Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Cvrček místo steaku? Příležitost pro gurmány, sportovce i podnikatele

21. 2. 2020 12:25
Ekologický. Výživný. Nenáročný. Takový je hmyz – dle mnohých potravina budoucnosti.
QSL s.r.o.
QSL s.r.o. | Foto: Komerční sdělení

Od 15. 1. 2020 platí v ČR novela veterinárního zákona, podle níž vybrané druhy hmyzu spadají do kategorie potravin. Završil se tak trend, který sílí už několik let a zdaleka se neprojevuje jen hmyzími delikatesami na food-festivalech. Věděli jste například, že některé řetězce už teď nabízejí výrobky se cvrččí moukou? Nebo že po hmyzu sahají výrobci proteinových tyčinek určených například návštěvníkům fitness center?

Chov cvrčků, sarančat či potemníků není náročný, nezatěžuje životní prostředí, přitom ale coby zdroj proteinů může hmyz směle konkurovat masu. Zejména ekologicky smýšlející spotřebitelé tak v hmyzích potravinách spatřují skvělou alternativu k hovězímu nebo drůbežímu.

"Poptávka po zdroji bílkovin založeném na jiné než tradiční živočišné výrobě vytváří nové podnikatelské příležitosti," říká Iveta Baudyšová ze společnosti QSL, která se zabývá potravinářskou legislativou, značením výrobků a také kvalitou a bezpečností potravin.  "Pomáhali jsme jedné z prvních společností zaměřených na výrobky s obsahem hmyzích proteinů, když hledala cestu, jak v novém segmentu rozjet podnikání. Unikátní koncept vychází vstříc poptávce lidí žijících aktivním životem, kteří pro regeneraci svalů či nárůst svalové hmoty potřebují bílkoviny, ale zároveň z ekologických či etických důvodů nechtějí jíst maso. Takže si místo standardního steaku dají tyčinku s cvrččí moukou. Dlužno dodat, že společnost zaznamenala s novým typem výrobků značný úspěch."

QSL s.r.o.
QSL s.r.o. | Foto: Komerční sdělení

Výroba hmyzích potravin tedy zní jako dobrý nápad. Ale má to samozřejmě i svá rizika. "Potravinářská legislativa je komplikovaná a neustále se mění. Výrobce či prodejce by si měl pohlídat, zda splňuje všechny aktuálně platné normy, aby se vyhnul případným vysokým sankcím. Třeba zrovna teď se blíží datum, kdy vejde v platnost nařízení Evropské unie o primární složce potravin, která definuje mj. i nová pravidla o uvádění primární složky na obalech potravin. A i když obchodník či producent bude mít dobře zvládnutou hygienu, správně zavedený systém HACCP atd., stále ještě může narazit na problémy spojené se správným označením výrobku," poodhaluje složitost problematiky paní Baudyšová.

Je možné, že hmyzí produkty nakonec nahradí ty masné? "Poptávka po hmyzích potravinách určitě poroste. Souvisí to mj. s bojem mladé generace proti klimatickým změnám. Budou proto přicházet další firmy, které této poptávce vyjdou vstříc," vysvětluje Baudyšová. "Na druhou stranu chuť masa hned tak něco nenahradí. Steak zkrátka zůstane steakem. To ale neznamená, že bychom neměli dbát na to, aby zvířata byla chována v důstojných podmínkách a aby dopad na planetu byl co nejnižší," doplňuje Iveta Baudyšová z QSL.

Můžeme si tedy zahrát na proroky a předpovědět, že cvrčky, sarančata a další hmyz čeká v příštích letech zářná budoucnost a že přinesou do světa potravin zajímavé zpestření. Že bychom si ale na cvrččím karbanátku pochutnali stejně jako na pořádném hamburgeru, to se v nejbližší době asi předpokládat nedá.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy