoci Haiti.

Název slibuje jeden litr čisté vody za každého uživatele, pokud se do skupiny přidá alespoň 300 000 osob.

Podivuhodné na skupině jsou především dvě věci. K takto na první pohled záslužnému plánu se nehlásí žádná konkrétní osoba, která by skupinu spravovala, ani organizace, která by ji zaštiťovala, potažmo dotovala.

Druhým nepřehlédnutelným znamením nedůvěryhodnosti je totální absence vysvětlení nebo alespoň popisu, jak ke slíbené pomoci dojde.

Punc podvrhu jen podtrhují pravopisné chyby v textu a nepřehlédnutelné ypsilon ve jméně postižené země uvedené v názvu. Přesto tato velmi prvoplánově založená skupina zahrnuje k dnešnímu dopoledni přes 160 000 členů.

Placení za Facebook, voliči Paroubka...

Podvodné skupiny se na Facebooku objevují stále častěji. Nedávno vzbudila pozornost skupina nazvaná "Za každého člena této skupiny 10 Kč na pomoc Haiti". Místo pomoci se pak na stránce objevily xenofobní texty.

Známý je také případ skupiny, která nalákala desetitisíce lidí na slib, že náhodně vylosovaní členové vyhrají každý týden iPhone. Po několika dnech se změnila na skupinu "Mladí lidé volí Jiřího Paroubka" a ukázalo se, že šlo o mystifikaci.

Jedním z dalších zřetelně podvodných pokusů, které se šíří v poslední době, je stránka "Nebudu platit 100 Kč měsíčně za používání Facebooku od 9. července 2010". Stránka, která už nabírala přes 70 tisíc členů, slibuje, že pokud se k ní přidá dostatečný počet lidí, nebudou muset Češi tento imaginární poplatek platit. Podobná skupina existuje také pro Slovensko.

Na podobné nekalosti upozorňuje na sociální síti skupina "Odhalujeme podvody na Facebooku!". Ta má v současnosti přes 23 tisíc fanoušků.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy