Čtyřlístek slaví 45 let. Vznikl nad lahví vína v Itálii

15. 5. 2014 9:59
Jaroslav Němeček našel inspiraci pro Čtyřlístek v zahraničí. První číslo populárního dětského komiksu vyšlo přesně před 45 lety.
Čtyřlístek ve službách krále
Čtyřlístek ve službách krále | Foto: Cinemart

Praha – Když šel 15. května 1969 do prodeje první Čtyřlístek, nepočítal jeho vydavatel s tím, že by měl mít tento dětský komiks další díl. Dobrodružství čtyř zvířecích kamarádů si ale mezi dětmi získalo takovou popularitu, že se do dnešních dnů dočkalo více než 560 pokračování. Jeho hrdinové si navíc zahráli i v celovečerním filmu a ocitli se na poštovních známkách a mincích.

Foto: Česká pošta

Čtyřlístek vděčí za svůj vznik uvolněné atmosféře druhé poloviny 60. let, která umožnila tehdy čtyřiadvacetiletému grafikovi Jaroslavu Němečkovi vyjet na svatební cestu do Itálie. "V obchodě jsem tam uviděl komiksové časopisy. A hned jsem si řekl, copak to neumíme také? A bylo to," vzpomínal loni na podzim Němeček.

Po návratu do vlasti si prý s manželkou sedli k lahvi italského vína a za jedno odpoledne vymysleli čtveřici postaviček: psí slečnu Fifinku, vynalézavého kocoura Myšpulína, silácké prasátko Bobíka a jako jeho protipól bojácného zajíce Pinďu.

Krize po revoluci

První příběhy Čtyřlístku psal Němeček spolu se svou ženou. Posléze se o děj starala hlavně spisovatelka Ljuba Štíplová. Časopis původně vycházel osmkrát či devětkrát ročně, podle toho, jak se autorům i nakladatelství dařilo řešit různé problémy, například nedostatek papíru.

Čtyřlístek ve službách krále - trailer
Čtyřlístek ve službách krále - trailer | Video: YouTube

Koncem osmdesátých let, kdy obliba Čtyřlístku gradovala, dosahoval jeho náklad úctyhodných 220 tisíc výtisků. Ani to ale nestačilo na uspokojení všech zájemců. Sešity Čtyřlístku se díky tomu staly žádaným artiklem, který bylo možné výhodně směnit například za žvýkačky nebo céčka.

Po roce 1989 náklad Čtyřlístku klesl až na 45 tisíc výtisků. "Všechny časopisy, které tehdy měly víc, ale postupně zanikly. Nám se to začalo obracet a dnes prodáme 60 tisíc výtisků. Náklad se ale začal výrazněji zvedat poslední dva roky díky tomu, že jsme se začali zabývat i dalšími věcmi než jen časopisem," vysvětluje Němeček.

Čtyřlístek ve filmu

Přetrvávající zájem čtenářů o příběhy z Třeskoprsk se před časem pokusili zúročit i filmaři. Náročnou práci na celovečerním snímku jim částečně usnadnil fakt, že Němeček myslel na filmové zpracování už v době vzniku komiksu. "Figurky jsem tehdy kreslil s tímto záměrem - proto také mají jen tři prsty a palec, jak tomu u animovaného filmu bývá," tvrdil.

Rodinný snímek Čtyřlístek ve službách krále měl premiéru koncem loňského února. Během následujících deseti měsíců jej podle Unie filmových distributorů shlédlo téměř 270 tisíc diváků.

Sběratelská mince - Čtyřlístek
Sběratelská mince - Čtyřlístek | Foto: Aukro.cz

Hrdinové Němečkova komiksu se v posledních letech ale neobjevili jen na plátně kin. V roce 2010 vydala Česká pošta sérii známek s postavičkami ze Čtyřlístku. Ta s Fifinkou byla dokonce první českou známkou ve formě samolepky a písmenkovým označením hodnoty. Loni v březnu pak pošta informovala, že známek s Fifinkou prodala kolem 270 milionů kusů, tedy o deset milionů víc, než se prodalo známek s prezidentem Václavem Havlem.

Komiksové postavičky z dílny Jaroslava Němečka se objevily i na mincích. Šlo o limitovanou sběratelskou edici dolarů, jimiž se platí na Cookových ostrovech, ležících na opačné straně zeměkoule.

 

Právě se děje

Další zprávy